Historia

Wakacje w PRL. Wystawa plakatów w Muzeum Niepodległości w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 05:40
Plakaty turystyczne związane z wycieczkami i obozami harcerskimi, prace nawiązujące do okresu żniw czy plakaty o wymiarze propagandowym przygotowywane z okazji 22 lipca - to wszystko można zobaczyć na wystawie "Wakacje w PRL" w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Wypoczynek nad rzeką Świder koło Warszawy. Polska 1978 r.
Wypoczynek nad rzeką Świder koło Warszawy. Polska 1978 r.Foto: PAP/Jan Morek

PRL na plakatach

- Muzeum Niepodległości posiada bogatą kolekcję plakatów, szczególnie obszerną z okresu Polski Ludowej, co w połączeniu z faktem rozpoczętych niedawno wakacji zainspirowało nas do przygotowania tej wystawy. Doszliśmy do wniosku, że ma ona szansę zainteresować zarówno osoby nieco starsze, pamiętające ten okres, dla których będzie okazją do powspominania, jak i młodsze, które dzięki niej mogą ten odległy już dla nich czas poznać - opowiadała PAP Marta Brodala, kuratorka ekspozycji "Wakacje w PRL. Wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości".

Ekspozycja przedstawia 31 plakatów z kolekcji placówki. Nieco więcej, bo 67, wyselekcjonowano do katalogu towarzyszącego wystawie.

- Najwcześniejsze prace pochodzą z lat 50., najwięcej jest z lat 70., kiedy miał miejsce boom turystyczny okresu gierkowskiego i wyjazdy stały się bardziej dostępne. Są też oczywiście plakaty z lat 60. i 80. ubiegłego wieku - relacjonowała Marta Brodala.

Jak podkreśliła, tytułowe "wakacje w PRL" są pokazane w katalogu w nieco szerszym aspekcie.

Rajdy, wycieczki, obozy

- Lato kojarzy nam się przede wszystkim z wypoczynkiem i wyjazdami, więc mamy plakaty turystyczne, związane z działalnością PTTK, rajdami czy wycieczkami, a także oczywiście z obozami młodzieżowymi i harcerskimi - dodała kuratorka. 

- Wakacje to także okres żniw i ważnego w Polsce Ludowej tematu akcji żniwnej, dlatego prezentujemy również plakat przedstawiający żniwiarzy. A także pracę przygotowaną z okazji 22 lipca, czyli Święta Odrodzenia Polski, które choć przypadało w wakacje, było wówczas staraniem władz hucznie świętowane nie tylko defiladami czy pochodami, ale też oddawaniem różnych dużych inwestycji jak Trasa W-Z czy Pałac Kultury - powiedziała.

Z duchem propagandy 

Wśród autorów prezentowanych na wystawie prac znaleźli się twórcy tacy jak Tadeusz Jodłowski, Andrzej Pągowski, Jan Sawka, Włodzimierz Terechowicz, Rita Walter-Łomnicka czy współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu Waldemar Świerzy.

- Wiele z nich to prace ciekawe, wartościowe artystycznie, niekoniecznie propagandowe. Twórcy starali się wyrazić swoją indywidualność, dlatego niektóre prace są naprawdę ciekawe, piękne, często nawet zaskakujące - wskazała kuratorka. - Moim ulubionym jest plakat Macieja Urbańca "22 lipca. 1964", przedstawiający ogromny bukiet polnych kwiatów przewiązanych biało-czerwoną wstążką, gdzie drobnym drukiem wymienione są wielkie inwestycje socjalizmu. Ale głównym punktem jest jednak ten bukiet, naprawdę przepięknie namalowany, który stanowi dla mnie kwintesencję lata - powiedziała.

Oprócz plakatów na ekspozycji można również zobaczyć pocztówki, na których są pokazane domy wczasowe. 

Ekspozycja "Wakacje w PRL. Wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości" będzie czynna do 1 września w Galerii Plakatu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, które jest oddziałem Muzeum Niepodległości.

Anna Kondek-Dyoniziak/PAP/im


Zobacz więcej na temat: PRL wakacje plakat
Czytaj także

Jan Lenica. Jego plakaty "to były właściwie małe rozprawy filozoficzne"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2025 05:40
97 lat temu urodził się Jan Lenica, wybitny twórca plakatów i filmów animowanych. Dwie wymienione dziedziny to jedynie namiastka jego działalności - był niezwykle wszechstronnym artystą o światowej renomie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces z niczego. Jak II RP zbudowała Juratę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2024 06:00
– Polscy inwestorzy w latach 20. zaczęli szukać miejsca na uzdrowisko będące konkurencją dla niemieckiego Sopotu. Wybrali porośnięty sosnowym lasem dziewiczy teren na Półwyspie Helskim na wschód od Jastarni. Tam nie było nic – mówiła w Polskim Radiu dziennikarka Anna Tomiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

51 lat temu Polacy po raz pierwszy doświadczyli wolnej soboty

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 05:40
21 lipca 1973 roku, na mocy dekretu Rady Państwa z roku poprzedniego, Polacy po raz pierwszy w historii PRL nie poszli w sobotę do pracy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Stanny. "Dzieci lepiej niż dorośli rozumieją moje ilustracje"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 05:45
- Przy tworzeniu ilustracji do książek dla najmłodszych nie muszę myśleć jakimiś specjalnymi kategoriami. Może dlatego, że sam jestem takim dużym dzieckiem – mówił Janusz Stanny w 1992 roku na antenie Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w PRL, czyli kolonie w bloku

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 15:00
Nadchodzą wakacje i biura podróży prześcigają się w ofertach najatrakcyjniejszych miejsc. Dla obywateli PRL obecnie dostępne egzotyczne kierunki istniały jedynie w sferze marzeń – jeśli nie liczyć nielicznych szczęśliwców. Jak spędzali wakacje młodsi i starsi mieszkańcy "najweselszego baraku w bloku"?
rozwiń zwiń