Historia

Sahara jako zielona łąka. O przeszłości pustyni opowiada sztuka naskalna sprzed 4 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 05:30
Dziś pustynia we wschodnim Sudanie nie jest przyjaznym miejscem dla większości żywych stworzeń, ale odkryte tam prehistoryczne rysunki pozwalają sądzić, że bardzo dawno temu duży obszar Sahary nadawał się do hodowli bydła.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/grafika: Polskie Radio

Archeolodzy, którzy w 16 stanowiskach odkryli namalowane i wyryte w skale wizerunki bydła rogatego oraz floty łodzi, byli zaskoczeni znaleziskiem. Wykopaliska prowadzono w miejscu oddalonym 97 kilometrów od najbliższego zbiornika wodnego, jeziora Nubia, a suchy teren zupełnie nie nadaje się do hodowli zwierząt gospodarskich.

"To ważne odkrycie, bo pokazuje, że ludzie, którzy tworzyli tę sztukę naskalną, mieli bliski związek z bydłem, które dziś już nie może żyć na tak suchej pustyni" – pisze kierownik badań w Sudanie Julien Cooper, egiptolog z Macquarie University w Sydney. – "Tematyka dzieł sztuki - w szczególności pojedynczy rysunek krowy prowadzonej przez pasterza - dostarcza wyraźnych dowodów na to, że ten surowy krajobraz był kiedyś znacznie bardziej gościnnym terenem trawiastym".

Zanim bowiem zmiany klimatyczne przekształciły region Sahary położony między Nilem a Morzem Czerwonym w piaszczysty i jałowy krajobraz, trwał tutaj tzw. afrykański okres wilgotny (AHP – African humid period). – "W tym okresie około 5000 lat temu Sahara była znacznie bardziej wilgotna, a pasterze bydła przemierzali pustynie w poszukiwaniu pastwisk. Dziś tylko bardziej odporne zwierzęta, takie jak wielbłądy i kozy, mogą tu przetrwać" – pisze Julien Cooper.

Wiele rysunków zostało wyrzeźbionych w skale, archeolodzy sądzą więc, że ich twórcy prawdopodobnie przebywali w okolicy przez jakiś czas.

"Wizerunki łodzi są zupełnie inne. Uważamy, że mają coś wspólnego z ludźmi znad Nilu, którzy podróżowali na pustynię. Niektórzy z nich mogli być również nadrzecznymi pasterzami, którzy tymczasowo zamieszkali na tym obszarze, inni zaś mogli przybyć tu w poszukiwaniu bogactw mineralnych, zwłaszcza złota" – spekuluje egiptolog.

Zebrane dane wskazują na to, że odkryta sztuka naskalna została wykonana przed nadejściem tzw. "afrykańskiego monsunu". To on właśnie przekształcił region w pustynię, którą jest do dzisiaj, i zmusił ludzi do przeniesienia się na bardziej zielone pastwiska wzdłuż Nilu. Jak zauważył Julien Cooper, po 3000 r. p.n.e. "lokalna pustynia stała się zbyt sucha dla regularnego wypasu bydła".

"Zdaniem badaczy był to przełomowy moment w historii całego regionu" – pisze egiptolog. – "Niektórzy z pasterzy pozostali na pustyni, ale przerzucili się na hodowlę bardziej odpornych zwierzęt, takich jak kozy, inni opuścili ten teren, udali się nad Nil i stali się częścią dziejów rozwoju państw miejskich w Egipcie i Nubii. Krótko mówiąc: początek okresu suszy to najbardziej fundamentalny fakt w prehistorii Afryki Północnej. Nieodwracalnie odmienił losy wszystkich tamtejszych społeczeństw".

Wyniki swoich odkryć naukowcy opublikowali w "The Journal of Egyptian Archaeology".

LiveScience/mc

Czytaj także

Lubelskie. Neolityczne narzędzie odnalezione w dolinie rzeki Wieprz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 05:40
W miejscowości Drążgów w powiecie ryckim dokonano przypadkowego odnalezienia narzędzia określanego jako wiórowiec – sztylet. Artefakt pochodzi z neolitycznej kultury lubelsko-wołyńskiej, datowanej na 4100 – 3650 p.n.e. Ze względu na kunszt wykonania przypuszcza się, że przedmiot należał do osoby o wysokim statusie społecznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spłonął król, niech żyje król! Makabryczne odkrycie w piramidzie Majów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 05:50
W piramidzie Majów w Gwatemali odkryto spopielone ludzkie szczątki i ozdoby. Zdaniem naukowców mogły należeć do przedstawicieli obalonej dynastii, a spalenie ciał dawnych królów miało być oznaką wprowadzenia nowego porządku politycznego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co znaczą tajemnicze ryty naskalne z Peru? Nowa hipoteza polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 05:45
W peruwiańskim wąwozie Toro Muerto znajduje się jedno z najbogatszych w sztukę naskalną miejsc Ameryki Południowej. Polscy badacze przedstawili właśnie swoją interpretację tych zagadkowych geometrycznych wzorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymskie dzieci były świadkami brutalnych scen. Potwierdza to odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 09:00
Rysunki dzieci ze starożytnych Pompejów, wykonane węglem na murze domu przed erupcją Wezuwiusza w 79 roku naszej ery, to kolejne nadzwyczajne odkrycie na terenie pozostałości miasta zniszczonego przez wulkan. Na rysunkach widać gladiatorów i myśliwych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zidentyfikowano sarkofag Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 05:40
Przeoczony do tej pory kartusz - fragment inskrypcji z imieniem władcy - stał się kluczem do powiązania granitowej skrzyni z postacią faraona Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych władców starożytnego Egiptu. Jest to też dowód na "recykling" wyposażenia grobowców starożytnych królów państwa nad Nilem, bo sarkofag służył później ważnemu arcykapłanowi.
rozwiń zwiń