Historia

80. rocznica powstania warszawskiego. Zryw w liczbach [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 13:00
Ile osób wzięło udział w powstaniu warszawskim? Ile z nich poległo? Jakie były straty ludności cywilnej i zniszczenia miasta? Jakimi środkami dysponowali powstańcy? W 80. rocznicę powstania warszawskiego przedstawiamy te dane na infografice.
Powstanie warszawskie
Powstanie warszawskieFoto: Polskie Radio

Ilu powstańców wzięło udział w powstaniu warszawskim?

Szacuje się, że w powstaniu warszawskim wzięło udział około 45 tys. powstańców. Przy czym w trakcie zrywu szeregi powstańcze zasilali kolejni żołnierze. Dzienny stan sił powstańczych, w związku z tym, szacuje się na około 25-28 tys.

W zrywie wzięło też udział 2,5 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, podległej Armii Czerwonej, tzw. berlingowców, którzy 15 września przeprawili się przez Wisłę na Czerniaków. 

Ilu powstańców poległo w czasie powstania warszawskiego? 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców. Dalsze 25 tys. odniosło rany. 17 tys. powstańców dostało się do niewoli. 

Jakie były straty cywilne podczas powstania warszawskiego? Ilu warszawiaków niebiorących udziału w walkach zginęło?

Wskutek walk w stolicy zginęło 180 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy. Od 40 do 60 tys. zostało zamordowanych podczas rzezi Woli - największej jednostkowej zbrodni popełnionej podczas niemieckiej okupacji. 

Jakie siły Niemcy zmobilizowali do walki przeciwko powstańcom? 

Niemcy wysłali do walk z powstańcami około 50 tys. żołnierzy. Należeli do nich żołnierze Wehrmachtu, członkowie formacji SS, policji niemieckiej i jednostek kolaborujących.

Jakie straty ponieśli Niemcy w powstaniu warszawskim? Ilu Niemców wtedy zginęło?

Straty niemieckie w powstaniu warszawskim szacuje się na 16 tys. zabitych i zaginionych oraz 9 tys. rannych. 


Powstanie Warszawskie w liczbach - infografika
Powstanie warszawskie w liczbach - infografika

bm/kmp

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu zrywu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 05:55
– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze zrzuty aliantów - wspomnienia lotników znad powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2024 05:54
- Już z daleka widzieliśmy Warszawę, ponieważ było to jedno morze płomieni. To był lot szalenie szarpiący nerwy. Myśleliśmy ze współczuciem o ludziach, którzy byli pod nami – opowiadał Stanley Johnson, brytyjski lotnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli - nierozliczone ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 14:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 06:51
79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
rozwiń zwiń