Historia

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu miejscem pełnym dawnej i zabytkowej architektury

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 05:33
167 lat temu, 16 listopada 1856 roku, otwarto we Wrocławiu Stary Cmentarz Żydowski, miejsce piękne i pełne zabytkowych nagrobków, na którym pochowano wiele znanych osób. Najstarsze nagrobki są jeszcze z wielu lat przed powstaniem cmentarza, przeniesione z innych nekropolii i miejsc pochówku. Ciekawostką historyczną jest fakt, że najstarszy z nich nagrobków datowany jest na 4 sierpnia 1203 roku, a znajdująca się na nim inskrypcja mówi, że został wzniesiony "Dawidowi, kantorowi o głosie miłym".
Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
Stary Cmentarz Żydowski we WrocławiuFoto: Wojciech Grabowski / Forum

Ten niewielki teren o powierzchni 4,6 hektara położony jest w narożniku ulic Ślężnej i Sztabowej, na osiedlu Powstańców Śląskich. Za wysokim odnowionym białym murem znajduje się około 12 tysięcy nagrobków i w wielu przypadkach są tam pochowaniu znani Żydzi nie tylko z Wrocławia, ale też z Europy.

Cmentarz odmienny w swojej formie od innych kirkutów (cmentarzy żydowskich) tej części Europy, posiada wiele bogatych w zdobienia i symboliczne elementy macew (żydowskich pionowych płyt nagrobnych). Jako miejsce wpisane wpisane w maju 1975 roku do rejestru zabytków udostępnione jest obecnie do zwiedzania, a od 1988 roku określane jest jako Muzeum Architektury Cmentarnej, będące oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Miejsce spoczynku znanych Żydów 

Z pewnością jest to miejsce niezwykle ważne historycznie i kulturowo. Stało się miejscem pochówku znanych osób. Wśród nich są m.in. Ferdinand Lassalle – założyciel i przywódca pierwszej partii robotniczej w Niemczech; Gedalje Tiktin – rabin gminy wrocławskiej, od 1854 roku pierwszy Królewski Rabin Krajowy dla Śląska; Ferdinand Julius Cohn – botanik, który jako pierwszy zaliczył bakterie do królestwa roślin; Heinrich Graetz – autor pierwszej syntetycznej historii Żydów od czasów biblijnych do XIX wieku; Friederike Kempner – pisarka zwana "śląskim łabędziem", czy malarka impresjonistka Clara Sachs. Na cmentarzu tym znajdziemy także wiele grobów znanych i cenionych lekarzy, profesorów, kupców i bankierów, a groby ich są bogato zdobione i niektóre wzorowane na stylu mauretańskim lub egipskim.

W okresie II wojny światowej pogrzeby na tym cmentarzu zaczęły ustawać wskutek Holokaustu, a w roku 1943 został on całkowicie zamknięty. Dopiero powojenne działania pozwoliły na jego częściową i stopniową restauracje, choćby z uwagi na historyczne znaczenie. Wiele nagrobków ma przywrócone zdobienia i odrestaurowany wygląd pełen artyzmu w ramach sztuki cmentarnej. Najczęściej powtarzającymi się motywami z symboliki tych grobów są złamane drzewo lub kwiat, co oznaczało nagłą i niespodziewaną śmierć zmarłego, osoby pełniące posługę w świątyniach żydowskich najczęściej na swoich grobach mają symbolikę dłoni kapłańskich w geście błogosławienia, a znajdujący się symbol otwartej bądź zamkniętej księgi oznaczał osobę uczoną w piśmie lub rabina.

Warto, będąc we Wrocławiu, odwiedzić to miejsce, choćby z szacunku dla pochowanych... ale też w ramach poznawania piękna kultury i historii Żydów na tych terenach.

PP 

Czytaj także

Szymon Szurmiej - wybitny żydowski aktor i reżyser

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 05:40
98 lat temu, 18 czerwca 1923 roku, urodził się w Łucku, wówczas w granicach II Rzeczpospolitej, wybitny polski aktor żydowski Szymon Szurmiej. W swoim artystycznym życiu zapisał się wieloma pamiętnymi rolami filmowymi i serialowymi, jednak chyba najważniejszym polem działania był teatr, ten na uchodźstwie, ten po powrocie do kraju i w końcu Teatr Żydowski w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Synagoga Wielka w Katowicach. Zabytek, którego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 05:46
12 października 1900 roku odbyło się uroczyste otwarcie Synagogi Wielkiej w Katowicach. Przed II wojną światową była to największa bożnica w mieście, mogąca pomieścić ponad tysiąc wiernych i przykuwającą uwagę swoją zdobioną kopułą i wielkimi neogotyckimi oknami. Świątynia nie dotrwała do naszych czasów - została spalona przez Niemców na początku września 1939 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć Brunona Schulza. "Przyszedł po chleb. Zginął od strzałów w tył głowy"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 06:00
– Od ulicy Mickiewicza nadszedł Karl Günther, zbliżył się do Schulza. Ten biegać nie umiał, no i myślał, że Niemiec nie będzie do niego strzelał – opowiadał w Polskim Radiu o ostatnich chwilach życia znakomitego pisarza Alfred Schreyer. 19 listopada mija 81. rocznica śmierci Brunona Schulza.
rozwiń zwiń