Historia

Izrael. W Jerozolimie odnaleziono grób greckiej kurtyzany sprzed 2300 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:33
Jaskinia zawierająca szczątki młodej kobiety, która prawdopodobnie była kurtyzaną w okresie hellenistycznym, została odkryta w pobliżu drogi w Jerozolimie wraz z dobrze zachowanym, rzadkim lustrem z brązu - ogłosił w środę Izraelski Urząd Starożytności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Massimo Todaro

Grobowiec pochodzi z IV lub III wieku p.n.e., a w jego wnętrzu wraz ze szczątkami kobiety archeolodzy znaleźli małe ręczne "lusterko pudełkowe", jedno z 63 tego typu, które przetrwały - pisze "Times of Israel".
To właśnie lustro doprowadziło badaczy do wniosku, że są to najprawdopodobniej szczątki hetery (gr. hetaira), jak kurtyzany były nazywane w języku greckim.

- Jakość tego lustra jest tak wysoka, że zachowało się w doskonałym stanie i wygląda tak, jakby zostało wykonane wczoraj - powiedziała Liat Oz, dyrektor wykopalisk IAA.

Lusterko luksusowej kurtyzany

- Lustra z brązu, takie jak to, które zostało znalezione, były uważane za luksusowy przedmiot i mogły wejść w posiadanie greckich kobiet na dwa sposoby: jako część ich posagu przed ślubem lub jako prezent podarowany przez mężczyzn swoim heterom - zaznaczyli naukowcy.

Hetera była wykształconą żeńską prostytutką w starożytnej Grecji. Termin ten był eufemizmem i oznaczał "towarzyszkę". Niektóre z nich były współmałżonkami grecko-hellenistycznych władców, a także wysokiej rangi wojskowych i znanych intelektualistów. Prowadziły one salony literackie i pozowały do najsłynniejszych dzieł rzeźby i malarstwa, które były nawet wystawiane w świątyniach - pisze izraelski portal.

Czytaj także: 

Hetera generała Aleksandra Wielkiego?

Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem znaleziska jest to, że grób należał do hetera, która towarzyszyła wysokiemu rangą wojskowemu podczas kampanii Aleksandra Wielkiego lub późniejszych wojen sukcesyjnych i zmarła podczas podróży, a następnie została pochowana przy drodze na przedmieściach ówczesnej Jerozolimy.

Jak wyjaśnia "Times of Israel", zamężne kobiety w starożytnym świecie hellenistycznym rzadko opuszczały swoje domy w Grecji lub towarzyszyły swoim mężom w wyprawach wojennych.

PAP/Marcin Mazur/bm

Czytaj także

Już niedługo będzie można napić się piwa z drożdży sprzed 3000 lat. Podobne mógł pić biblijny król Dawid

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 05:30
Interdyscyplinarny zespół badaczy, archeologów i piwowarów z Izraela po raz pierwszy wyizolował drożdże z początków pierwszego tysiąclecia przed naszą lat już w 2019 roku, ale teraz owoce tego odkrycia mają stać się dostępne dla miłośników złocistego napoju na całym świecie - pisze "Times of Israel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymski legion krwawo tłumił żydowskie powstanie, później stacjonował na obszarze Gruzji - ustalili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:45
Żołnierze z X legionu Fretensis, znani z pacyfikacji zrywu w Judei, stacjonowali w początku II w. n.e. również nad Morzem Czarnym w rzymskim forcie Apsaros w Kolchidzie - ustalili polscy badacze. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Najstarszy instrument dęty znaleziony na Bliskim Wschodzie - flet z ptasiej kości, ma 12 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 05:45
Najstarsze instrumenty dęte na Bliskim Wschodzie - siedem fletów z ptasich kości - mają 12 tys. lat. Wyniki badań znaleziska z terenów Izraela opisano na łamach "Scientific Reports".
rozwiń zwiń