Historia

Prof. Grzegorz Motyka o rzezi wołyńskiej: “Nie możemy uciec od tej historii”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:40
Historyk, profesor Grzegorz Motyka podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach rzezi wołyńskiej. Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków.
Historyk prof. Grzegorz Motyka
Historyk prof. Grzegorz MotykaFoto: PR

W rozmowie z Polskim Radiem prof. Grzegorz Motyka zaznaczył, że nie możemy jako naród wymazać pamięci o rzezi wołyńskiej z kilku powodów:

- To nie chodzi tylko o około 100 tysięcy Polaków, których wówczas zamordowano, ale również o te 300 - 400 tysięcy osób, które uciekły i o tych kolejnych 800 tysięcy, których Sowieci zmusili do wyjazdu od jesieni 1944 roku. To jest fragment historii o polskiej kulturze, polskiej obecności na Wołyniu i w Galicji Wschodniej - powiedział historyk.


Posłuchaj
00:25 12447424_1.mp3 Prof. Grzegorz Motyka: "Nie chodzi tylko o 100 tys. Polaków, którzy zostali wtedy zamordowani" (IAR)

 

Rzeź wołyńska była jednym z najtragiczniejszych i najkrwawszych momentów polskiej historii czasu II wojny światowej.

- To, obok Katynia i ludobójstwa ludności powstańczej Warszawy, jedno z tak ogromnych i przerażających swoim rozmiarem i dynamizmem ludobójstw - oceniał prof. Motyka.


Posłuchaj
00:29 12447424_2.mp3 Prof. Grzegorz Motyka: "Rzeź wołyńska to ludobójstwo, które przeraża swoim rozmiarem i dynamizmem" (IAR)

 

Zdaniem historyka nie możemy uciec od historii rzezi polskiej ludności dokonanej przez Ukraińców.

- Musimy cały czas ją przepracowywać, poddawać badaniom naukowym, coraz lepiej poznawać to, co się wówczas wydarzyło. Trzeba wpisywać tę historię w najnowsze metodologie badań nad ludobójstwem, żeby umieszczać to w kontekście europejskim i światowym - zaznaczył historyk.


Posłuchaj
00:26 12447424_3.mp3 Prof. Grzegorz Motyka: "Rzeź wołyńska to historia, którą musimy cały czas przepracowywać" (IAR)

 

***

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowione zostało z okazji tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Obchody państwowe w 80. rocznicę rozpoczęły się w Warszawie o 10.30 Mszą świętą w Katedrze Polowej, następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza delegacje państwowe złożą kwiaty, o 13.00 na Skwerze Wołyńskim przy pomniku ofiar ludobójstwa odbędą się uroczystości z udziałem m.in. marszałek sejmu Elżbiety Witek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu odbędą się również w Krakowie, przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Gdańsku przy Pomniku Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności.

IAR/th


Czytaj także

Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:53
- To nie były działania spontaniczne, to była etniczna czystka na Polakach zorganizowana przez banderowskie ugrupowania nacjonalistyczne - mówił prof. Grzegorz Motyka, historyk, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeź wołyńska 1943. "Calutka wieś była wyrżnięta". Wspomnienia świadka

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:55
- Calutka wieś była wyrżnięta. Kobiety były porozpruwane na wylot. Niektóre w ciąży. To wszystko leżało. Mężczyźni – głowy odcięte. A małe dzieci na kołki nasadzane. Żywcem na kołki - wspominał ocalony z rzezi wołyńskiej Wacław Gąsiorowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:53
Rzeź wołyńska była aktem niewyobrażalnego bestialstwa, jakiego ukraińscy nacjonaliści przy wsparciu chłopów dopuścili się na bezbronnej ludności polskiej, zamieszkującej Kresy Wschodnie. Wśród społeczności ukraińskiej nie brakowało jednak bohaterów, którzy nieśli pomoc Polakom, choć groziła im za to z rąk rodaków okrutna śmierć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:55
Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
rozwiń zwiń