Historia

Wiesław Jędrzejczak - ten, który daje nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 07:00
- Jestem szczęśliwym lekarzem, bo mogę brać udział w odwracaniu losu. Mogę powodować, że ludzie, którzy kilkadziesiąt lat temu byli nieodwołanie skazani na śmierć, dziś w znaczącej liczbie przeżywają – mówił w Polskim Radiu prof. Wiesław Jędrzejczak, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił szpik kostny.
Audio
  • Prof. Wiesław Jędrzejczak w audycji z cyklu "Spotkanie z mistrzem" Doroty Truszczak. (PR, 8.03.2010)
  • Kropla życia - reportaż Alicji Grembowicz z Dzwunastych Spotkań Pacjentów po Przeszczepie Szpiku w Katowicach w 2007 r. Pacjenci, ich najbliżsi i lekarze mówią o swoim doświadczeniu z chorobą. Polskie Radio, Studio Reportażu i Dokumentu 2007 r.
Prof. dr hab. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - transplantolog, onkolog, kierownik oddziału hematologii szpitala na ul. Banacha, krajowy konsultant ds. hematologii. Warszawa 11.01.2012 r.
Prof. dr hab. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - transplantolog, onkolog, kierownik oddziału hematologii szpitala na ul. Banacha, krajowy konsultant ds. hematologii. Warszawa 11.01.2012 r.Foto: PAP/Marcin Kaliński

28 listopada 1984 r. w Warszawie przeprowadzono pierwszy w Polsce zakończony sukcesem przeszczep szpiku kostnego. Zespół kierowany przez prof. Wiesława Jędrzejczaka po raz pierwszy przeszczepił go sześcioletniej wówczas Oli Przybylskiej. Dawczynią była jej o trzy lata młodsza siostra Katarzyna.

Prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, onkolog, hematolog, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, niedługo po tym przeszczepie wyjechał do Stanów Zjednoczonych i przez wiele lat tam pracował. Po latach powrócił do Polski. W 2003 roku jako pierwszy w kraju przeszczepił krew pępowinową od dwóch dawców.
- Byliśmy drugim zespołem na świecie, który zaczął to wykonywać – mówił prof. Jędrzejczak w rozmowie z Dorotą Truszczak w cyklicznej audycji Polskiego Radia "Spotkanie z mistrzem”. – Krew pępowinowa jest jedynym rozwiązaniem dla tych chorych na śmiertelne choroby krwi, którzy wymagają przeszczepienia szpiku, a nie mają szansy na znaleźnie dawcy dorosłego. I nie jest to rzadka sytuacja, bo jest to od 30 do 50 proc. chorych – wyjaśnił prof. Jędrzejczak.

Posłuchaj, co prof. Jędrzejczak mówił o przeszczepach szpiku u chorych na białaczkę i przeszczepach komórek krwiotwórczych u chorych na cukrzycę.

- Pierwszy chory na białaczkę, którego zobaczyłem jako lekarz, żył od rozpoznania choroby cztery godziny. Z punktu widzenia medycyny to ja jestem bardzo szczęśliwym lekarzem, dlatego że moja kariera zawodowa przypadła na czasy, w których los chorych bardzo się zmienił, a ja mogłem uczestniczyć w odwracaniu tego losu, powodowaniu, że ludzie, którzy kilkadziesiąt lat temu byli nieodwołanie skazani na śmierć, dziś w znaczącej liczbie przeżywają – mówił prof. Jędrzejczak.
Dowiedz się z audycji "Spotkanie z mistrzem", kim chciałby być prof. Jędrzejczak, gdyby nie był transplantologiem i dlaczego Kmicic jest jego ulubioną postacią literacką.

im

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

Statystyki: białaczka niemal zupełnie wyleczalna

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 14:00
Ostra białaczka limfoblastyczna u dzieci jest już niemal całkowicie wyleczalna. W USA w latach 1900-2005 skuteczność jej leczenia zwiększyła się z 84 proc. do 90 proc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chirurg chce zrobić przeszczep głowy. Czy to etyczne?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 00:01
Transplantologia rozwija się, chirurdzy potrafią już nawet przeszczepić całe organy, choć operacje tego typu są bardzo skomplikowane. Jesteśmy coraz bliżej operacji przeszczepu całej głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transplantacja to dar życia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 09:00
Większość osób nie zna prawa regulującego procesy transplantacyjne. W dyskusjach często odwołujemy się do mitów, obaw, a nie faktów, które w Polsce są regulowane bardzo restrykcyjnie przestrzeganą ustawą.
rozwiń zwiń