Historia

Jadwiga Zarugiewiczowa. Symboliczna matka Nieznanego Żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 06:00
Gdy, wzorem Francji, podjęto decyzję, by w Warszawie upamiętnić bezimiennych bohaterów poległych w walce o granice odrodzonej ojczyzny, palącą kwestią stał się wybór szczątków, które miały spocząć w Grobie Nieznanego Żołnierza. Zadanie to powierzono Jadwidze Zurgielewiczowej, polskiej Ormiance, której syn poległ pod Zadwórzem. Kobieta dokonała wyboru 99 lat temu. 
Jadwiga Zarugiewiczowa, w tle: Grób Nieznanego Żołnierza
Jadwiga Zarugiewiczowa, w tle: Grób Nieznanego Żołnierza Foto: Polskie Radio na podstawie: domena publiczna; NAC

Jadwiga Zarugiewicz, z domu Karczewska, urodziła się w 1878 roku. Przyszła na świat w Kutach (ob. Ukraina), będących wówczas ważnym ośrodkiem społeczności ormiańskiej. W 1900 roku wyszła za mąż za Andrzeja Zarugiewicza, pracownika banku. Para doczekała się czworga dzieci. 

Matka Orlęcia z polskich Termopil 

Najstarszym synem Zarugiewiczowej był Konstanty. Chłopak miał zaledwie 17 lat, gdy wziął udział w walkach z Ukraińcami o Lwów w listopadzie 1918 roku. Później miał zamiar studiować na Politechnice Lwowskiej. Naukę przerwała mu po nieco ponad roku ofensywa bolszewicka. Konstanty, razem z wieloma rówieśnikami, weteranami walk o Lwów, wstąpił do wydzielonego oddziału rtm. Romana Abrahama. 

Trafił do batalionu kpt. Bolesława Zajączkowskiego. Razem ze swoim oddziałem uczestniczył w bitwie pod Zadwórzem. Starcie z oddziałami 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego pozwoliło na bezpieczne wycofanie się pozostałych sił polskich do Lwowa i organizację obrony. Niestety - za celę rzezi, jaką bolszewicy zgotowali żołnierzom kpt. Zajączkowskiego. Z tego powodu bitwa przeszła do historii jako "polskie Termopile". Poległ również Konstanty Zarugiewicz. 

Ciała syna Jadwigi nigdy nie odnaleziono. Prawdopodobnie pochowano go w zbiorowej żołnierskiej mogile. Jego matka przeszukiwała pobojowisko w poszukiwaniu szczątków syna. Podobno osiwiała wówczas w ciągu jednego dnia. 

Zadwórze, obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego Zadwórze, obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego, domena publiczna

BITWA WARSZAWSKA - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:
1920x1080 BITWA1920 grafika 1.png

Symboliczna matka Nieznanego Żołnierza 

Najprawdopodobniej to ze względu na utratę najstarszego syna w tak dramatycznych okolicznościach Zarugiewiczowa została wytypowana na symboliczną matkę Nieznanego Żołnierza. 

Pomysł uhonorowania bezimiennych poległych w służbie ojczyzny narodził we Francji, w wyniku traumy wywołanej I wojną światową. Pierwszy Grób Nieznanego Żołnierza utworzono w paryskim Łuku Tryumfalnym. W połowie lat 20. zadecydowano, że podobny monument powstanie w arkadach Pałacu Saskiego. Wybór pobojowiska z którego miały pochodzić szczątki bezimiennego żołnierza, w drodze losowania, padł na Cmentarz Orląt Lwowskich. 

29 października 1925 roku przed Jadwigą Zarugiewiczową postawiono trzy odkopane, zamknięte trumny. Nie wiedząc, kto jest w niej pochowany, kobieta wskazała jedną. Okazało się, że spoczywający w trumnie żołnierz nosił maciejówkę, co oznaczało, że był ochotnikiem - poborowi nosili rogatywki. Oględziny ciała wykazały, że poległy miał około 14 lat i zginął w wyniku postrzału w głowę i nogę. 

Wybór trumny z ciałem Nieznanego Żołnierza; fot.: domena publiczna Wybór trumny z ciałem Nieznanego Żołnierza; fot.: domena publiczna

W kontekście Grobu Nieznanego Żołnierza nazwisko Zarugiewiczowej pada najczęściej, tymczasem bezimienny bohater otrzymał całą symboliczną rodzinę. W jej skład, poza "matką" wchodziła też Franciszka Ryś i Maria Bilewicz, wdowy po żołnierzach wojny polsko-bolszewickiej, Bronisława Widtowa, która w czasie walk w latach 1918-1920 straciła czterech synów, dzieci osierocone w czasie walk - Maria Chodowańcówna i Jaś Radzki, oraz dwaj weterani okaleczeni podczas walk w obronie Lwowa - Adam Gryglewski i Grzegorz Strzelecki.

Posłuchaj
09:41 Grób Nieznanego Żołnierza.mp3 O historii Grobu Nieznanego Żołnierza mówi konserwator zabytków Miasta St. Warszawy inż. Feliks Ptaszyński, audycja Małgorzaty Kandefer z cyklu "Bliskie spotkania". (PR, 2.10.1983)

 

ODKRYJ PAŁAC SASKI - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

SASKI 1.jpg

W zapomnieniu 

Po wybuchu II wojny światowej małżeństwo Zarugiewiczów szukało schronienia u rodziny. Zamieszkali najpierw w Nisku, później w Rabce (gdzie zmarł Andrzej Zarugiewicz), wreszcie - w Krakowie. 

W wyniku powojennego przesunięcia granic Polski, Jadwiga Zarugiewiczowa nigdy nie powróciła do rodzinnego Lwowa. Sześćdziesięciosześcioletnia kobieta zamieszkała w Suwałkach. Tutaj zmarła 16 maja 1968 roku, mając 90 lat. Tu też została pochowana. 

Dopiero w 2016 roku jej szczątki przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Jej grób zdobi chaczkar - ormiański krzyż wotywny wykuty w skale przywiezionej z Armenii. 

bm

Czytaj także

"Królewski pogrzeb". Rocznica decyzji o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 06:00
"Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę" – taki napis widnieje na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Symbolu bohaterstwa najwyższej miary, bo anonimowego poświęcenia życia za ojczyznę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 06:00
Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lista UNESCO i architektoniczne skarby Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 05:40
2 grudnia 1998 roku Stare Miasto we Lwowie wraz z Wysokim Zamkiem i Podzamczem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyróżnione części miasta zachwycają licznymi zabytkami, takimi jak Czarna Kamienica, Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska czy Monaster św. Onufrego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Monument chwały". Dyskusje wokół powstania Grobu Nieznanego Żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 05:55
Uchwała Rady Ministrów ze stycznia 1925 roku zatwierdzająca zlokalizowanie Grobu Nieznanego Żołnierza w kolumnadzie Pałacu Saskiego była poprzedzona długimi i gorącymi rozważaniami. Kwestią sporną była przede wszystkim forma planowanego miejsca pamięci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grób Nieznanego Żołnierza. Jaka jest historia tego miejsca?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 09:50
Ta kolumnada to jedno z najważniejszych miejsc w Warszawie, symbol walki o wolność ojczyzny, pomnik wszystkich tych, którzy oddali swoje życie za Polskę. W audycji porozmawiamy o historii Grobu Nieznanego Żołnierza.
rozwiń zwiń