Historia

Niezwykłe znalezisko w Panamie. Znaleziono skarb sprzed 1200 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 05:40
Archeolodzy z Panamy odkryli w jednym z grobowców w środkowej części kraju liczne ozdoby ze złotej biżuterii. Zostały one złożone w miejscu pochówku ważnego dostojnika z cywilizacji Cocle zamieszkującej przed wiekami tę część Ameryki Środkowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Jak poinformowało w komunikacie panamskie ministerstwo kultury, odkrycie ma nie tylko ogromną wartość materialną, ale jest niezwykle cenne dla dziedzictwa narodowego kraju. Resort sprecyzował, że do odkrycia mauzoleum doszło na stanowisku archeologicznym El Cano, w dystrykcie Nata, w środkowej części kraju.

Złote artefakty

Poza licznymi przedmiotami ceramicznymi archeolodzy odkryli też złote przedmioty, wśród których - ich zdaniem - najcenniejsze to: pięć pektorałów (czyli napierśników), dwa pasy z kulistych złotych koralików, cztery bransolety, dwa kolczyki w kształcie kobiety i mężczyzny, kolczyk przedstawiający krokodyla, a także naszyjnik z małych okrągłych koralików.

Dodatkowo w grobowcu znaleziono m.in. pięć kolczyków z zębów kaszalota ze złotymi osłonkami, zestaw złotych płytek, dwa dzwonki, bransolety z psich zębów oraz zestaw fletów wykonanych z kości.

Zdaniem panamskich archeologów z Fundacji El Cano badającej zawartość mauzoleum, odkryta w grobowcu złota biżuteria pełniła rolę przedmiotów składanych w ceremoniale żałobnym wraz ze zmarłym.

Czytaj także:

Makabryczne odkrycie 

Jak poinformowała Julia Mayo, dyrektor Fundacji El Cano, wraz ze "zmarłym panem z wyższych sfer" do grobu złożono też zabite podczas ceremoniału pogrzebowego osoby, "które miały towarzyszyć zmarłemu".

- W dalszym ciągu w grobowcu prowadzone są prace archeologiczne, dlatego wciąż nie znamy dokładnej liczby osób, które zostały w nim złożone - dodała badaczka.

Mayo wyjaśniła, że w grobie, jaki został wybudowany około 750 r. n.e., pochowany został "ważny dostojnik", w wieku około 30 lat. Jego ciało ułożono twarzą do ziemi, co należało do powszechnych rytuałów w kulturze Cocle.

Z dotychczasowych ustaleń zespołu badawczego wynika, że ciało "ważnej osobistości" zostało ułożone na zwłokach kobiety.

Cywilizacja Cocle

Cywilizacja Cocle zamieszkiwała tereny dzisiejszej Panamy pomiędzy 500 a 1000 r. n.e. Jej przedstawiciele specjalizowali się w wyrobie polichromowanej ceramiki, wyrobów ze złota i srebra, a także kamienia i kości.
Zdaniem archeologów przedstawiciele kultury Cocle zajmowali się również wydobyciem cennych kruszców, szczególnie złota. Pozyskiwali duże ilości tego metalu zarówno z rzek, jak też z płytkich wykopalisk.

PAP/Marcin Zatyka/bm

Czytaj także

Jaki kolor miała najstarsza znana szminka na świecie? Odnaleziono pigment sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 05:33
Jasnoczerwony pigment umieszczony w małej kamiennej fiolce - ten kosmetyk z epoki brązu odnaleziony w Iranie może być najstarszą znaną szminką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje kolejny raz odkrywają swoje sekrety. Odnaleziono starożytny fresk

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 05:58
Kolejnego odkrycia dokonano w Pompejach. Na terenie pozostałości antycznego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza, archeolodzy znaleźli doskonale zachowany fresk przedstawiający Fryksosa i Helle - rodzeństwo z mitologii greckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłośnicy historii z Węgorzewa odkryli na Mazurach ozdoby z okresu wpływów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:30
Cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery odkryli na terenach mazurskiego nadleśnictwa Borki członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazano służbom ochrony zabytków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarszy chleb na świecie. Niezwykłe odkrycie w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:40
Podczas wykopalisk archeologicznych w starożytnej osadzie Çatalhöyük w środkowej Turcji odnaleziono najstarszy chleb na świecie. Eksperci oceniają wiek bochenka na 8600 lat - podała we wtorek agencja Anatolia.
rozwiń zwiń