Historia

Oppenheimer pochodził ze Szprotawy? W tym mieście natrafiono na zaskakujący trop

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:40
Jak się właśnie okazało, w historii wynalazków zapisały się przynajmniej dwie osoby, które nosiły nazwisko Oppenheimer. Obok amerykańskiego fizyka Juliusa Roberta Oppenheimera, zwanego ojcem bomby atomowej, był również inny odkrywca: Julius Oppenheimer ze Szprotawy.
Pomnik na wjeździe do Szprotawy
Pomnik na wjeździe do SzprotawyFoto: NewsLubuski/East News

O dziejach Oppenheimera ze Szprotawy – mieście w województwie lubuskim – wiadomo dzięki inicjatywie Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

– Na ślad zapomnianego wynalazcy trafiliśmy przez zupełny przypadek – opowiadał Maciej Boryna z tej placówki. – Otóż na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Szprotawie zachowała się ściana grobowca rodzinnego Oppenheimerów.

Zniszczony grobowiec

Wspomniany cmentarz został w czasach III Rzeszy (wówczas Szprotawa nosiła jeszcze niemiecką nazwę: Sprottau) zdewastowany. Ale miłośnikom lokalnej historii udało się odnaleźć na tej żydowskiej nekropolii grobowiec z napisem "Familie Oppenheimer". Na monumencie, pod którym leżała odłupana gwiazda Dawida, zachowała się jedna z dwóch marmurowych tablic. Mimo uszkodzeń udało się odczytać ocalałą na niej inskrypcję w języku niemieckim. Głosiła ona, że grobowiec ten jest miejscem spoczynku Juliusa Oppenheimera.


Wynalazca Oppenheimer

Muzeum Ziemi Szprotawskiej przyjrzało się sprawie. Okazało się – za aktami Archiwum Państwowego – że Julius Oppenheimer żył w XIX wieku i był właścicielem fabryki oleju (zakład ten mieścił się przy obecnej ul. Młynarskiej we Szprotawie).

"Jedna z berlińskich gazet z 1868 roku zawiera ogłoszenie o sprzedaży wysokiej jakości oleju dziewiarskiego bezpośrednio od wynalazcy Juliusa Oppenheimera ze Szprotawy", czytamy w komunikacie Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej w Szprotawie.

Więcej informacji o oleju dziewiarskim odnaleziono w niemieckiej gazety biznesowej z 1867 roku. "Odkwaszony rafinowany olej powstawał na bazie rzepaku ozimego. Był tańszy i wydajniejszy od oleju drzewnego, a służył jako środek smarowniczy w przemyśle dziewiarskim i maszynowym".


Pocztówka ze Szprotawy, przełom XIX i XX w. Fot. Polona Pocztówka ze Szprotawy, przełom XIX i XX w. Fot. Polona

Olej o najwyższej jakości

– Patent wynalazcy podparty był referencjami i atestami – tłumaczył Maciej Boryna. – Badania chemiczne wykazały, że olej nie tylko był pozbawiony kwasów mineralnych, ale posiadał również doskonałą ziarnistość jako środek smarujący do urządzeń mechanicznych. Huta Wilhelma w Iławie zaświadczała o jego wysokiej jakości przy stosowaniu w maszynach parowych, transmisjach i warsztatach.

Według ogłoszenia w "Nationalzeitung" z 1867 roku wiadomo także, że olej Oppenheimera oferowano również jako impregnat natłuszczający do wełny.

Wśród innych ważnych śladów o szprotawskim Oppenheimerze: przedsiębiorca ten był wymieniany jako jeden z uczestników światowej wystawy w Wiedniu w 1873 roku. 

***

Czytaj także:

***

Muzeum Ziemi Szprotawskiej zamierza zająć się kwestią potencjalnych związków pomiędzy szprotawskimi Oppenheimerami a przodkami słynnego ojca bomby atomowej.

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej w Szprotawie/szprotawa.pl/FB Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział Lubuski/jp

Czytaj także

Samuel Bogumił Linde. Syn Szweda i Niemki, który zakochał się w polskiej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 05:50
Choć jego językiem ojczystym był niemiecki, uczony ten przeszedł do historii jako autor pierwszego, cennego do dziś, nowoczesnego słownika języka polskiego. Poza tym kierował świetnym liceum, w którym uczył się m.in. Chopin, a także współtworzył i prowadził Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chyba mamy skarb". Nurkowie odkryli w Bałtyku wrak pełen butelek szampana i wody mineralnej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 05:40
Nurkowie z Trójmiasta odnaleźli na dnie Bałtyku wrak XIX-wiecznego żaglowca wypełniony około setką butelek szampana i wody mineralnej. Szef ekspedycji szacuje, że jednostka mogła zatonąć w okolicy Szwecji między 1850 a 1876 rokiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gigantyczne ryty naskalne w Ameryce Południowej. "Ostrzeżenie dla obcych?"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 05:40
Wykonywane na skałach przez ludy zamieszkujące Amerykę Południową w epoce prekolumbijskiej ryty mogły służyć do wyznaczania granic terenów zamieszkiwanych przez dawne społeczności. Tak uważają badacze analizujący wizerunki zwierząt w Wenezueli oraz Kolumbii.
rozwiń zwiń