Historia

Rozejm w Compiègne. Koniec I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 05:40
- Wczesnym rankiem o godzinie 5 rano, 11 listopada 1918 roku, marszałek Ferdynand Foch podyktował Niemcom warunki kończącego działania wojenne rozejmu – mówił historyk dr Janusz Osica w Polskim Radiu. 105 lat temu w Compiègne podpisano zawieszenie broni pomiędzy aliantami a Niemcami, kończące I wojnę światową.
Niemiecka delegacja w drodze na spotkanie z marszałkiem Ferdynandem Fochem. 11 listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w Compigne Niemcy podpisały rozejm z państwami ententy
Niemiecka delegacja w drodze na spotkanie z marszałkiem Ferdynandem Fochem. 11 listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w Compiègne Niemcy podpisały rozejm z państwami ententyFoto: National Archives and Records Administration/domena publiczna

W wagonie kolejowym we francuskim Compiègne, reprezentujący stronę aliancką, wódz naczelny wojsk, marszałek Ferdynand Foch, Naczelny Dowódca Sił Sprzymierzonych, spotkał się z delegacją niemiecką. Jej przewodniczącym był sekretarz stanu Matthias Erzberger, zaś pozostałymi członkami: Alfred von Oberndorff, dyplomata z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, komandor Ernst Vanselow i generał major Detlof von Winterfeldt.

Niemiecki mit niezwyciężonej armii

O godzinie 11, 11 listopada 1918 roku, zaczęło obowiązywać zawieszenie broni i wojska obydwu stron zaczęły wycofywać się ze swoich pozycji.

- Początkowo nikt nie przywiązywał większej wagi do faktu, że do salonki marszałka Focha, stojącej w lesie koło Compiègne, przybyła cywilna reprezentacja rządu niemieckiego, zabrakło zaś przedstawicieli naczelnego dowództwa Rzeszy. Ważne było, że nierozbite ostatecznie na polu bitewnym Niemcy zmuszone zostały teraz do bezwarunkowej kapitulacji - powiedział historyk dr Janusz Osica w audycji "Kronika dwóch tysiącleci" w Polskim Radiu.

Dr Osica podkreślił, że z czasem ta sytuacja stała się jednym ze źródeł niemieckiego mitu, że "armia nie została pobita, że rewolucja i republika zadały cios w plecy niezwyciężonej armii Kajzera".

- Mit ten sycił żądzę rewanżu, odwetu na wrogu wewnętrznym i zewnętrznym. Dostrzegł to jeden z historyków francuskich, trafnie zauważając, że gdyby feldmarszałek Hindenburg sam wręczyć musiał swą szpadę marszałkowi Fochowi, jak uczynić to musiał Napoleon III wobec Wilhelma I pod Sedanem, całe Niemcy zrozumiałyby, iż zostały pobite - stwierdził historyk na antenie Polskiego Radia.

Warunki zawieszenia broni

I wojna światowa, zwana Wielką Wojną, była największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasu wojen napoleońskich. Trwała od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 pomiędzy państwami ententy , tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami i Stanami Zjednoczonymi (od 1917) a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Imperium Osmańskie oraz Bułgarię.

Wielka Wojna pochłonęła ponad 14 milionów ofiar.

Przedstawiciele Niemiec musieli zaakceptować twarde warunki rozejmu. Zostali zmuszoni do bezwarunkowego uznania suwerenności Polski, Czechosłowacji i Austrii.

Do Polski włączono część Górnego Śląska oraz Wielkopolskę, Pomorze i niewielkie okręgi na Pojezierzu Mazurskim. Gdańsk stał się Wolnym Miastem podlegającym polskiej jurysdykcji w zakresie polityki zagranicznej. Ponadto Rzesza została pozbawiona całego swojego imperium kolonialnego, które zostało podzielone głównie pomiędzy Anglię i Francję.

Czytaj także:

- Niemcy opuścić musieli także okupowane terytoria Francji, Belgii, Luksemburga, oddać zdobyty w 1870 roku skrawek Francji, Alzację i Lotaryngię, wycofać swe armie na prawy brzeg Renu i oddać Entencie lwią część swego wyposażenia wojskowego. Na wschodzie armia niemiecka miała pozostać pewien czas jako swoisty kordon sanitarny, odgradzający Europę od bolszewickiej rewolucji – wyliczał dr Janusz Osica.

Niemcy zmuszone zostały też do anulowania traktatu brzeskiego, podpisanego 3 marca 1918 roku między Cesarstwem Niemieckim i Austro-Węgrami oraz ich sojusznikami: Carstwem Bułgarii i Imperium Osmańskim a Rosją Sowiecką, na mocy którego Rosja wycofywała się z wojny i zrywała sojusz z Ententą. Zerwany został też traktat zawartego 7 maja 1918 roku w Bukareszcie pomiędzy Cesarstwem Niemieckim, Monarchią Austro-Węgierską, Carstwem Bułgarii i Imperium Osmańskim a Królestwem Rumunii, kończący udział Rumunii w I wojnie światowej po stronie Ententy.

Faktyczny koniec wojny?

11 listopada 1918 roku o godzinie 12 w Paryżu rozległy się wystrzały armatnie. Był to znak, że najkrwawsza z dotychczasowych wojen dobiegła końca.

Tego dnia w Warszawie trwało rozbrajanie żołnierzy niemieckich, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Czytaj także:


Czy jednak rzeczywiście rozejm w Compiègne był prawdziwym końcem wielkiej wojny?

- Oczywiście był to bez wątpienia kres wieloletniej, krwawej hekatomby, w której zginęło około 10 milionów ludzi. Ale rozejm ten oznaczał także początek nie mniej zaciekłych, dyplomatycznych zmagań o kształt powojennego świata, o podział trofeów zwycięstwa – zaznaczył dr Osica.

Formalny stan wojny pomiędzy obydwoma stronami – jak podają historycy - trwał jeszcze 7 miesięcy i został oficjalnie zakończony wraz z podpisaniem traktatów pokojowych z Austrią, Węgrami, Bułgarią oraz Turcją.

- Przy dyplomatycznych stołach, jak się już niebawem okazało, linie podziału nie zawsze odpowiadały konfiguracjom aliansów z lat wojny. A słynna salonka marszałka Focha raz jeszcze odegrała swą symboliczną rolę, przypominając starą prawdę, że historia kołem się toczy. Oto bowiem 22 czerwca 1940 roku Hitler w niej właśnie podyktował warunki zawieszenia broni pokonanej i upokorzonej Francji – dodał dr Janusz Osica.


Posłuchaj
08:35 Rok 1918 - aud. z cyklu Kronika dwóch tysiącleci.mp3 – Rozejm ten na pewno był kresem krwawej hekatomby, w której zginęły miliony ludzi, ale oznaczał też początek nie mniej zaciekłych dyplomatycznych zmagań o kształt powojennego świata – komentarz dr Janusza Osicy. (PR, 9.10.2000)

 

Od 1937 roku dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Narodowe Święto Niepodległości.

pcz/jp/im


Czytaj także

Broń chemiczna pod Bolimowem - mgła niosąca śmierć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 05:40
- Ci żołnierze jeszcze żywi byli, ale każdy już siny i pianę (w ustach) miał - mówił bohater reportażu "Próba apokalipsy" Krzysztofa Wyrzykowskiego. Żołnierzy zabił użyty wówczas po raz pierwszy nowy rodzaj broni - gaz bojowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa nad Sommą. Dowód na koszmar wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2024 05:40
18 listopada 1916 roku zakończyła się trwająca od lipca bitwa nad Sommą. Straty brytyjskie wyniosły ponad 420 tysięcy ofiar, francuskie – ponad 200 tysięcy ofiara, niemieckie – co najmniej 465 tysięcy ofiar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komendant powrócił!" 11 listopada 1918 roku na łamach gazet z epoki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 05:39
11 listopada 1918 roku z pierwszej strony "Kuriera Porannego" wołały do czytelnika… afisze teatralne. Pod licznymi ogłoszeniami ukazał się artykuł pt. "Komendant" donoszący: "Komendant powrócił! Wieść radosna gruchnęła od wczoraj rana po całej Warszawie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa nad Sommą. Milion poległych i debiut czołgów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 05:40
15 września 1916 roku pod Sommą po raz pierwszy wykorzystano w boju czołgi. Brytyjskie pojazdy Mark I rozpoczęły tym samym historię nowego rodzaju uzbrojenia, który miał zmienić na zawsze obraz działań wojennych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Niepodległości. 10 wyzwań stojących przed niepodległą Polską

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 05:50
Odzyskanie niepodległości było jedynie początkiem długiej i żmudnej pracy. II Rzeczpospolita musiała się zmierzyć z licznymi problemami, które należało przezwyciężyć, aby stworzyć wymarzoną ojczyznę. Dlatego tym bardziej należy docenić naszych rodaków sprzed stu lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 06:00
– 10 i 11 listopada powiały nad Warszawą sztandary polskie. Kto owych dni nie przeżył w stolicy, ten nie wie, co oznacza radosny szał zwycięstwa i wolności upojonego narodu – wspominał Kajetan Morawski, uczestnik wydarzeń z 1918 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Verdun. Piekło na ziemi, które pochłonęło 700 tysięcy żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 05:44
W trwającej blisko rok bitwie po obu stronach frontu zginęło, zostało rannych lub wziętych do niewoli nawet 700 tys. żołnierzy. Wydarzenia roku 1916 przeszły do historii jako "piekło Verdun".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Zachodzie bez zmian". Historyczne wątki w nowym filmie na podstawie przełomowej powieści

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 05:50
Przedstawiona w filmie "Na Zachodzie bez zmian" w reżyserii Edwarda Bergera historia żołnierza - zaczerpnięta wprost z literackiego pierwowzoru - przeplata się z inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami wątkiem starań o podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową.
rozwiń zwiń