Historia

Zjawisko indukcji elektromagnetycznej głównym odkryciem Faradaya

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 05:30
191 lat temu, 29 sierpnia 1831 roku, Michael Faraday zakomunikował światu odkrycie zjawiska indukcji elektromagnetycznej. O randze wydarzenia niech świadczy fakt, że dzięki niemu mogła rozwinąć się technologia elektryczności, zarówno w fizyce jak i technice pozwoliło to na zbudowanie pierwszych prądnic i silników elektrycznych.
Michael Faraday
Michael FaradayFoto: NationalPortraitGalleryLondon / National Portrait Gallery / Forum

To zmiana strumienia pola magnetycznego, a dokładnie właśnie jej odkrycie stanęło u podstaw nauki o zjawisku powstawania siły elektromagnetycznej. To właśnie jego odkrycie nazwano później prawem Faradaya.

Ten angielski fizyk i chemik za swojego życie otrzymał wiele najważniejszych wtedy nagród naukowych: dwa razy Medal Copleya, dwa razy Medal Królewski i raz Medal Rumforda.

Swoje odkrycia opatrywał ścisłymi opisami matematycznymi, więc nie były to jednie empiryczne doświadczenia, ale też naukowe wytłumaczenie. Nie inaczej było w przypadku omawianego dzisiaj zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Faraday dał realną możliwość wytwarzania prądu elektrycznego używając do celów badań magnesów, dzięki którym wpływał na zmiany pola magnetycznego i wytwarzanie pola elektrycznego.

O znaczeniu tego odkrycia niech świadczy fakt, że obecnie to właśnie faradayowska indukcja elektromagnetyczna stała się podstawową metodą wytwarzania prądu elektrycznego, a łatwo wyobrazić sobie jaki byłby świat bez możliwości wytwarzania prądu. Faraday swoje doświadczenia opierał na ruchu magnesem, bo bez tego ruchu nie byłoby możliwe wytworzenie zmiennego pola magnetycznego. Wyjaśnienie opisowo-naukowe możemy znaleźć choćby na stronach Akademii Górniczo-Hutniczej... czytamy tam: "Zwróćmy uwagę, że indukowane: siła elektromotoryczna, prąd i pole magnetyczne powstają w obwodzie tylko podczas ruchu magnesu. Gdy magnes spoczywa to bez względu na to czy znajduje się w oddaleniu od obwodu czy bezpośrednio przy nim nie obserwujemy zjawiska indukcji. Ponadto, gdy magnes rusza z miejsca i zwiększa swoją prędkość to rośnie indukowane pole magnetyczne, co oznacza, że rosną SEM indukcji i prąd indukowany. Dzieje się tak aż do chwili gdy magnes zacznie poruszać się ze stałą prędkością. Natomiast gdy magnes zatrzymuje się (jego prędkość maleje) to indukowane pole, SEM i prąd również maleją zanikając do zera z chwilą zatrzymania magnesu".

To właśnie ten ruch stał się obserwacją wielkiego uczonego, bo "doświadczenie pokazuje, że prąd indukcyjny obserwujemy gdy źródło pola magnetycznego porusza się względem nieruchomej pętli (obwodu), ale również gdy przewód w kształcie pętli porusza się w obszarze pola magnetycznego. Oznacza to, że dla powstania prądu indukcyjnego potrzebny jest względny ruch źródła pola magnetycznego i przewodnika". Dzięki właśnie opisanych obserwacji naukowiec stwierdził, że to szybkość zmian strumienia magnetycznego decyduje o powstawaniu siły elektromotorycznej indukcji. Opis tego zjawiska w postaci wzoru jest właśnie nazywany prawem Faradaya.

 PP

 

Czytaj także

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 05:45
31 marca 1727 roku zmarł sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Mani w Google Doodle. Kim była wybitna indyjska badaczka?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 05:55
Od dziecka kochała książki tak bardzo, że na ósme urodziny poprosiła o "Encyclopedia Britannica". Wbrew tradycji nie wyszła za mąż, ponieważ chciała poświęcić się nauce i została jedną z najwybitniejszych badaczek w dziejach Indii. Oto historia kobiety-naukowca, którą upamiętniło Google.
rozwiń zwiń