Historia

Wrocław. Otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat. Co w niej znaleźli?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 05:40
Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej i egzemplarz gazety "Breslauer Zeitung". Zabytek został odnaleziony w połowie lat 90., ale ówcześni archeolodzy nie zwrócili na niego uwagi.
Kapsuła czasu odnaleziona we Wrocławiu
Kapsuła czasu odnaleziona we WrocławiuFoto: PAP/ Krzysztof Cesarz

Zapomniany świadek epoki

Kapsuła została odkryta w połowie lat dziewięćdziesiątych, gdy na ul. Nożowniczej trwały badania archeologiczne. Ówcześni badacze związani z jedną z wrocławskich firm nie zorientowali się jednak, że metalowa tuba może mieć zawartość. Zabytek trafił do muzeum, dopiero po latach okazało się, że w środku jest papier. Otwarciem tuby zajęli się specjaliści z Ossolineum.

- Najpierw musieliśmy tę kapsułę zdezynfekować, a później bardzo dokładnie zastanowić się, co możemy tutaj zrobić, żeby nie uszkodzić tych delikatnych papierów - powiedziała Katarzyna Kroczak, główny konserwator zbiorów w zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Co znaleziono w kapsule?

Ostatecznie tuba została nacięta, dzięki czemu można było wydobyć jej zawartość. Okazało się, że to pamiątka po remoncie starego wodociągu sprzed ponad 150 lat.

- W środku znajdował się rękopis podpisany przez trzech mieszkańców Wrocławia, trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej, który upamiętnił moment ukrycia tej kapsuły czasu. Na poświadczenie momentu ukrycia sąsiedzi włożyli do tuby również gazetę "Breslauer Zeitung" z 1865 roku - powiedział Maciej Trzciński, kierownik Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu.

Czytaj także:

Jedna z ostatnich pamiątek po starych wodociągach 

Jak podkreśliła Agata Macionczyk z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, rzadko się zdarza odczarować anonimowość zabytków archeologicznych. W tym przypadku jest inaczej.

- Możemy je połączyć z konkretnymi osobami, które w dodatku pozostawiły po sobie nie tylko ten ślad, ale ich dane możemy znaleźć również w archiwaliach, powiązać je z różnymi innymi dokumentami i odtworzyć ich życie - powiedziała Agata Macionczyk.

Tuba wraz z zawartością trafiła do muzealnej gabloty. To pamiątka po jednym z ostatnich remontów średniowiecznego systemu zaopatrywania miasta w wodę. Kilka lat po zdeponowaniu kapsuły we Wrocławiu zaczęto budowę nowocześniejszego systemu wodociągów. 

PAP/Michał Torz/bm

Czytaj także

Archeologiczna sensacja w Polsce. W grobie pochowano chłopców: tutejszego i Huna

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
W Czulicach (powiat krakowski) odkryto grób dwojga dzieci z czasów wędrówki ludów. Odkrycie dostarcza cennych informacji o relacjach między Hunami a lokalną ludnością w V w. n.e. Zastanawiamy się, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch chłopców – powiedziała PAP dr Anita Szczepanek, jedna z autorek badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk. Ponad stu chłopców zostało złożonych w ofierze w prekolumbijskim mieście Chichen Itza

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 05:40
Badania DNA wykazały, że ponad 100 chłopców zostało złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku – wynika z badań opublikowanych w "Nature". Ofiary były w wieku od trzech do sześciu lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca "przy biurku" szkodziła już starożytnym Egipcjanom. Skrybowie cierpieli na choroby cywilizacyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 12:00
Powtarzalne zadania wykonywane przez starożytnych egipskich skrybów – ludzi o wysokim statusie, umiejących pisać i wykonujących zadania administracyjne – oraz pozycja, w jakiej znajdowali się podczas pracy, mogły prowadzić do zmian zwyrodnieniowych szkieletu.
rozwiń zwiń