Historia

Praca "przy biurku" szkodziła już starożytnym Egipcjanom. Skrybowie cierpieli na choroby cywilizacyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 12:00
Powtarzalne zadania wykonywane przez starożytnych egipskich skrybów – ludzi o wysokim statusie, umiejących pisać i wykonujących zadania administracyjne – oraz pozycja, w jakiej znajdowali się podczas pracy, mogły prowadzić do zmian zwyrodnieniowych szkieletu.
Starożytny egipski skryba. Zdjęcie ilustracyjne
Starożytny egipski skryba. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock AI

Dr Petra Brukner Havelková, kuratorka Muzeum Narodowego w Pradze i badaczka z Uniwersytetu Karola, oraz współpracownicy zbadali szczątki szkieletów 69 dorosłych mężczyzn — 30 z nich było skrybami — którzy zostali pochowani w nekropolii w Abusir w Egipcie w latach 2700–2180 p.n.e.

Liczne zwyrodnienia u starożytnych Egipcjan

Naukowcy zidentyfikowali zwyrodnieniowe zmiany stawów. Co ciekawe, były one częstsze u skrybów niż u mężczyzn wykonujących inne zawody. Ślady zwyrodnieniowe odkryto w stawach łączących żuchwę z czaszką, prawym obojczyku, górnej części prawej kości ramiennej (gdzie łączy się z ramieniem), pierwszej kości śródręcza w prawym kciuku, dolnej części uda (gdzie łączy się z kolanem) i w całym kręgosłupie, w szczególności w górnym odcinku.

Autorzy odkryli, że u skrybów częściej występowały zmiany kostne, które mogą wskazywać na obciążenie fizyczne spowodowane wielokrotnym użyciem kości ramiennej i lewej kości biodrowej. Inne cechy szkieletu, które były częstsze u skrybów, to wgłębienie na obu rzepkach kolanowych i spłaszczona powierzchnia kości w dolnej części prawej kostki.

Czytaj także:

Choroby zawodowe starożytnych pisarzy

Autorzy sugerują, że zmiany zwyrodnieniowe obserwowane w kręgosłupie i ramionach skrybów mogły być wynikiem długotrwałego siedzenia w pozycji skrzyżowanych nóg z głową pochyloną do przodu, kręgosłupem zgiętym i ramionami bez podparcia.

Jednak zmiany w kolanach, biodrach i kostkach mogą wskazywać, że skrybowie mogli preferować siedzenie z lewą nogą w pozycji klęczącej lub skrzyżowanej i prawą nogą zgiętą z kolanem skierowanym do góry (klękali na jedno kolano).

Autorzy zauważają, że posągi i dekoracje ścienne w grobowcach przedstawiały skrybów siedzących w obu pozycjach podczas pracy. Zwyrodnienie stawów żuchwowych mogło być spowodowane żuciem końcówek łodyg sitowia, dzięki czemu powstawały szczotkowate główki, pędzelki, którymi mogli pisać. Z kolei  zwyrodnienie prawego kciuka mogło być spowodowane wielokrotnym ściskaniem piór.

EurekAlert!/Scientific Reports/bm

Czytaj także

Wikingowie cierpieli na próchnicę, ale radzili sobie z nią zaskakująco dobrze

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:50
Mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Skandynawii powszechnie cierpieli z powodu próchnicy i bólu zębów. Zaskakujące jest to, że do leczenia tych przypadłości stosowali zaawansowane techniki, będące odległymi przodkami dzisiejszych praktyk stomatologicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Czaszka sprzed 4000 lat może nosić ślady prób leczenia raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 12:50
Naukowcy odkryli ślady nacięć na czaszce pochodzącej z XX w. p.n.e.. Mogą one wskazywać na to, że starożytni Egipcjanie próbowali operować nadmierny rozrost tkanki lub dowiedzieć się więcej o chorobach nowotworowych po śmierci pacjenta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piekło na rajskiej wyspie. Tysiąc lat temu na Samoa rozegrała się walka o zasoby

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 10:53
Kurczące się zasoby na Samoa i innych wyspach Polinezji doprowadziły do powstania nierówności społecznych. Świadczą o tym najnowsze odkrycia archeologiczne – informują naukowcy na łamach pisma "PLOS ONE". Część mieszkańców wyspy odgrodziła się od pozostałych murem, by utrzymać kontrolę nad kurczącymi się zasobami.
rozwiń zwiń