Historia

Praca w każdą sobotę? Tak było...

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 07:00
40 lat temu, przed przypadającym następnego dnia Narodowym Świętem Odrodzenia Polski, na podstawie dekretu Rady Państwa Polacy uzyskali prawo do pierwszej wolnej soboty.
Audio
  • Dni wolne od pracy - sprawozdanie Komisji Pracy i Spraw Socjalnych na temat realizacji dekretu Rady Państwa PRL z 14 lipca 1973 r. Przemówienie posła Alfreda Przydatka (27.09.1973)
Odpoczynek w parku. Wikimedia Commonscc
Odpoczynek w parku. Wikimedia Commons/ccFoto: David Shankbone

Dekret Rady Państwa PRL o dodatkowych dniach wolnych od pracy ukazał się już rok wcześniej, w 1972 r. Był realizacją podjętego w grudniu 1971 r. przez VI Zjazd Biura Politycznego KC Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej długofalowego programu partii o skracaniu czasu pracy. Społeczeństwo odniosło się jednak do tej propozycji krytycznie. Wolne soboty, jeśli były proponowane w jakimś zakładzie pracy, musiały być wcześniej odpracowane.

Partia z narodem

Kolejny dekret Rady Państwa, wydany 14 lipca 1973 r., korygował nieco te zapisy. O zmianach, które zostały zaproponowane mówił w Sejmie, we wrześniu tego samego roku, poseł Alfred Przydatek – sprawozdawca Komisji Pracy i Spraw Socjalnych.
- Omawiany dekret jest ściśle związany z nową polityką społeczną, prowadzoną od początku 1971 r. a zmierzającą do stałej poprawy warunków pracy, życia i wypoczynku społeczeństwa - tłumaczył Alfred Przydatek. - Taka aktywna i ofensywna polityka społeczna wciela coraz bardziej w życie uchwały VI Zjazdu partii.

Władza wie najlepiej

W dekrecie z 1973 r. nadano uprawnienia Radzie Ministrów do wyznaczenia dni wolnych w poszczególnych latach. Gdy w wielu rozwiniętych krajach obowiązywał pięciodnowy tydzień pracy, w Polsce wolna sobota przysługiwać miała pod pewnymi warunkami.
- Warunkiem udzielenia dodatkowych dni wolnych od pracy jest wykonanie zadań planowych lub usługowych, osiągnięcie ustalonych wskaźników ekonomicznych oraz nieprzekraczanie planowanego funduszu płac - tłumaczył z trybuny sejmowej poseł-sprawozdawca. - Dekret spełnia doniosłą rolę w procesie tworzenia klimatu poprawy warunków wypoczynku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi pracy. Potwierdza zasadę działalności państwa socjalistycznego, głoszącego jedność spraw produkcji, bytu i wypoczynku jako jedyną słuszną drogę do zaspokajania potrzeb społeczeństwa.
Po wysłuchaniu tej nowomowy, posłowie zgodnie zagłosowali za przyjęciem dekretu.
W 1973 r. Polacy mieli w sumie dwie wolne soboty, rok później  sześć, a poczynając od 1975 r. było 12 wolnych weekendów. Dziś trudno sobie wyobrazić, że przez tyle lat nasi rodacy musieli pracować sześć dni w tygodniu.

bs

Zobacz więcej na temat: HISTORIA PRL PZPR
Czytaj także

"3 x TAK", czyli wielkie kłamstwo komunistów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 05:45
To miał być sprawdzian popularności rządzących krajem komunistów oraz ich sojuszników. Referendum stało się symbolem manipulacji i fałszowania wyborów przez nominatów Kremla w powojennej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Huta miała być miastem bez krzyża

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 06:00
- Kiedy w pobliżu Krakowa budowana była Nowa Huta, może nie uświadamiano sobie, że powstaje ona przy krzyżu, przy tej relikwii, którą wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyliśmy po czasach piastowskich - mówił Jan Paweł II w 1979 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SKS zrodził się z buntu przeciw złu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 05:55
15 maja 1977 po żałobnej manifestacji nazwanej "czarnym marszem", u stóp Wawelu studenci utworzyli pierwszy Studencki Komitet Solidarności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harmonijny i przyspieszony rozwój gospodarczy Polski w czerwcu 1976 r. kompletnie się załamał

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 07:00
Społeczeństwo na początku lat 70. nie wiedziało, co dokładnie kryje się za sloganem lansowanym przez ekipę Gierka o ”harmonijnym i przyspieszonym rozwoju gospodarczym Polski”. Przekonało się w czerwcu 1976 r.
rozwiń zwiń