Historia

W hiszpańskiej Asturii odkryto złote naszyjniki sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 05:30
Znalezisko to zupełny przypadek. Pierwszy naszyjnik odkrył pracownik jednej z lokalnych spółek zarządzających siecią wodno-kanalizacyjną, który przybył do wsi Peñamellera Baja, by zbadać stan sieci po osunięciu się ziemi. Drugi odszukali archeolodzy dzięki wykrywaczom metalu.
Typowa wieś w górach Asturii. Zdjęcie ilustracyjne
Typowa wieś w górach Asturii. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Odkrycie potwierdziły władze wspólnoty autonomicznej Asturii, prowincji w północnej Hiszpanii, gdzie prehistoryczni ludzie osiedlali się już kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Na miejsce wezwano naukowców z Muzeum Archeologicznego Asturii oraz Uniwersytetu Kantabrii. To właśnie oni odnaleźli drugi złoty naszyjnik. Badacze szacują, że cenne obiekty mają ponad 2500 lat i spekulują, że mogły one zostać wykonane przez Celtów. Wiadomo, że na tej ziemi żyło w epoce żelaza celtyckie plemię Asturów, u progu naszej ery podbite przez Rzymian. To właśnie od tej grupy etnicznej wzięła swą nazwę Asturia.

***

Czytaj także:

"Polsko-hiszpańska" wymiana handlowa ma już ponad 5000 lat? Znaleziono najstarszy okaz bursztynu bałtyckiego na Półwyspie Iberyjskim

Najstarsza w Polsce kostka do gry odnaleziona przez archeologów. Używali jej Celtowie

Hiszpania: odkryto pozostałości najstarszego forum rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim

***

Archeolog Pablo Arias z Uniwersytetu Kantabrii wyjaśnił, że odkryte w Asturii skarby to sztywne naszyjniki nazywane potocznie "torques". Podobne przedmioty były już w przeszłości znajdowane na terytorium Hiszpanii. Jeden z nich został m.in. zdeponowany w Muzeum Archeologicznym w Madrycie. Odnalezione w Peñamellera Baja naszyjniki w kształcie litery C były prawdopodobnie noszone przez "kobiety z wyższych sfer" żyjące 2500 lat temu.

***

Czytaj także:

Portugalia. W Algarve znaleziono kamienny posąg liczący 5500 lat

Hiszpania. Rzadki wizerunek Meduzy ze skrzydłami na rzymskiej mozaice

***

W ocenie naukowca w rejonie wsi Peñamellera Baja wskazane jest przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań, gdyż - jak twierdzi - może tam znajdować się więcej podobnych naszyjników wykonanych w epoce żelaza. Pablo Arias zwrócił przy tym uwagę, że w dalszym ciągu nie wiadomo, czy znaleziona w Asturii biżuteria wchodziła w skład większego "skarbca", czy też została złożona jedynie podczas pochówku w grobie ważnej osoby.

***

Czytaj także:

Hiszpania. Odkryto nekropolię cywilizacji, która mogła być pierwowzorem mitu o Atlantydzie

Kiedy wybuchła pierwsza wojna w Europie? Naukowcy twierdzą, że ok. 5000 lat temu

***

PAP/mc

Czytaj także

Skarb w zaoranej ziemi. Na polu w Szwajcarii odkryto biżuterię z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 05:30
Portal szwajcarskiego kantonu Turgowia podał informację, że na świeżo zaoranym polu w Güttingen poszukiwacz amator - za zgodą właściciela - znalazł kilka ozdobnych krążków, które okazały się elementami biżuterii z epoki brązu. O znalezisku zostało zawiadomione szwajcarskie Biuro Archeologiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadzwyczajne odkrycie na terenie starożytnych term w Toskanii. Odnaleziono posąg Apolla

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
Kolejnego niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w miejscowości San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii we Włoszech. W wodzie na terenie wykopalisk odkryto dwumetrowy marmurowy posągu Apolla - podała w sobotę Ansa. Jak wyjaśnili archeolodzy, to kopia statuy z brązu greckiego rzeźbiarza Praksytelesa z Aten.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Placu Defilad w Warszawie odkryto posadzkę dawnej kamienicy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 05:40
Na budowie placu Centralnego (część placu Defilad) odkopaliśmy niedawno posadzkę jednej z kamienic, które stały w tym miejscu przed wojną - poinformował Zarząd Dróg Miejskich. W lecie robotnicy odkryli tam bruk i tory na starych, zasypanych ulicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Niemczech odkryto siedem mieczy z epoki brązu i kilka tysięcy średniowiecznych monet

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 05:30
Odkryć dokonali wolontariusze współpracujący z Urzędem Kultury i Ochrony Zabytków z kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech. Wśród znalezionych skarbów są także średniowieczne relikwiarze pochodzące z XI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Polscy archeolodzy odkryli 22 pochówki, głównie dzieci i noworodków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:55
Zmumifikowane pochówki 22 osób, głównie małych dzieci i noworodków, odnalazł polsko-peruwiański zespół naukowców w miejscowości Barranca w Peru - poinformował bioarcheolog Łukasz Majchrzak. Oprócz tkanin, którymi owinięto ciała zmarłych, odnaleziono także ceramikę, narzędzia oraz pozostałości pożywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Pomorzu odkryto siekierki z epoki brązu. "Archeologiczna sensacja"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:40
W lasach na Kociewiu poszukiwacz śladów historii natrafił na pięć siekierek z epoki brązu. Zdaniem badaczy przedmioty mogły stanowić depozyt związany z wymianą handlową. 
rozwiń zwiń