>>>Zobacz KALENDARIUM POWSTAŃCZE<<<
Z powodu ciężkich ran odniesionych dzień wcześniej nie może walczyć Jan Mazurkiewicz, pseudonim "Radosław". Zastępuje go major Wacław Janaszek, pseudonim "Bolek".
- Natarcie niemieckie szło od ulicy Powązkowskiej, od strony getta. Wobec tego zagrożenia, pułkownik Radosław poderwał w trybie alarmowym batalion Miotła i poprowadził osobiście atak trzech plutonów. Piękny sienkiewiczowski obrazek, uderzenie było skuteczne, droga na Muranów była otwarta, ale pocisk, który wpadł pomiędzy trójkę dowodzących, pozbawił nóg Olszynę, ciężko zranił kapitana Nieborę i Radosława - wspomina Edmund Baranowski, pseudonim "Jur"
Powstańcy dzielnie i zaciekle bronią barykad na Podwalu, Świętojańskiej, Piwnej, Senatorskiej, Miodowej oraz przy Ratuszu i Pałacu Blanka. Walka toczy się już nie o ulice, a o kamienice, ogródki, o każdy metr miast.
Czytaj więcej w serwisie Powstanie Warszawskie>>>
Powstańcza Warszawa żyje nie tylko walką. Powstają zdjęcia i kroniki filmowe. Ukazują się także pisma wojskowe, cywilne, a nawet dziecięce. Czasopismo dla najmłodszych "Jawnutka" wychodzi na Żoliborzu. Miało oderwać najmłodszych od koszmaru rzeczywistości.
- Grupa pedagogów na czele z Marią Kownacką postanowiła wydawać pismo dla dzieci. Zamieszczano w nim informacje z powstańczej Warszawy. Starano się to przedstawić w sposób przystępny dla dziecka, były tam również bajki, szarady, wiersze - podkreśla Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego
Zobacz powstańcze kalendarium Portalu Polskiego Radia>>>
W rejonie Placu Starynkiewicza do ataku przystępują oddziały Rona. Po ciężkich walkach powstańcy ze zgrupowania Chrobry II wycofują się na drugą stronę Al. Jerozolimskich.
mr