Historia

Pomnik Bohaterów Getta - w piątą rocznicę wybuchu powstania

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 05:35
19 kwietnia 1948 roku, w piątą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, odsłonięto Pomnik Bohaterów Getta. Uroczystość ta miała miejsce 74 lata temu w pełny smutku i świeżych ran poniedziałek, na placu przy ulicy Zamenhofa na warszawskim Muranowie.
Pomnik Bohaterów Getta w Wrszawie
Pomnik Bohaterów Getta w WrszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Tragedia i odwaga powstania

Pomnik ten był drugim monumentem poświęconym tym tragicznym i heroicznym czynom. Pierwszy pomnik odsłonięto już 16 kwietnia 1946 roku z inicjatywy Centralnego Komitetu Żydów w Polsce.

Miejscem upamiętnienia powstańców był plac przy ulicy Zamenhofa 19 na warszawskim Muranowie, gdzie stała w czasie wojny kamienica z siedzibą warszawskiej Żydowskiej Rady Starszych - Judenrat - organizacji powołanej przez nazistowskie władze niemieckie z przeznaczeniem administrowania społecznością żydowską w ramach zamkniętego getta.

Powstanie w getcie - zobacz serwis historyczny

W okresie bezpośrednio powojennym w miejscu tym znajdowały się symboliczne groby bojowników getta. Ten pierwszy pomnik był architektonicznym pomysłem znanego architekta Leona Suzina. Dwie części pomnika zwracają uwagę na istotę upamiętnienia, odnosząc się słowem i elementem do tragicznych wydarzeń czasu wojny.

Walka o godność i wolność

Tym elementem są dwie wyraziste w wyglądzie płyty upamiętniające włazy do kanałów, z których korzystali bojownicy powstania. Pierwszy właz jest też tablicą z napisem w językach polskim, hebrajskim i jidysz: "Tym, którzy polegli w bezprzykładnej bohaterskiej walce o Godność i Wolność narodu żydowskiego, o Wolną Polskę, o wyzwolenie człowieka – Żydzi Polscy". Ta część pomnika, nieco wyniesiona nad powierzchnię i wsparta na obrzeżu z czerwonego piaskowca z okalającym rysunkiem czerwonych cegieł symbolizuje krew przelaną w walce. Jest też nawiązaniem do drugiej części pomnika, która jeszcze bardziej nawiązuje do symboliki judajskiej. Jej elementem jest właz z wyrytą gałązką palmową jako symbolem męczeństwa oraz literą "B" (bet) - pierwszej litery najważniejszej księgi Tory.

Wyraz pomnika, jakkolwiek znaczący i symboliczny, uznany został za formę dość minimalistyczną. Stąd już w czasie jego odsłonięcia podjęto decyzję o budowie znacznie większego monumentu, którego forma swoją bryła już z daleka osadza istotę pamięci bohaterów powstania w getcie warszawskim. Twórcą tej budowli był znany rzeźbiarz żydowski Natan Rapaport, a w skład Komisji Budowy Pomnika weszli Adolf Berman, Icchak Cukierman i Bernard Falk. Od strony osadzenia architektonicznego projekt był ponownie opracowywany przez Leona Suzina, twórcę pierwszego pomnika. Całość w zwartej formie składa się z trzech części, z których każda prowadzi swoją wyrazistą narrację symboliki historycznych zdarzeń.

Symbol heroicznego zrywu

Pierwszym, najbardziej wyrazistym elementem, jest symbolika muru getta warszawskiego, który ma też swoje reminiscencje symboliki Ściany Płaczu w Jerozolimie oraz dalekie odniesienie do ściany komunardów na paryskim cmentarzu Père-Lachaise. Mur ten od strony zachodniej przedstawia wymowną płaskorzeźbę grupy żydowskich bojowców. Formacja ta zatytułowana "Walka" jest bezpośrednią egzemplifikacją wspaniałego i heroicznego zrywu powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku. Poszczególne postaci płaskorzeźby trzymają w rękach pistolety, granaty, butelki z benzyną. Jest też młoda Żydówka z dzieckiem na ręku, a całość spinają płomienie symbolizujące podpalone przez Niemców getto.

Symbol zagłady

Druga część pomnika, od strony wschodniej, prezentuje kamienną płaskorzeźbę zatytułowaną "Pochód" i jest to pochód na zagładę, pochód kobiet, dzieci i starców, Żydów doświadczonych niewyobrażalnym cierpieniem i męczeństwem. Tu też można dostrzec niezwykle wyraźną symbolikę niemieckich hełmów jako przedstawienie sprawców zbrodni na narodzie żydowskim.

W swojej trzeciej części pomnik prezentuje dwie siedmioramienne menory. Te wykonane z brązu pełnią tu rolę także zapalanych w czasie rocznicowych uroczystości zniczy pamięci. Umieszczona pośrodku płyta z czarnego marmuru nosi napis w językach polskim, jidysz i hebrajskim: "Naród żydowski swym bojownikom i męczennikom".

Dość powiedzieć, że piękno i klasa monumentu, uznane przez wielu znawców sztuki XX wieku, zostały podkreślone postawieniem Muzeum Historii Żydów Polskich w 2013 roku, po jego zachodniej stronie. Natomiast w 2019 roku miejsce tych historycznych upamiętnień otrzymało decyzją Rada Warszawy nazwę placu Bohaterów Getta Warszawskiego. Zachęcamy do osobistego wyrażenia szacunku złożonej w tym miejscu pamiątce żydowskiego bohaterstwa.

PP

Czytaj także

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:57
"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport Jana Karskiego o Holokauście miał wstrząsnąć politykami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 06:00
10 grudnia 1942 roku Edward Raczyński przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holokauście, sporządzony na podstawie dokumentów przywiezionych do Londynu przez Jana Karskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Getto w Warszawie. Piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 06:00
84 lata temu, 22 lipca 1940 roku, Niemcy rozpoczęli "akcję wysiedleńczą" w warszawskim getcie. W ciągu dwóch miesięcy do obozu śmierci w Treblince wywieźli 245 tysiące osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symcha Ratajzer-Rotem. Bohater powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 05:50
22 grudnia 2018 roku zmarł Symcha Ratajzer-Rotem, pseud. Kazik - łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej. To on w maju 1943 roku ewakuował z płonącego getta kilkunastu bojowników ŻOB-u. Wśród ocalonych przez niego osób był ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 05:55
82 lata temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 06:00
19 kwietnia 1943 roku wydarzyło się w getcie to, czego Niemcy się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje o tym, że w getcie coś się szykuje.
rozwiń zwiń