Historia

Zbrodnia Katyńska z perspektywy jednego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 00:00
Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Wspólnota Pokoleń zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do udziału w III edycji konkursu ogólnopolskiego „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” – Katyń 72 lata po zbrodni.
Zbrodnia Katyńska z perspektywy jednego człowieka
Foto: mat. promocyjne

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwania informacji o wybranym przez siebie bohaterze.

 

WIĘCEJ NA TEMAT ZBRODNI KATYŃSKIEJ NA SPECJALNEJ STRONIE POLSKIEGO RADIA

 

Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały nie tylko do opublikowanych już materiałów czy internetu. Niejednokrotnie by podnieść wartość merytoryczną i wizualną swojej pracy uczniowie odnajdywali również rodziny ofiar, wykonując tym samym niekiedy pionierską pracę w pozyskiwaniu informacji, zdjęć i pamiątek dotąd nieznanych.


Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. „Liście Katyńskiej” lub „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, zamieszczonej pod adresem internetowym: https:\/\/www.katedrapolowa.pl/ofiary.php. Praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach konkursu.
Na prace konkursowe organizatorzy czekają do 6 lipca 2012 r.   (decyduje data stempla pocztowego).
Prace należy przeslać na adres:
Biuro Edukacji Publicznej IPN
ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
z dopiskiem „Konkurs”

Czytaj także

Rusza machina sowieckiego ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 06:00
1 kwietnia 1940 NKWD rozpoczęło formowanie transportów śmierci z polskimi oficerami, jeńcami obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stalin zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 06:00
25 kwietnia 1943 roku ZSRR zerwał stosunki dyplomatyczne z Polską. Powodem było dążenie gen. Sikorskiego do wyjaśnienia zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyk: białoruska lista katyńska jest dłuższa

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 18:05
Z ustaleń białoruskiego historyka Igora Kuzniecowa wynika, że z rąk NKWD, w różnych miejscach Białorusi, w latach 1940-1941 zginęło co najmniej 8,5 tys. polskich oficerów – pisze „Nasz Dziennik”.
rozwiń zwiń