Historia

Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 05:40
Badacze z Uniwersytetu w Yorku przeanalizowali aminokwasy znajdujące się w szczątkach ofiar wybuchu Wezuwiusza w Herkulanum. Na tej podstawie oszacowali składniki diety mieszkańców starożytnego miasta. 
Wyobrażenie targowiska w antycznej Italii.
Wyobrażenie targowiska w antycznej Italii. Foto: Massimo Todaro/Shutterstock

- Szczątki osób, które zginęły Herkulanum w 79 r. n.e., dają wyjątkową okazję do zbadania stylu życia w całej starożytnej społeczności. Źródła historyczne często nawiązują do zróżnicowanego dostępu do środków spożywczych w całym społeczeństwie rzymskim, ale rzadko dostarczają bezpośrednich lub ilościowych informacji - wskazywał kierownik zespołu badawczego prof. Oliver Craig.

Erupcja Wezuwiusza, która zniszczyła trzy miasta południowych Włoch - Pompeje, Herkulanum i Stabie, miała miejsce 24 sierpnia 79 roku. Osady zostały całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 7 metrów grubości. Część mieszkańców uciekała w kierunku morza. To właśnie oni stali się obiektem badań naukowców z Uniwersytetu w Yorku. Ekspertyzy przeprowadzono na podstawie 17 spośród 340 szczątków ludzkich wydobytych z plaży i spod kamiennych sklepień, biegnących równolegle do brzegu morza, gdzie ludzie poszukiwali schronienia przed materiałem piroplastycznym. 


Szczątki ofiar erupcji Wezuwiusza w Herkulanum. Fot.: EurekaAlert!/dr Luciano Fattore Szczątki ofiar erupcji Wezuwiusza w Herkulanum. Fot.: EurekaAlert!/dr Luciano Fattore

Mężczyźni jedli ryby, a kobiety mięso

- Znaleźliśmy znaczące różnice w proporcjach produktów pochodzenia morskiego i lądowego w posiłkach spożywanych przez mężczyzn i kobiety, co sugeruje, że dostęp do żywności był zróżnicowany w zależności od płci - wskazuje prof. Craig.


pompeje 1200 FREE.jpg
Wezuwiusz - wulkan niosący śmierć

Jak wynika z badań, dieta mężczyzn zawierała 50 proc. więcej białka pochodzącego z owoców morza w porównaniu z kobietami. U mężczyzn wykryto też więcej białek będących efektem spożywania zbóż niż u kobiet w tym samym wieku. Z kolei u kobiety wyższy był udział procentowy aminokwasów wskazujących na obecność w diecie mięsa zwierząt lądowych i lokalnych owoców i warzyw.

- Nasze badania potwierdzają, że mężczyźni mieli lepszy dostęp do ryb morskich w antycznej Italii. Częściej zajmowali się rybołówstwem i innymi morskimi profesjami. Zajmowali też uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie, co dawało im dostęp do drogich towarów, takich jak świeże ryby - ocenia wyniki badań autorka badań Silvia Soncin.

Badania sugerują, że ryby i owoce morza miały większy udział w diecie mieszkańców Herkulanum niż w żywieniu przeciętnego mieszkańca współczesnych Włoch. Z kolei procentowy udział produktów zbożowych jest zbliżony. 

Wyniki badań opublikowano w magazynie "Science Advances".

EurekaAlert!/bm

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:45
Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślady rzymskiego osadnictwa zostały odnalezione na dnie laguny weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 05:50
Najnowsze odkrycia archeologiczne udowadniają, że znaczna część okolic Wenecji była stałym lądem w czasach rzymskich. Archeolodzy odkryli na dnie laguny zatopioną drogę oraz pozostałości po doku i budynkach mieszkalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkryli pozostałości domostwa sprzed 5 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 05:40
W czasie wykopalisk prowadzonych w położonej w północnej Mołdawii osadzie Gordineşti polsko-mołdawski zespół archeologów odkrył pozostałości domostwa sprzed około 5 tysięcy lat. Dzięki badaniom geofizycznym wiadomo, że zabudowania znajdujące się w obrębie osiedla powstały wokół pustego placu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kujawsko-pomorskie: odnaleziono nóż bojowy sprzed 1200 lat

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 05:50
Niezwykle rzadki nóż bojowy, pochodzący najprawdopodobniej ze Skandynawii, odkryli archeolodzy we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Znaleziono go przypadkowo, bo w czasie poszukiwań pola bitwy późniejszego o kilka stuleci.
rozwiń zwiń