Historia

Warszawiacy przed wojną wiedzieli: po choinki przed Pałac Saski

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 06:00
W dwudziestoleciu międzywojennym świąteczne drzewko już na dobre zagościło w polskich domach. Tuż przed Bożym Narodzeniem popyt na nie był bardzo duży. Nic dziwnego, że najważniejszy plac stolicy na kilka tygodni przed świętami zamieniał się w istny las choinek.
Sprzedaż choinek na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Sprzedaż choinek na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.Foto: NAC

Choinka pojawiła się w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku, wypierając z wolna tradycyjną podłaźniczkę. Drzewko trzymało się w domach co najmniej do święta Trzech Króli (6 stycznia) lub nawet do Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego). Przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy polskich miast - podobnie jak dzisiaj - nabywali choinki na tworzonych przez handlarzy targowiskach. W 1932 roku największy tego typu targ w stolicy powstał przed Pałacem Saskim. Choinkowy las uwiecznił fotoreporter "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". 

Sprzedaż choinek na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Fot.:NAC Sprzedaż choinek na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Fot.: NAC

Plac Marszałka Piłsudskiego, przy którym znajdował się Pałac Saski, mieszczący siedzibę Sztabu Generalnego, i pałac Brühla, gdzie mieściła się siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych, był przed wojną jednym z najważniejszych miejsc w stolicy. To tutaj celebrowano uroczystości państwowe, inaugurowano rajdy samochodowe i kolarskie, gromadzono się, by protestować lub manifestować poparcie. Nic dziwnego, że właśnie tutaj przeżywano również radość okresu świątecznego. Na początku 1937 roku, tuż po święcie Trzech Króli, warszawiacy mogli obejrzeć tutaj jasełka. Wystawiono je pod okazałą choinką właśnie na placu Marszałka Piłsudskiego. 

Jasełka przed Pałacem Saskim w 1937 roku. Fot.: NAC Jasełka przed Pałacem Saskim w 1937 roku. Fot.: NAC
Występy kolędników na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Fot: NAC
Występy kolędników na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Fot: NAC

Wiadomo, że bożonarodzeniowe drzewko przed Pałacem Saskim zagościło także w 1938 roku. Bliźniacza choinka zdobiła wówczas również rynek warszawskiego Starego Miasta.

Choinka przed Pałacem Saskim w 1938 roku. W tle widoczne podświetlone arkady Pałacu Saskiego i pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Fot.: NAC Choinka przed Pałacem Saskim w 1938 roku. W tle widoczne podświetlone arkady Pałacu Saskiego i pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Fot.: NAC

***

Polskie Radio we współpracy ze Spółką Celową Pałac Saski przygotowało multimedialną i interaktywną platformę wiedzy na temat utraconych skarbów Warszawy – Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. Zobacz stronę odkryjpalacsaski.pl

Odkryjpalacsaski.pl 

bm

Czytaj także

Pałac Saski na początku był rezydencją autora erotyków

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 06:00
Zanim okazała barokowa budowla w centrum Warszawy stała się ulubioną rezydencją królów z dynastii Wettynów, gmach należał do słynnego poety, magnata i… francuskiego agenta – Jana Andrzeja Morsztyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Saski - tu pracował i... pomieszkiwał Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 05:55
Marszałkowi, w czasie gdy pełnił funkcję Szefa Sztabu Generalnego, przysługiwało służbowe mieszkanie w gmachu Pałacu Saskiego. Piłsudski spędził tu ponad pół roku życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starcie przed Pałacem Saskim. Największa potyczka insurekcji warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 05:55
Lud Warszawy powstrzymał Rosjan idących z odsieczą swojemu dowódcy uwięzionemu na Starym Mieście. Ten wyczyn miał kluczowe znaczenie dla powodzenia całego powstania w najistotniejszym mieście Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operalnia, czyli teatr w Ogrodzie Saskim. "Te rzeczy delektują oko i ucho"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 05:45
W 1748 roku w południowo-zachodniej części Ogrodu Saskiego w Warszawie uroczyście otworzono Operalnię - pierwszy w Polsce budynek publicznego teatru operowego. Na prezentowane tu spektakle publiczność mogła przychodzić tłumnie, przewidziano bowiem ponad pół tysiąca miejsc.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin. Genialny chłopiec z Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:55
Fryderyk Chopin miał niespełna dwa lata, gdy wraz z rodziną zamieszkał w Pałacu Saskim w Warszawie. Spędził tam kolejne sześć lub siedem lat. Już jako kilkulatek wykazywał nieprzeciętne zdolności muzyczne. To w Pałacu Saskim miały powstać jego pierwsze kompozycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

96 lat temu plac Saski w Warszawie przemianowano na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tle rozegrał się dramat rozłamu w PPS

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 06:00
Wniosek o zmianę nazwy głównego placu stolicy, który od trzech lat - w związku z utworzeniem Grobu Nieznanego Żołnierza - był miejscem celebrowania świąt narodowych, doprowadził do ostatecznego rozłamu w klubie radnych Polskiej Partii Socjalistycznej. Wydarzenia z 8 listopada 1928 roku stanowią też kamień milowy w krzepnięciu władzy sanacyjnej i kształtowaniu się kultu Marszałka. 
rozwiń zwiń