Historia

Leopold Kronenberg – największy polski kapitalista XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 05:51
Finansowe imperium przemysłowego magnata obejmowało branżę tytoniową, cukrownictwo, hutnictwo, bankowość, prasę i kolej. Zasłynął nie tylko jako jeden z najbogatszych Polaków swojej epoki, ale też jako filantrop i cichy sojusznik sprawy powstania styczniowego. 24 marca przypada 210. rocznica jego urodzin. 
Leopold Kronenberg, portret pędzla Leopolda Horowitza
Leopold Kronenberg, portret pędzla Leopolda HorowitzaFoto: Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie/dp

Bank Kronenberga, który przetrwał do czasów obecnych

Proces uprzemysłowienia ziem polskich był uwarunkowany rozwojem bankowości.

- Największym polskim bankiem w drugiej połowie XIX wieku, bankiem, który funkcjonuje do dziś, był Bank Handlowy, założony w Warszawie w 1870 roku - mówił w Polskim Radiu prof. Piotr Szlanta. - Bank i jego oddział w Petersburgu prowadził działalność w różnych dziedzinach. Obecnie bank ma siedzibę dokładnie w tym samym miejscu co w XIX wieku.

Jego twórcą był Leopold Kronenberg, syn żydowskiego emigranta z Niemiec.

- Już od dzieciństwa był wychowywanych w kulturze polskiej, co zaowocowało jego konwersją na chrześcijaństwo i działalnością niepodległościową - przypominał historyk w audycji "Kronika polska".

Inspirował w sferach ziemiańskich program pracy organicznej. W 1861 roku znalazł się we władzach konspiracyjnego Obozu Białych, wspomagał finansowo powstanie. W obawie przed represjami za tę działalność niepodległościową w 1863 roku musiał na kilka miesięcy opuścić Polskę i wyjechał do Francji. Do kraju powrócił po upadku powstania, po wpłaceniu poważnej łapówki carskim urzędnikom w wysokości pół miliona rubli (godziwa pensja wynosiła 40 rubli). 


Posłuchaj
05:56 Kronenberg-1.mp3 "Działalność Leopolda Kronenberga", audycja Ryszarda Kołodziejczyka i Andrzej Sowy z cyklu "Kronika polska" (PR,12-08-2001)

 

Finansista, inwestujący w większość branż przemysłu na ziemiach polskich

Początkiem potęgi finansowej Kronenberga było przejęcie od władz rosyjskich kontroli nad spółką  zarządzającą monopolem tytoniowym w Królestwie Polskim. Choć osobiście był przeciwnikiem palenia, nie przeszkadzało mu to w przejmowaniu zysków z jego sprzedaży. Zdobyty w ten sposób majątek zainwestował w wielu dziedzinach m.in. w cukrownictwie, przemyśle hutniczym i wydobywczym, ale przede wszystkim w kolejnictwie. Zbudował Kolej Terespolską, przejął kontrolę nad Kolejami Warszawsko-Wiedeńską i Nadwiślańską. Kiedy umierał jego majątek szacowano na bajońską wówczas sumę 20 mln rubli.


Posłuchaj
08:08 Kronenberg-2.mp3 "Leopold Kronenberg - największy polski kapitalista XIX wieku", audycja Andrzeja Sowy i Ryszarda Kołodziejczyka z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" (PR, ) 22-08-2002)

 

Działalność zawodową Kronenberg potrafił połączyć ze społecznikowską. Założył Wyższą Szkołę Handlową (obecnie SGH), wykupił "Gazetę Codzienną", przemianowaną z czasem na "Gazetę Polską", która stała się jednym z bardziej opiniotwórczych mediów w Królestwie Polskim. Był głównym darczyńcą Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynnego. Filantropijna działalność nie kolidowała z życiem w luksusie, czego symbolem był wzniesiony przez niego Pałac Kronenberga. Gmach, uznawany za jeden z najokazalszych w Warszawie, znajdował się u zbiegu ulic Królewskiej i Małachowskiego. Został zniszczony podczas ostrzału stolicy w 1939 roku i rozebrany w 1962 roku. 

Pałac Kronenberga krótko po zakończeniu budowy Pałac Kronenberga krótko po zakończeniu budowy

Łapówkarz, czy budowniczy nowoczesnej gospodarki?

W 1866 roku w uznaniu zasług Leopold Kronenberg otrzymał od cara Aleksandra II tytuł szlachecki barona.
Dr Agnieszka Janiak-Jasińska w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" zarzucała Kronenbergowi, że nie było przedsięwzięcia, do którego przemysłowiec doszedłby uczciwie.

- Doszedł do swojego majątku tylko dzięki szczęściu, protekcji i łapówkom - mówiła.

Historyk zwracała uwagę, że były to czasy ucisku politycznego, w których nie można było dojść do majątku w sposób uczciwy, jedynie dzięki własnej pracy i zdolnościom. 


Posłuchaj
14:57 Kronenberg-3.mp3 "Na historycznej wokandzie. Leopold Kronenberg", audycja Andrzej Sowy (PR, 6.11.2002)

Przemysłowca w tej samej audycji bronił prof. Andrzej Notkowski.

- To co robił Kronenberg, to było budowanie podstaw nowoczesnej, polskiej gospodarki, nowoczesnej polskiej cywilizacji miejsko-przemysłowej - mówił.

Profesor odnotował, że w połowie XIX wieku Kronenberg był jednym z najbogatszych ludzi w zaborze rosyjskim. Zmarł w 1878 roku w Nicei, a został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym, czyli kalwińskim w Warszawie. Jego nagrobek został odrestaurowany z funduszów Banku Handlowego.

ag


Czytaj także

Stanisław Kierbedź - wybitny budowniczy mostów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 05:40
Do dziś korzystający z mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie przejeżdżają na ponad stuletnich filarach wzniesionych według projektu Kierbedzia. - Późniejsze mosty paryskie są inspirowane mostem zaprojektowanym przez tego inżyniera - mówił prof. Wojciech Radomski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozytywizm warszawski. Kiedy naród "przestał walczyć i spiskować, a zaczął myśleć"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 09:00
Pozytywizm warszawski był tworzony w Królestwie Kongresowym po 1863-64 roku, po klęsce powstania styczniowego. Jednym z jego twórców był młody Aleksander Świętochowski, który - tak, jak i jego zwolennicy - doszedł do przekonania, po krwawym stłumieniu zrywu przez Rosję i podliczeniu strat, że walka o niepodległość z bronią w ręku nie ma sensu, a do celu można zmierzać przez rozwój cywilizacyjny: oświatę, rozwój gospodarki, nauki, kultury. 
rozwiń zwiń