Historia

U-Booty - podwodne niebezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 06:00
- Nigdy ani przez moment nie wolno nam zapominać o tym, że wszystko to co wydarzyło się gdzie indziej: na lądzie, na wodzie lub w powietrzu, ostatecznie zależało od rezultatu boju o Atlantyk - pisał w swoich pamiętnikach premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.
Audio
  • Wojna morska z Wielką Brytanią i rola łodzi podwodnych. Audycja z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Niemcy"
  • Walki ORP "Piorun". Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE z 25.12.1965 r.
Niemiecki bunkier w którym naprawiano U-Booty. foto: wikipediabundesarchivdomena publiczna
Niemiecki bunkier w którym naprawiano U-Booty. foto: wikipedia/bundesarchiv/domena publiczna

29 czerwca 1935 do służby w Kriegsmarine wszedł pierwszy niemiecki okręt podwodny w dwudziestoleciu międzywojennym. 

U-Booty - zlekceważone możliwości

Na początku II wojny światowej Niemcy nie wierzyli, że U-Booty mimo wszelkich słabości mogą być bronią tak niezwykle skuteczną. W efekcie wojnę rozpoczęli z niezbyt liczną flotyllą 57 U-Bootów. Flota wojenna była ubogą krewną potężnych sił lądowych i powietrznych.


Polska Marynarka Wojenna w II wojnie światowej - zobacz serwis specjalny

Wbrew oczekiwaniom ta relatywnie nieliczna flota U-Bootów stała się wkrótce śmiertelnie groźną bronią II Rzeszy. Zlekceważone przez obie strony okręty podwodne zwróciły na siebie uwagę, gdy dowódca jednego z nich U-47 kapitan G. Prien w październiku 1939 roku wdarł się do silnie strzeżonej brytyjskiej bazy morskiej w Scapa Flow i zatopił tam pancernik "Royal Oak”.
Rewolucyjna strategia wilczych stad (okrętów podwodnych atakujących w grupach) przynosiła zatrważające brytyjskich admirałów rezultaty. - Poczynając od roku 1942 U-Booty zatopiły w każdym kwartale około 1,5 miliona ton statków alianckich. Taki poziom strat, przy ogólnym tonażu floty handlowej brytyjskiej rzędu 20 milionów ton, groził na dłuższą metę załamaniem brytyjskiej gospodarki - mówił historyk prof. Janusz Osica.

W szczytowym okresie Niemcy posiadali 444 okręty podwodne. Przełom w operacjach na Oceanie Atlantyckim nastąpił w maju 1943 roku, kiedy to alianci zaczęli zdobywać przewagę. Sukcesy odnoszone przez wojska alianckie na lądzie spowodowały odcięcie U-Bootom dogodnych pozycji wyjściowych na Atlantyk. To znacznie utrudniało niemieckiej marynarce wojennej dalsze prowadzenie działań.

Niemieckie łodzie podwodne zniszczone

Pod koniec wojny Niemcy posiadali jeszcze ponad 350 okrętów podwodnych. Na kilka dni przed kapitulacją w Europie w maju 1945 roku 219 z nich zostało zatopionych przez niemieckie załogi w ramach operacji Regenbogen.
Reszta zdobytych przez aliantów okrętów została zniszczona na przełomie 1945 i 1946 roku w pobliżu północnoirlandzkiego portu Lishally i w szkockiej zatoce Loch Ryan.

Ostatnim okrętem zatopionym w ramach operacji Deadlight był U-3514. Miało to miejsce 12 lutego 1946 roku, kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej.

W operacji brały udział okręty marynarki wojennej Wielkiej Brytanii oraz Polskiej Marynarki Wojennej m.in. niszczyciele: ORP "Błyskawica", ORP "Garland", ORP "Piorun". - Nie sposób wspomnieć wszystkiego z tych lat wojny, w których jednostki polskiej floty wojennej od 1 września 1939 roku aż do końca wojny brały udział, ani na jeden dzień nie przerywając walki z nieprzyjacielem - mówił dowódca "Pioruna" komandor Eugeniusz Pławski.

Koniec podwodnej armady

12 lutego 1946 roku na Morzu Północnym zakończyła się akcja zatapiania 115 niemieckich U-Bootów. Ostatnim zatopionym okrętem podwodnym był U-3514.

Działo się to w ramach operacji pod kryptonimem Deadllight (Martwe Światło) polegającej na niszczeniu U-Bootów (niemieckich okrętów podwodnych), które po kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej przeszły w ręce aliantów. Był to jeden z etapów realizacji postanowień konferencji jałtańskiej, dotyczących m.in. zniszczenia wszelkiego niemieckiego ekwipunku wojskowego.

mk

Czytaj także

Alianci na Helu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 06:00
Impreza rekonstruująca największą w historii II wojny światowej operację desantową odbędzie się na Helu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy to niemiecki U-boot? Co odkryli nurkowie?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 13:25
W kanadyjskiej rzece Churchill, na Labradorze, nurkowie odkryli trzydziestometrowy okręt podwodny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnia bez kary

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 06:00
Przez całe lata prominentni naziści w Ameryce Południowej cieszyli się wolnością i właściwie wcale się nie ukrywali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 05:50
27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski. Członkowie "Żegoty" zostali upamiętnieni w Izraelu zasadzeniem drzewka w Alei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
rozwiń zwiń