Historia

Nie tylko dymek, lecz także herbatka? Majowie mogli spożywać napar z tytoniu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 05:40
Członkowie społeczności Majów mogli spożywać tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie naparu - twierdzą archeolodzy z Uniwersytetu Yale, autorzy badania opublikowanego w naukowym piśmie "Antiquity".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów Shutterstock i Pixabay

Prof. Oswaldo Chinchilla Mazariegos, jeden ze współautorów pracy, wskazał, że dotychczasowe ślady korzystania z tytoniu podczas obrzędów organizowanych przez Majów sięgają dopiero okresu kolonialnego, a pierwsze dowody pochodzą z XVI w. Naukowcy w swoim artykule przypomnieli, że według dotychczasowej wiedzy Majowie palili suszone liście tytoniu lub wdychali tę roślinę po jej rozdrobnieniu na proszek.

Badania przeprowadzono w południowo-zachodniej Gwatemali na terenie starożytnego miasta Majów Cotzumalhuapa, którego rozkwit przypadał na lata 650-950, czyli epokę tzw. późnego okresu klasycznego w dziejach cywilizacji Majów. Archeolodzy potwierdzili, że tytoń już ponad 1000 lat temu mógł być używany przez Majów zarówno do celów leczniczych, jak i w trakcie rytuałów religijnych.

Kluczowe było przebadanie siedmiu ceramicznych naczyń, odkrytych w Cotzumalhuapa niemal 20 lat wcześniej, nigdy jednak nie poddanych testom chemicznym na obecność jakichkolwiek substancji. We wnętrzu trzech z nich znajdowały się ślady nikotyny. Naukowcy byli zaskoczeni, bo tego typu naczynia służyły do przechowywania oraz picia naparów.

***

Czytaj więcej:

Meksyk. Ponad stu chłopców zostało złożonych w ofierze w prekolumbijskim mieście Chichen Itza

Archeologiczna sensacja w Polsce. W grobie pochowano chłopców: tutejszego i Huna

***

Archeolodzy zaznaczają, że w tej chwili nie można potwierdzić ani wykluczyć tego, czy Majowie faktycznie spożywali (i jak często) napoje na bazie tytoniu, czy też używali tytoniowych naparów tylko jako formy rytualnej ofiary. Mają to wyjaśnić zaplanowane na kolejne miesiące prace archeologiczne. Mogą one potwierdzić tezę o powszechnym stosowania tytoniu przez Majów w epoce prekolumbijskiej, a także zweryfikować przypuszczenia naukowców, że cele rytualne i terapeutyczne z użyciem tytoniu były ze sobą powiązane.

Istnieje kilka udokumentowanych historycznie przypadków picia naparów z tytoniu w tym regionie, jednak podstawową formą wykorzystywania tej niezdrowej używki było wdychanie dymu powstałego podczas spalania wysuszonych liści rośliny. Dla Majów tytoń miał tak duże znaczenie, że około XVI wieku jego użycie było ściśle związane z życiem społecznym jako istotna część spotkań i ceremonii. Palenie tytoniu powszechnie uważano tam za właściwe zakończenie uczty, a samą używkę postrzegano jako środek wspomagający trawienie po posiłkach

W okresie prekolumbijskim wpływy kulturowe wspólnoty Majów z Cotzumalhuapa, która była regionalną potęgą, sięgały na tereny dzisiejszego Salwadoru i Nikaragui, a także meksykańskiego stanu Chiapas.

PAP/Smithsonian Magazine/mc

Czytaj także

Hiszpania. W ścianie domu odkryto złoty kolczyk sprzed ponad 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 05:40
Jeden z mieszkańców wioski znajdującej się na terenie dzisiejszej Katalonii, widząc nadciągające wojska Hannibala, ukrył w ścianie swojego domostwa złoty kolczyk. Po ponad dwóch tysiącleciach bezcenny artefakt odkryli archeolodzy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto najstarsze wino na świecie. Leżakowało 2000 lat w grobowcu!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 07:40
W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie. Z analizy chemicznej wynika, że jest to wino białe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest ich tylko pięć w Polsce. W pobliżu Zamościa znaleziono artefakt sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 05:40
Masywną fibulę, czyli zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat, poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz (woj. lubelskie, powiat zamojski). To piąte odkrycie tego typu w kraju. Zdaniem archeologa ma ono duże znaczenie dla wiedzy o osadnictwie ludności kultury łużyckiej w regionie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. W okolicy Asuanu odkryto ponad trzydzieści starożytnych grobów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 05:40
Egipsko-włoski zespół archeologów odkrył na zachód od Asuanu 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe – podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.
rozwiń zwiń