Historia

W Niemczech odkryto średniowieczną tabliczkę z przekleństwem. Ofiarami miał zająć się sam Belzebub

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 05:40
Do odkrycia XV-wiecznej metalowej tabliczki z zapisaną klątwą doszło na placu budowy w niemieckim mieście Rostock w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Autor, przeklinając kobietę i mężczyznę, uciekał się do potężnych demonicznych mocy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Krugloff/Shutterstock.com

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w związku z rozbudową miejskiego ratusza w mieście Rostock badacze odkryli pozostałości średniowiecznej latryny, a w niej małą zrulowaną, ołowianą tabliczkę.

Początkowo archeolodzy uznali znalezisko za niewiele znaczący kawałek metalu. Po rozwinięciu rulonu oczom naukowców ukazał się ledwo dostrzegalny, zapisany pismem gotyckim napis o treści: "sathanas talke belzebuk hinrik berith".

Zdaniem archeologów, którzy rozszyfrowali napis, jest to diabelska klątwa, którą ktoś rzucił na mężczyznę o imieniu Hinrik (Heinrich) i kobietę imieniem Talke. Autor tabliczki powoływał się na moc Belzebuba (inne imię Szatana) oraz potężnego demona Beritha.

Nieszczęśliwa miłość?

Trudno jest dziś powiedzieć, kim były przeklinane osoby i czym sobie zasłużyły na taką nieprzychylność ze strony osoby rzucającej klątwę. Mimo to naukowcy zaproponowali możliwe rozwiązania tej sprawy.

- Czy ktoś chciał rozbić związek Talke i Hinrika? Czy może w grę wchodziła nieszczęśliwa miłość i związana z nią zazdrość, może ktoś miał być zostać usunięty z drogi? - zastanawiali się w wydanym oświadczeniu niemieccy naukowcy.

Tak czy inaczej, Hinrik i Talke wzbudzili w autorze lub autorce klątwy tak silne emocje, że ten w celu ich ukarania uciekł się do pomocy potężny sił piekielnych.

"Wyjątkowe znalezisko"

Tabliczka odkryta w Rostocku jest niewielka, jej wymiary to 4 na 8 cm.

- Można ją datować na XV wiek - stwierdził w oświadczeniu Jörg Ansorge, archeolog z Uniwersytetu w Greifswaldzie w Niemczech, który kierował wykopaliskami. - To naprawdę wyjątkowe znalezisko.

Naukowcy stwierdzili, że miejsce odkrycia rulonu wcale nie jest zaskakujące, ponieważ podobne artefakty z przekleństwami "umieszczano w takich miejscach, gdzie były trudne lub niemożliwe do znalezienia". Dno latryny z pewnością do takich należało.

***

Tabliczki z przekleństwami były popularne już w czasach starożytnych. Znana jest na przykład znaleziona na terenie dzisiejszego Izraela ołowiana tabliczka sprzed 1500 lat z napisem w języku greckim, w którym wzywa się demony do wyrządzenia krzywdy konkurencyjnej tancerce. W innych, wytworzonych 2400 lat temu tabliczkach w Grecji autor prosi bogów podziemi o zaatakowanie kilku właścicieli tawern.

Live Science/National Geographic Polska/th


Czytaj także

Paryż: starożytna nekropolia odkryta w centrum miasta przy dworcu Port Royal

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 05:40
Podczas przygotowań do rozbudowy dworca kolejowego Port Royal archeolodzy natrafili na szczątki pięćdziesięciu osób. Zdaniem badaczy cmentarz pochodzi z II wieku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem Rzymian. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bawaria. Odkryto miecz z epoki brązu w doskonałym stanie. "Takie znaleziska są bardzo rzadkie"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 05:35
W czasie prac archeologicznych przeprowadzonych na południu Niemiec archeolodzy natrafili na miecz sprzed ponad 3000 lat. Broń o unikatowej ośmiokątnej rękojeści zachowana jest w niemal idealnym stanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Polscy archeolodzy odkryli 22 pochówki, głównie dzieci i noworodków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:55
Zmumifikowane pochówki 22 osób, głównie małych dzieci i noworodków, odnalazł polsko-peruwiański zespół naukowców w miejscowości Barranca w Peru - poinformował bioarcheolog Łukasz Majchrzak. Oprócz tkanin, którymi owinięto ciała zmarłych, odnaleziono także ceramikę, narzędzia oraz pozostałości pożywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Pomorzu odkryto siekierki z epoki brązu. "Archeologiczna sensacja"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:40
W lasach na Kociewiu poszukiwacz śladów historii natrafił na pięć siekierek z epoki brązu. Zdaniem badaczy przedmioty mogły stanowić depozyt związany z wymianą handlową. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wikingowie cierpieli na próchnicę, ale radzili sobie z nią zaskakująco dobrze

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:50
Mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Skandynawii powszechnie cierpieli z powodu próchnicy i bólu zębów. Zaskakujące jest to, że do leczenia tych przypadłości stosowali zaawansowane techniki, będące odległymi przodkami dzisiejszych praktyk stomatologicznych.
rozwiń zwiń