Historia

Zmarła Halina Bortnowska – ceniona filozofka, teolożka, działaczka społeczna. "Piękny i mądry człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 14:44
W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska – publicystka i myślicielka, współtwórczyni ruchu hospicyjnego w Polsce, a także współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Halina Bortnowska, Warszawa 2005 r.
Halina Bortnowska, Warszawa 2005 r. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Informację o śmierci Haliny Bortnowskiej podała redakcja "Tygodnika Powszechnego". O odejściu publicystki napisała również na Facebooku aktorka Maja Komorowska: "Umarła Halina Bortnowska. Dzielny, jasny człowiek, wielkiej odwagi, pełna troski i myśli o innych".

– Była światłem, drogowskazem, autorytetem – wspominał przed mikrofonem Polskiego Radia Wojciech Tochman, reporter i pisarz. – Uczyła nas, dziennikarzy, którzy chcieli ją słuchać i mieli to szczęście, jak uprawiać nasz zawód przyzwoicie, rzetelnie, z poszanowaniem drugiego. Każde spotkanie z nią było lekcją. Była pięknym i mądrym człowiekiem.


Posłuchaj
00:25 13049604_1.mp3 Wojciech Tochman wspomina Halinę Bortnowską (IAR)

 

Wobec historii, wobec człowieka

Halina Bortnowska urodziła się w 1931 roku w Toruniu, ale szkołę podstawową skończyła w 1944 roku w Warszawie. W trakcie Powstania Warszawskiego została deportowana do niemieckiego obozu pracy.

W późniejszych latach uczestniczyła w projektach Akcji Znaków Pokuty polegających na porządkowaniu ruin w Polsce (Oświęcim) i Niemczech (Drezno), była animatorką przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie ofiar getta warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy. Angażowała się również w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

W latach 70. XX wieku Halina Bortnowska współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce, w tym: pierwsze polskie hospicjum w Nowej Hucie. Jako wolontariuszka pomagała terminalnie chorym. Z kolei w latach 80. pełniła funkcję doradczyni Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i uczestniczyła w I Zjeździe NSZZ "Solidarność".

Halina Bortnowska angażowała się również w ruchu ekumeniczny. Od 1967 do 1982 aktywnie uczestniczyła w pracach Światowej Rady Kościołów.

***

W 1986 roku została członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce. Była współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita". Działała również jako Członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Publikowała m.in. na łamach "Tygodnika Powszechnego" - była uważana za jedną z jego najwybitniejszych publicystek współtworzących otwartą linię pisma - a także "Gazety Wyborczej" i "Znaku".

Wobec życiowych "plątawideł"

Halina Bortnowska nieraz gościła w Polskim Radiu. W 2011 roku w radiowej Dwójce mówiła m.in. o "plątawidłach", trudnych do rozwiązania ludzkich sprawach, wyzwaniach, jakie stawia przed człowiekiem życie.

- "Plątawidła" są zjawiskiem naturalnym, jesteśmy na nie skazani. Bo dzieje są "plątawidłem", podobnie stosunku międzyludzkie – podkreślała Halina Bortnowska. – Nie ma sensu jednak "plątawideł", niczym węzeł gordyjski, przecinać. Ale można z nich coś wyciągnąć. Poprzez cierpliwą pracę wydobyć wątek, którego potrzebujemy, który będzie pożyteczny.


Posłuchaj
33:49 bortnowska.mp3.mp3 Halina Bortnowska dzieli się swoimi refleksjami na temat życia i wyzwań, jakie człowiekowi stawia. Audycja Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej z cyklu "Zakładka literacka" (PR, 18.10.2011)

 

W podobnym duchu Halina Bortnowska wypowiadała się w radiowej Trójce w 2013 roku. Usłyszeliśmy wówczas między innymi, że "potrzebny jest dialog w działaniu". Bo - jak przekonywała publicystka - "dobrze jest, żeby dialog nie był dialogiem przy stole nakrytym zielonym suknem, tylko żeby był prowadzony nad koszem kartofli do obrania".

Halina Bortnowska zachęcała wówczas również do tego, by "szukać sposobu na zabranie głosu i wyrażenie siebie". Zdaniem myślicielki "wyrazić coś, to jest już zmienić coś w świecie. Rzeczy, które pozostają milczące i głuche, stają się przez to bardziej jadowite. A jeżeli je wyrazimy, podzielimy się nimi - będzie lepiej".


Posłuchaj
49:18 bmz_bortnowska.mp3 Halina Bortnowska m.in. o tym, jak rozmawiać, by nie dzielić i by zasypywać rowy dzielące ludzi. Audycja Marcina Zaborskiego z cyklu "Biuro Myśli Znalezionych" (PR, 27.09.2013)

 

PAP/jp


Czytaj także

Piotr Abelard - odważny filozof XII wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 20:50
W szczególnym czasie Wielkiego Tygodnia do refleksji może zachęcić nas myśl francuskiego filozofa, teologa i poety Piotra Abelarda, który był jednym z czołowych intelektualistów rozkwitu średniowiecza. Uważał on, że rozum jest przewodnikiem służącym do odkrywania wartości wiary i chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czy do powiedzenia coś ma śmierć?". Stanisław Barańczak i sprawy najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 05:55
- W moich wierszach jest wiele zwrotów do Stwórcy. Ale to paradoksalny dialog: próbujemy w nim rozpaczliwie coś przekazać, wytłumaczyć, a przecież Bóg wie wszystko. I nic nie powie – mówił Stanisław Barańczak w archiwalnym radiowym nagraniu. 26 grudnia br. mija 9. rocznica śmierci tego znakomitego poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkuin, czyli światło nauki w głębokim średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 05:45
Był doradcą Karola Wielkiego, należał do inicjatorów tzw. renesansu karolińskiego, dbał o przekazanie potomności starożytnych tekstów, a jego reformy łacińskiego pisma i interpunkcji są ważne w językach europejskich do dziś.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pustelnik, mędrzec, czytelnik. Ryszard Przybylski i świat jego książek

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2024 05:45
– Był jednym z największych współczesnych polskich humanistów, który literaturę potrafił otwierać na wszystkie wymiary: kulturowe, polityczne czy religijnie. Odkrywał przed czytelnikami nowe światy interpretacji – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki o Ryszardzie Przybylskim. W tym roku wspominamy 96. rocznicę urodzin tego wybitnego literaturoznawcy i eseisty.    
rozwiń zwiń