Historia

W Berlinie toczy się proces byłego funkcjonariusza Stasi oskarżonego o zabicie w 1974 roku Polaka

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 05:40
Proces byłego funkcjonariusza Stasi, oskarżonego o zabicie Polaka Czesława Kukuczki strzałem w plecy na przejściu granicznym w Berlinie Wschodnim w 1974 roku, potrwa dłużej niż planowano - pisze "Die Welt". Konieczne okazało się przeanalizowanie licznych nowych informacji z archiwów ujawnionych w trakcie procesu.
Fragment muru berlińskiego, 2019 r.
Fragment muru berlińskiego, 2019 r.Foto: PAP/Rafał Guz

Sąd okręgowy w Berlinie spodziewa się, że proces potrwa do sierpnia - ogłosił przewodniczący składu sędziowskiego Bernd Miczajka. Powodem są m.in. nowe informacje z archiwów Stasi. Sąd rozważa też przesłuchanie biegłego z zakresu historii.

Jak przyznał Miczajka, sąd nie przewidział, jak wiele nowych informacji zostanie ujawnionych w trakcie procesu, gdy zwrócił się do urzędu badającego działalność służb bezpieczeństwa NRD o wyszukanie dalszych informacji na temat przejścia granicznego Friedrichstrasse.

Oskarżonym w procesie jest 80-letni Manfred N. z Lipska. Zgodnie z aktem oskarżenia, 29 marca 1974 r. miał strzelić 38-letniemu Polakowi Czesławowi Kukuczce w plecy z odległości dwóch metrów na przejściu granicznym Friedrichstrasse.

Tego samego dnia Kukuczka przyszedł do polskiej ambasady w Berlinie i zażądał wypuszczenia go do Berlina Zachodniego. Zagroził, że w przeciwnym razie zdetonuje bombę, którą rzekomo miał przy sobie posiadać. Z budynku ambasady Kukuczka został przewieziony samochodem STASI (NRD-owskiej policji politycznej) na dworzec w pobliżu przejścia granicznego Friedrichstrasse i tam doszło do śmiertelnego postrzału. Świadkami tego zdarzenia byli będący akurat w tym miejscu studenci z RFN.

Oskarżony o zabicie Czesława Kukuczki Man

fred N. należał do grupy operacyjnej Stasi. Jego obrończyni oświadczyła na początku procesu, że jej klient zaprzecza zarzutom.

Przez wiele lat w śledztwie nie było postępów. Dopiero w 2016 roku pojawiła się istotna wskazówka z archiwum akt Stasi. Początkowo śledczy zakładali, że doszło do zabójstwa, zagrożonego karą od pięciu do 15 lat więzienia - w takim przypadku sprawa uległaby przedawnieniu. Jednak w 2023 roku berlińska prokuratura uznała, że w danym przypadku zostało spełnione "kryterium podstępności morderstwa".

Berenika Lemańczyk/PAP/im

Czytaj także:

Mur berliński. Materialna postać "żelaznej kurtyny"

Checkpoint Charlie - jedno z najbardziej znanych przejść granicznych

Chris Gueffroy – ostatnia ofiara muru berlińskiego

Czytaj także

Upadek muru berlińskiego, symbolu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 05:00
9 listopada 1989 roku jest otwara została granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Przez 28 lat, dwa miesiące i 27 dni Berlin podzielony był murem, który stał się symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowiecka blokada Berlina

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 05:40
Blokada Berlina wprowadzona przez Związek Sowiecki zmusiła aliantów zachodnich do nadzwyczajnych działań. Nawet Stalin oniemiał na wiadomość, że Amerykanie samolotami dostarczają węgiel do swej strefy okupacyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John F. Kennedy: Jestem berlińczykiem!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 05:40
- Wszyscy wolni ludzie, gdziekolwiek by żyli, są obywatelami Berlina, a zatem jako wolny człowiek czerpię dumę ze słów: Ich bin ein Berliner - mówił prezydent USA 61 lat temu, 26 czerwca 1963 roku, w Berlinie Zachodnim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia na Dziś: upadek Muru Berlińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 21:25
9 listopada minęła 28. rocznica upadku Muru Berlińskiego. To wydarzenie, które uznawane jest na świecie za symboliczny moment upadku komunizmu. W audycji Historia na Dziś rozmowa z drem hab. Patrykiem Pleskotem, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

35 lat temu upadł mur berliński. To był koniec zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 05:45
9 listopada 1989 roku otwarta została granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Przez 28 lat, dwa miesiące i 27 dni Berlin podzielony był murem, który stał się symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy.
rozwiń zwiń