Historia

Makabryczny zwyczaj Scytów potwierdzony. Herodot miał rację: robili przedmioty z ludzkiej skóry

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 05:55
Nowe badania dostarczają dowodów na prawdziwość przekazu antycznego historyka Herodota, który twierdził, że Scytowie wytwarzali odzież i kołczany z ludzkiej skóry. 
Scytyjski wojownik. Ilustracja współczesna
Scytyjski wojownik. Ilustracja współczesna Foto: Shutterstock/Sammy33

Budzący grozę koczownicy zamieszkujący peryferia znanego w antyku świata. Byli przerażającymi przeciwnikami - atakowali wrogów z grzbietów koni, używając łuków kompozytowych. Jeszcze straszniejsze były ich poczynania z ciałami poległych przeciwników: Scytowie mieli wypijać ich krew, a odciętymi głowami przyozdabiać konie. Opisując wojnę Scytów z Persami, grecki uczony Herodot nadmieniał, że nomadzi zbierają ludzkie skalpy jako trofeum. Ale na tym nie koniec. Jak wskazywał Grek, nazywany "Ojcem historii", Scytowie mieli z wycinanych bawolim żebrem skór wrogów przygotowywać sobie odzież i kołczany. 

Scytowie wytwarzali kołczany z ludzkiej skóry 

Do tej pory historycy podchodzili z rezerwą do makabrycznej relacji swojego antycznego poprzednika (nic dziwnego, w swoich dziełach opisywał też np. smoki), ale najnowsze badania dowodzą, że Herodot mógł mieć rację. 

Międzynarodowy zespół uczonych z Uniwersytetu Kopenhaskiego, Ukraińskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Cambridge i Uniwersytetu w Padwie dokonał analizy 45 próbek skóry z 18 scytyjskich pochówków w 14 miejscach na południu Ukrainy. Pochówki te odkrywano na przestrzeni kilku ostatnich dekad. 

Zespół przeanalizował skórzane przedmioty odnalezione w kurhanach, w tym kołczany na strzały - jeden z najważniejszych atrybutów scytyjskiego wojownika. Przebadano skład chemiczny skóry wykorzystanej do ich produkcji. Wyniki były zaskakujące. Jak się okazało, dwie próbki skóry z kołczanów zostały wykonane z ludzkiej skóry. Do budowy kołczanów wykorzystano także skórę pochodzenia zwierzęcego, w tym owczego, koziego, bydlęcego i końskiego. 

- Nasze wyniki wydają się potwierdzać twierdzenie Herodota - ocenili naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "PLOS One".

Czytaj także: 

Kim byli Scytowie? 

Scytowie zamieszkiwali olbrzymie stepy ciągnące się od Dunaju na zachodzie, po góry Ałtaj na wschodzie i Kaukaz na południu. Jak wynika z badań archeologicznych, Scytowie zamieszkiwali również tereny dzisiejszej Polski.  

Pierwsze wzmianki na ich temat sięgają VII w. p.n.e. i mówią o  walkach Scytów z Asyryjczykami. Koczowniczy lud słynął z waleczności (stąd u Greków przeświadczenie, że wywodzą się oni od Heraklesa) i niezwykłych umiejętności jeździeckich. Najbardziej rozwinięte organizmy państwowe stworzyli w pierwszym wieku naszej ery na obszarze Krymu. Schyłek kultury scytyjskiej datowany jest na początkowe wieki naszej ery. 

Scytowie nie byli tylko półdzikimi nomadami. Wywarli duży wpływ na kultury swoich potężnych sąsiadów, rozpowszechniając nowe technologie, takie jak siodła i inne usprawnienia do jazdy konnej. Byli też pierwszymi znanymi użytkownikami i wytwórcami łuków kompozytowych. Pozostawili po sobie kunsztownie zdobione dzieła sztuki użytkowej: uprzęże, klamry, naczynia.  Starożytne imperia greckie, rzymskie, perskie i chińskie pozostawiły po sobie wiele źródeł opisujących zwyczaje i praktyki budzących postrach konnych wojowników, którzy przybyli z głębi Eurazji.

Czy Scytowie zamieszkiwali ziemie obecnej Polski?

W ostatnich latach odkryto dowody świadczące o obecności Scytów również na ziemiach współczesnej Polski. W 2023 roku odkryto grób wojownika z tzw. scytyjskiego kręgu kulturowego sprzed 2,5 tys. lat odkryto w Sobiecinie pod Jarosławiem (woj. podkarpackie). Z kolei w Chotyńcu znajdują się pozostałości grodziska, które utożsamiane jest z kulturą scytyjską - jest to pierwsza odkryta na ziemiach polskich i jednocześnie najdalej na zachód wysunięta znana osada scytyjska. 

LiveScience/PLOS One/bm 

Czytaj także

Odkryto nieznany dotąd starożytny język indoeuropejski. Do tej grupy należy też język polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 05:50
W ruinach hetyckiego miasta Hattusa, niegdyś stolicy potężnego imperium, odkryto tabliczki, na których zapisano teksty w nieznanym dotąd języku indoeuropejskim – informuje strona internetowa Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Pomorzu odkryto siekierki z epoki brązu. "Archeologiczna sensacja"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 05:40
W lasach na Kociewiu poszukiwacz śladów historii natrafił na pięć siekierek z epoki brązu. Zdaniem badaczy przedmioty mogły stanowić depozyt związany z wymianą handlową. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co łączy tajemniczą anomalię pola magnetycznego Ziemi ze starożytnymi mezopotamskimi cegłami?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 05:40
Imiona babilońskich władców wyryte na glinianych cegłach i właściwości drobinek tlenku żelaza stały się kluczem do datowania zmian zachodzących w polu magnetycznym Ziemi ponad 3000 lat temu. 
rozwiń zwiń