Historia

Wydobywali węgiel, znaleźli prehistoryczną osadę. Ma ponad 3 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 05:50
Obronna osada z czasów kultury łużyckiej sprzed ok. 3,3 tys. lat znaleziona została na odkrywce "Tomisławice" Kopalni Węgla Brunatnego "Konin". Wśród pozostałości znajdują się ceramika i elementy z brązu.
Kopalnia odkrywkowa Konin
Kopalnia odkrywkowa "Konin"Foto: Tomasz Wojtasik/PAP

Osada czy kurhan?

Osada znaleziona została na jednym z dwóch stanowisk archeologicznych wyznaczonych do przebadania na odkrywce "Tomisławice" pod Koninem w Wielkopolsce. Jak poinformował PAP kierownik badań archeologicznych Mariusz Ciszak, po wykonaniu pierwszego sondażu archeolodzy trafili na pozostałości obronnej osady z czasów kultury łużyckiej sprzed ok. 3,3 tys. lat.

- Jest dosyć specyficzna. Nie jesteśmy pewni, czy to nawet nie jest kurhan – powiedział Ciszak.

Wśród znalezionych przedmiotów są pozostałości ceramiki i pojedyncze elementy z brązu. Obszar badań to na razie ok. 36 arów, ale Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zlecił już archeologom wykonanie drugiego sondażu. Ma on ustalić ostateczny obszar do przebadania.

Równolegle toczą się prace na drugim stanowisku archeologicznym na odkrywce "Tomisławice". Jak poinformował Ciszak, znaleziono w nim najprawdopodobniej mielerze, czyli miejsca, w których składowane było drewno pokryte ziemią i darnią. Mielerze służyły do wytwarzania węgla drzewnego w procesie suchej destylacji. Te odnalezione na podkonińskiej odkrywce pochodzą z wczesnego średniowiecza.

Czytaj także:

Czym była kultura łużycka? 

- Mówi się, że to trochę kultura przedpolska – określił kulturę łużycką Ciszak.

Jej charakterystyczną cechą są zwyczaje związane z pochówkami. Ludzie po śmierci byli paleni na stosach, a następnie ich szczątki wsypywano do popielnic chowanych w grobach, często wraz z przedmiotami życia codziennego. Kultura łużycka obejmowała swoim zasięgiem m.in. obszary Wielkopolski, Saksonii, Pomorza, Śląska, Czech czy Moraw. Jednym z najsłynniejszych odkryć związanych z tą kulturą była osada znaleziona w Biskupinie.

***

Badania wykonywane są na terenach przeznaczonych do wydobycia węgla brunatnego. Jak poinformowała PAP Natalia Lipowczyk z konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, stanowiska na odkrywce "Tomisławice" wyznaczone zostały wstępnie podczas programu Archeologiczne Zdjęcie Polski, a następnie wytypowane do sprawdzenia podczas dodatkowych badań powierzchniowych przed uruchomieniem odkrywki. Znalezione na stanowiskach przedmioty trafią do Muzeum Okręgowego w Koninie.

Jak poinformował Ciszak, prace archeologiczne mogą potrwać jeszcze około miesiąca. Do tego czasu na ich terenie nie mogą być realizowane prace górnicze.

PAP/bm

Czytaj także

Najstarszy chleb na świecie. Niezwykłe odkrycie w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:40
Podczas wykopalisk archeologicznych w starożytnej osadzie Çatalhöyük w środkowej Turcji odnaleziono najstarszy chleb na świecie. Eksperci oceniają wiek bochenka na 8600 lat - podała we wtorek agencja Anatolia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cahokia i jej tajemnica. Badania rzucają nowe światło na zagadkę opustoszenia najstarszej metropolii Ameryki Północnej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 05:40
Dziewięćset lat temu miasto Cohokia nad rzeką Missisipi, na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, tętniło życiem. Mieszkało tu być może nawet 50 tys. ludzi. Była to wówczas jedna z największych aglomeracji na świecie. Jednak około roku 1400 ta metropolia opustoszała. Do tej pory uważano, że winna temu była przedłużająca się susza. Nowe odkrycia naukowców zdają się przeczyć tej tezie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniani badacze Troi. Nowe badania przywracają pamięć o niedocenianych bohaterach archeologii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 05:55
Robotnicy pracujący na stanowiskach archeologicznych odgrywali znaczącą rolę w badaniach takich miejsc, jak starożytna Troja. - Ich wysiłek i wkład pozostawał jednak niedoceniany - ocenia Jeff Kramer, archiwista z Uniwersytetu Cincinnati i współpracownik Wydziału Filologii Klasycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego, autor cyfrowego archiwum dokumentującego badania Troi w latach 30. XX wieku. 
rozwiń zwiń