Historia

Na zachodzie Francji odnaleziono groby Polaków z grona Wielkiej Emigracji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:30
Odkrycie to efekt poszukiwań prowadzonych przez Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Dzięki staraniom instytucji w ostatnich latach udało się odnaleźć i udokumentować około pięćdziesięciu nieznanych grobów uczestników Wielkiej Emigracji.
Po lewej: XIX-wieczna grafika przedstawiająca scenę przyjęcia polskiego emigranta we Francji. Zdjęcie ilustracyjne
Po lewej: XIX-wieczna grafika przedstawiająca scenę przyjęcia polskiego emigranta we Francji. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie materiałów z domeny publicznej (Narodowe Archiwum Cyfrowe/wikimedia)

Wielka Emigracja 1200 Polona.png
Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Z ziemi polskiej do obcej

O odkryciu grobów  uczestników Wielkiej Emigracji z prezes towarzystwa Barbarą Kłosowicz rozmawiał korespondent Polskiego Radia w Paryżu Stefan Foltzer. – O tej emigracji na prowincji niewiele mówiono, a teraz okazuje się, że oni również odegrali wielką rolę w odbudowie Francji w XIX wieku, w budowie dróg, kanałów, kolei. Dlatego polscy historycy w tej chwili zwracają się ku historii tej emigracji zapomnianej – mówiła Barbara Kłosowicz.


Posłuchaj
00:18 2 3.mp3 Barbara Kłosowicz o znaczeniu Wielkiej Emigracji na francuskiej prowincji (IAR, 2023)

 

Szacuje się, że po zachodniej Francji rozproszonych było około czterech tysięcy uczestników Wielkiej Emigracji. Większość żyła w biedzie i zaledwie jedna czwarta mogła sobie pozwolić na wykupienie wieczystej koncesji na cmentarzu. – Pozostali spoczęli w grobach tymczasowych lub w grobach zbiorowych i nie został po nich żaden ślad, oprócz ewentualnego zapisu w księgach pochowków - opowiadała prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi.

Nagrobki wiele mówią o życiu emigrantów. Większość musiała walczyć o przetrwanie i odkładała na bok sprawę Polski. – Oczywiście w okresach Wiosny Ludów czy powstania styczniowego to zainteresowanie Polską rosło, ale ono nie było na prowincji tak bardzo widoczne – zauważyła rozmówczyni Polskiego Radia.

Losy emigrantów

Wielu polskich emigrantów zapisało się w lokalnej historii francuskiej prowincji. W Péjoces niedaleko Dijon odnaleziono grób powstańca listopadowego i lekarza Rocha Woycikowskiego, który zdobył popularność dzięki przeprowadzanym operacjom guzów. – Pomnik w formie wysokiego obelisku z wapienia był wzniesiony z funduszy zebranych przez subskrypcje w 1895 roku, jak głosi napis na obelisku, za pierwszą we Francji operację usunięcia jajników – mówiła Barbara Kłosowicz.

Uczestnicy Wielkiej Emigracji przyczynili się też do rozwoju Francji. Powstaniec listopadowy i inżynier Józef Obalski przez wiele lat nadzorował roboty publiczne w Agen i budowę dróg w rejonie Nantes. Jego grób został odnaleziony w miasteczku Machecoul na granicy między Wandeą a Bretanią. Na nagrobku wyryto napis: "Polsko, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie. Ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił".


Posłuchaj
00:25 2 1.mp3 Barbara Kłosowicz o Józefie Obalskim (IAR, 2023)

 

Część Polaków doświadczyła awansu społecznego, jak na przykład rodzina szewca i powstańca Macieja Dukacińkiego. Jeden z jego synów został kreślarzem, drugi uczył historii w prestiżowych szkołach i został udekorowany Legią Honorową, a jego wnuk zakończył karierę wojskową jako generał brygady armii francuskiej. Część rodziny spoczywa na cmentarzu Chartreuse w Bordeaux - jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych cmentarzy we Francji.

Towarzystwo

Istniejące od ponad 185 lat Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji zajmuje się nie tylko poszukiwaniami, ale też renowacją nagrobków. – Dzięki pomocy finansowej polskich władz w ciągu ostatnich 30 lat odnowiono ponad 160 nagrobków w różnych zakątkach Francji – mówiła Barbara Kłosowicz.

Prace prowadzone są na prowincji oraz w rejonie Paryża, między innymi na cmentarzu w Montmorency, zwanym "Panteonem polskiej emigracji", gdzie pochowano między innymi Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Olgę Boznańską.


Posłuchaj
00:31 12638582_1 OK.mp3 Z Barbarą Kłosowicz rozmawia korespondent Polskiego Radia w Paryżu Stefan Foltzer (IAR, 2023)

 

IAR/mc

Czytaj także

Groby Ojców Niepodległości. Gdzie można je znaleźć? [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2024 05:50
Poznaj miejsca, gdzie znajdują się groby Ojców Niepodległości - polityków, mężów stanu, wojskowych, których nazwiska wiążą się z czasem odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec wojny nie oznaczał dla nich powrotu do Ojczyzny. Polskie państwo na obczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 05:58
W latach 1939-1945 rzesze Polaków różnymi drogami przedostały się na Zachód. Dla większości z nich dzień zakończenia wojny, 8 maja 1945, nie oznaczał powrotu do ojczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryskie katakumby. Podziemny cmentarz zbudowany z kości

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2024 05:55
Przed wejściem dla turystów widnieje napis: "Stój! To imperium śmierci!". Tego ostrzeżenia brak przed nielegalnymi włazami. Niejeden śmiałek, który z nich korzysta, gubi się w podziemnym labiryncie. Ale nigdy nie jest sam. Towarzystwa dotrzymuje mu sześć milionów szkieletów. Kilka metrów pod paryskimi ulicami spotkamy bowiem więcej paryżan, niż na powierzchni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odtąd datuje się moja wolność". Sławomir Mrożek na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 05:48
– Powiedziałem: "do widzenia" i to było najpiękniejsze "do widzenia" w moim życiu. Niezależność, poczucie wolności - cudowna sprawa! Potem nigdy nie pojawiłem się w Polsce Ludowej, dopóki istniała – tak w 2005 roku Sławomir Mrożek wspominał początek życia na emigracji.
rozwiń zwiń