Historia

Łukasz Gołębiowski. Badacz polskiego ludu, jego zwyczajów i zabobonów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 05:40
Był jednym z pierwszych polskich etnografów, autorem prac o niekiedy zadziwiających sprawach. Dzięki lekturze jego dzieł czytelnik może się dowiedzieć choćby, że w niektórych regionach Rzeczpospolitej dawniej wierzono, że ogień wywołany uderzeniem pioruna należy gasić jedynie kozim mlekiem, a sny, w których pojawiają się słońce bądź pszczoły, ostrzegają przed nadchodzącym pożarem.
Łukasz Gołębiowski na litografii Jana Styfiego
Łukasz Gołębiowski na litografii Jana Styfiego Foto: Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa/Domena publiczna

Łukasz Gołębiowski zmarł 7 stycznia 1849 roku we wsi Kazimierówka, położonej na terenie obecnego województwa lubelskiego.

- Dorobek naukowy Gołębiowskiego był niezwykle inspirujący dla jego następców. Zygmunt Gloger na przykład w swojej "Encyklopedii staropolskiej" wielokrotnie się na niego powoływał. Tym bardziej więc dziwi to, że obecnie jest zapomniany - mówił dziennikarz Andrzej Wiktor Piotrowski na antenie Polskiego Radia. 

Posłuchaj
10:11 Łukasz gołębiowski i jego ubiory w polsce___pr iii 113733_tr_0-0_6a1b1e9b[00].mp3 Felieton Andrzeja Wiktora Piotrowskiego poświęcony życiu i twórczości etnografa Łukasza Gołębiowskiego. Audycja z cyklu "Nowości z lamusa". (PR, 14.06.1990) 

Czarownice, strzygi i "martwce"

Pracy naukowej Gołębiowski poświęcił się w latach 20. i 30 XIX wieku. Początkowo zajmował się głównie polską historiografią ("O dziejopisach Polski, ich duchu, zaletach i wadach" z 1826 roku), chętnie badał również historię Warszawy ("Opisanie historyczno-statystyczne miasta Warszawy" z 1826 roku). Ostatecznie jednak - pod wpływem romantyzmu i swojego przyjaciela poety Kazimierza Brodzińskiego - zainteresował się etnografią i historią obyczajów. Jego studia zaowocowały wydaniem prac: "Lud polski, jego zwyczaje i zabobony" (1830), "Ubiory w Polszcze od najdawniejszych czasów aż do chwil obecnych" (1830) oraz "Gry i zabawy różnych stanów w kraju całym, lub niektórych tylko prowincyach" (1831). 

Szczególnie godna uwagi jest pierwsza z wymienionych pozycji, w której autor scharakteryzował wygląd chłopów zamieszkujących ziemie polskie, a także opisał ich sposób życia, zwyczaje, zabobony oraz obrzędy świąteczne i rodzinne. 

W swojej pracy badacz poświęcił wiele miejsca zjawom i innym fantastycznym istotom często pojawiającym się w ówczesnych wierzeniach ludowych. 

I tak: strzygi dokuczały kobietom w ciąży, a także porywały "niepłaczliwe, piękne, tłuste dzieci", zastępując je tymi "krzykliwymi, chudymi i bladymi". Mory (zmory) mordowały zwierzęta gospodarskie, a także zakradały się do izb i dusiły "czerstwe dziewki i młodzieńców w czasie snu". Upiory zwane "martwcami" natomiast "jeździły na kiju" i wysysały krew młodym pannom. Jak pisze Gołębiowski, w chłopskich wierzeniach najczęściej jednak występowały czarownice. Istoty te zatruwały jedzenie, kołtuniły ludziom włosy, "z liści robiły myszy", a także kradły zboże, mąkę i okrasę. Miejscem ich spotkań była Łysa Góra (Góry Świętokrzyskie) - czarownice ze Żmudzi na biesiady przylatywały na miotłach, ruskie konno, natomiast litewskie na… łopatach.

Ówcześni musieli uważać również na wszelkiego rodzaju oszustów, którzy wykorzystywali rozpowszechnione zabobony oraz przesądy i czerpali z tego zyski – badacz wspomina między innymi o "wróżkach, wróżbitach, opętanych, cyganach i olejkarzach". 

Od bibliotekarza do powstańca

Łukasz Gołębiowski przyszedł na świat 13 października 1773 roku we wsi Pohost na Polesiu (obecnie są to tereny białoruskie) w średnio zamożnej rodzinie szlacheckiej. Jak mówił Andrzej Wiktor Piotrowski w swojej audycji z cyklu "Nowości z lamusa", po ukończeniu szkoły pijarów w pobliskim mieście Dąbrowica Gołębiowski wyjechał do Warszawy. Tam - dzięki wstawiennictwu swojego szkolnego kolegi Alojzego Felińskiego, późniejszego poety i dramaturga - otrzymał posadę w nowo powstałej bibliotece współzałożyciela warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Tadeusza Czackiego. 

- W roku 1792 pracodawca wysłał Gołębiowskiego do Szczekocin jako opiekuna ewakuowanej w związku z wojną polsko-rosyjską biblioteki. W mieście badacz spędził dwa lata - dodał Andrzej Wiktor Piotrowski. 

Tadeusz Kościuszko 1200.jpg
Tadeusz Kościuszko. 204. rocznica śmierci bohatera dwóch narodów

W pierwszych dniach powstania kościuszkowskiego 1794 roku Gołębiowski zaciągnął się do wojska i został włączony w szeregi 2 Regimentu Pieszego Koronnego. Brał udział między innymi, 6 czerwca, w bitwie pod Szczekocinami, gdzie został ranny. Niezdolnego do dalszej walki Gołębiowskiego odkomenderowano do kancelarii naczelnika Tadeusza Kościuszki.

Zobacz także: 

- Po upadku powstania Gołębiowski powrócił do biblioteki Czackiego, która mieściła się wówczas w Porycku na Wołyniu. Tam spędził kolejne dwadzieścia trzy lata - mówił Andrzej Wiktor Piotrowski na antenie Polskiego Radia. - Po śmierci Czackiego bibliotekę kupił książę Adam Kazimierz Czartoryski. Wozy zawiozły wtedy Gołębiowskiego wraz z rodziną i książkami do Puław - dodał.

POLONA powstanie listopadowe 1200.jpg
Powstanie listopadowe. Klęska na własne życzenie

Gdy w 1823 roku zmarł Czartoryski, badacz wyjechał do Warszawy i związał się z Towarzystwem Przyjaciół Nauk (TPN). Kilka lat później natomiast został profesorem literatury w nowo otwartym Instytucie Pedagogicznym. Po upadku powstania listopadowego w 1831 roku Gołębiowski został zwolniony ze stanowiska sekretarza TPN-u za ukrywanie funduszy organizacji przed konfiskatą rządu carskiego. Osiadł wówczas w kolonii wiejskiej Kazimierówka (położonej na terenie obecnego województwa lubelskiego), gdzie spędził ostatnie lata życia - zmarł w styczniu 1849 roku. Przed śmiercią opublikował jeszcze trzytomowe dzieło "Dzieje Polski", w którym poruszył temat kultury materialnej oraz obyczajów szlachty, mieszczan i chłopów. W 1852 roku ukazały się drukiem wspomnienia etnografa - "Pamiętnik o życiu Łukasza Gołębiowskiego wydany przez jego syna".

jb

Podczas pracy korzystałam z książki "Pamiętnik o życiu Łukasza Gołębiowskiego wydany przez jego syna" (Warszawa, 1852) oraz z pracy Gołębiowskiego "Lud polski, jego zwyczaje i zabobony" (Warszawa, 1830)

Czytaj także

Oskar Kolberg. Kronikarz polskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:35
Poznaj sylwetkę człowieka, który całe życie poświęcił badaniom polskiego folkloru. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Lompa – krzewiciel polskości na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 05:35
Mozolne zbieranie lokalnych podań i legend, opracowanie podręcznika historii regionu w języku polskim, wreszcie - nauczanie w założonej przez siebie szkole. Dokonania Józefa Lompy były jedną z podstaw budowy polskiej tożsamości na Górnym Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Sieroszewski. Niepokorny Polak w krainie Jakutów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:35
79 lat temu, 20 kwietnia 1945 roku, zmarł Wacław Sieroszewski, pisarz, działacz niepodległościowy, etnograf, poseł i senator II RP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Piłsudski. Brat Marszałka na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 05:40
- Na Sachalinie Bronisław Piłsudski jest znacznie bardziej znany niż w Polsce. Jest uważany za bohatera narodowego - mówił na antenie Polskiego Radia Józef Żytek. Dzięki działaniom Piłsudskiego wiemy, jak brzmiał język Ajnów. Dzisiaj mija 158. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Gloger. Badacz narodowej kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 05:35
"Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest - swoje, obowiązek" - ta maksyma przyświecała jego niezwykle pracowitemu życiu. Zygmunt Gloger opatrzył nią swoje pomnikowe dzieło - "Encyklopedię staropolską".
rozwiń zwiń