Historia

UFO nad Gdynią. To tu po raz pierwszy w Polsce zaobserwowano niezidentyfikowany obiekt latający

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 05:40
Mroźny styczniowy poranek 21 stycznia 1959 miał być dla kilku pracowników gdyńskiego portu inny niż wszystkie. Do dziś nie wiadomo, czym było niezwykłe zjawisko, którego byli świadkami. Pewne jest jedno: dla wielbicieli historii o pozaziemskich przybyszach incydent jest pierwszą rodzimą relacją o kosmitach.
Fotomontaż z krajobrazem Gdyni i latającym spodkiem
Fotomontaż z krajobrazem Gdyni i latającym spodkiemFoto: NAC/Wikimedia Commons/dp

Sprawę nagłośnił "Wieczór Wybrzeża", który przywoływał w kilku numerach relacje świadków niezwykłego wydarzenia. Niezidentyfikowany obiekt pierwsi mieli dostrzec Włodzimierz i Jadwiga Poncze. Obiekt, który opisywali jako latający talerz, miał błyszczeć silnym, jasnym światłem.

Sprawą zajęło się wojsko

Obiekt kierował się w dużym tempie w kierunku zatoki. Kolejną osobą, która go dostrzegła, był Jan Blok, gdyński doker pracujący przy załadunku towaru na statek. Jak zeznawał później, dostrzegł najpierw czerwony punkt, który następnie – zbliżając się – rozrósł się do oślepiającego, "jasnego błysku w formie stożkowej średnicy ok. 1,5 m i długości ok. 4 m". Zjawisko przeleciało nad nim, wydając dźwięk "przypominający dźwięk blachy" i zniknęło w toni zatoki. 

Czytaj także:

"Wieczór Wybrzeża", wyczuwając sensacyjny charakter historii, zaczął spekulować o charakterze zjawiska. Wkrótce o sprawie było tak głośno na Wybrzeżu, że zadanie zbadania miejsca upadku obiektu do morza powierzono nurkom Ratownictwa Okrętowego i Marynarki Wojennej.

Wojskowi wyłowili zaledwie niewielki kawałek metalu nieznanego pochodzenia. Fragment był skorodowany, w większości złożony z żelaza, ale analiza spektrograficzna wykazała, że zawierał też glin, magnez i krzem.


emilcin ufo 1200 pixabay wiki.jpg
Kosmici na furmance. Co wydarzyło się w Emilcinie?

Miejska legenda

Historia wkrótce zamieniła się w miejską legendę. Swoje zrobiła też prasa, która nie pozwalała mieszkańcom zapomnieć o sprawie. W 1960 roku "Dziennik Bałtycki" rozpoczynał artykuł o wznowieniu poszukiwań w porcie od informacji, że siedem lat wcześniej "w USA znaleziono dziwną metalową kulę" o zdecydowanie pozaziemskim pochodzeniu. Co prawda autor tekstu powątpiewał w kolejnym akapicie w prawdziwość relacji, ale ziarno sugestii zostało już zasiane w umysłach czytelników…

Ulica powtarzała coraz to fantastyczniejsze historie związane z wydarzeniami z 23 stycznia. Tuż po upadku tajemniczego obiektu w okolicy portowego basenu miała się pojawić Służba Bezpieczeństwa. Później mówiono już o pojawieniu się dziwnych osób mówiących po rosyjsku. W końcu zaczęto opowiadać o tajemniczym rozbitku w dziwnym, metalicznym skafandrze, który rankiem tego dnia miał czołgać się półżywy na gdyńskiej redzie.

Sprawa przez długi czas interesowała naukowców. Do Gdyni udał się Jerzy Pokrzywnicki, który sprawę opisał w specjalistycznym periodyku "Postępy Astronomii". Jeszcze rok później sprawą ciekawiła Polską Akademię Nauk, ale badacze nie szukali wraku obcego statku ani zwłok pozaziemskich przybyszów. Naukowcy byli przekonani, że na dnie gdyńskiego portu znajduje się meteoryt. Akademia wyznaczyła nagrodę w wysokości 1000 zł dla tego, kto wyłowi z wody tajemniczy obiekt. Oficjalnie nikomu się to jeszcze nie powiodło.

bm

Czytaj także

Kazimierz Kordylewski - odkrywca księżyców pyłowych Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 05:45
- Astronom, by poznać to, co widać, musi się dobrze natrudzić. Czytać z nieba nie wystarczy - mówił Kazimierz Kordylewski na antenie Polskiego Radia. To jednak właśnie dzięki wnikliwej obserwacji nieba gołym okiem naukowiec dokonał swoich najważniejszych odkryć. Najsłynniejszym dokonaniem Kordylewskiego było odkrycie księżyców pyłowych Ziemi. Ich istnienie potwierdzili właśnie węgierscy fizycy i astronomowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmici na furmance. Co wydarzyło się w Emilcinie?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 05:56
Ta sprawa przypomina inne związane z UFO: nic tu nie jest pewne, wersji zdarzeń wciąż przybywa, a kluczowy świadek od dawna nie żyje. Jeśli jednak w 1978 roku małą wioskę na Lubelszczyźnie rzeczywiście odwiedzili kosmici, to trzeba przyznać, że mieli wyjątkowe maniery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Incydent w Roswell – tajemnica, która kosmicznie rozpaliła wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 05:42
Pogłoski o katastrofie latającego spodka spowodowały wśród Amerykanów masowe zjawisko obserwacji niezidentyfikowanych obiektów latających. Roswell zyskało przydomek "miasta kosmitów" i stało się ziemią obiecaną dla ufologów z całego świata.
rozwiń zwiń