Historia

Nelson Mandela

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 09:00
Pierwszy czarnoskóry prezydent Republiki Południowej Afryki. Działacz na rzecz praw człowieka i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1993 roku.
Audio
  • Owacyjne powitanie Nelsona Mandeli po 27 latach spędzonych w więzieniu, fragment wystąpienia na stadionie pod Johannesburgiem (18.02.1990 r.)
  • Nelson Mandela - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" (2004 r.)
Nelson Mandela, foto: wikipediaSouth Africa The Good Newslic. CC
Nelson Mandela, foto: wikipedia/South Africa The Good News/lic. CC

Nelson Mandela był więźniem politycznym w czasach segregacji rasowej w RPA. Za walkę z apartheidem spędził ponad 27 lat w więzieniach. Aresztowano go w 1962 roku. Dwa lata później został skazany na dożywocie za rzekomą zdradę stanu. Z więzienia wyszedł w 1990 roku. Cztery lata później został wybrany na prezydenta RPA. Pełnił urząd przez pięć lat. W 2004 roku, w wieku 85 lat, oficjalnie wycofał się z życia publicznego. Zajmował się działalnością społeczną, organizował zbiórki pieniędzy na budowę szkół i szpitali oraz kierował fundacją do walki z AIDS o nazwie "46664", będącą jego dawnym numerem więziennym.

Nelson Mandela cieszy się wielkim prestiżem na świecie. Jest traktowany jako światowy symbol walki o równouprawnienie. Dalajlama nazwał go dziedzicem Mahatmy Gandhiego.

Jego były prześladowca, dyrektor więzień, generał Johan Willemse porównał go do starożytnego rzymskiego senatora. Dla byłego amerykańskiego prezydenta Billa Clintona, Mandela był "żywym dowodem, że Dobro zawsze zwycięża Zło". Z kolei była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright nazwała Mandelę "gigantem XX wieku".

Czytaj także

Nelson Mandela: nie jestem święty

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 06:00
Autobiografia laureata Pokojowej Nagrody Nobla ma pokazać człowieka, a nie pomnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nelson Mandela scyfryzowany

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 10:29
Google udostępniło właśnie Cyfrowe Archiwum Nelsona Mandeli. Archiwa zawierają m.in. rękopisy pamiętników spisanych podczas jego 27-letniego okresu niewoli.
rozwiń zwiń