Krakowska Noc Muzeów zaczęła się tradycyjnie z piątku na sobotę, a nie jak w innych miastach Polski i Europy z soboty na niedzielę. Dla zwiedzających swoje podwoje otworzyło 23 instytucje. Jako jedna z największych atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów było zwiedzanie podziemi Rynku Głównego i Sukiennic.
Warszawa
W Warszawie 158 instytucji otworzy się przed zwiedzającymi z soboty na niedzielę. Zwiedzający Zamek Królewski w Warszawie będą mogli obejrzeć wirtualne kopie 45 bezpowrotnie utraconych dzieł sztuki. Wystawa zostanie zaprezentowana na dziedzińcu Zamku podczas specjalnego pokazu multimedialnego. Równocześnie ruszy strona internetowa www.muzeumutracone.pl , na której również będzie można obejrzeć kolekcję. Docelowo projekt zakłada utworzenie wirtualnego muzeum, w którym będzie można oglądać obiekty utracone w wyniku drugiej wojny światowej, a także po 1945 roku z powodu kradzieży. Podczas drugiej wojny światowej Polska bezpowrotnie straciła ponad 70 procent materialnego dziedzictwa kultury.
Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie
w al. Jerozolimskich(źr. Wikipedia)
W Muzeum Narodowym w Warszawie zainaugurowany zostanie bogaty program obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. Zobaczyć będzie można instalację muzyczno-wizualną Stanisława Syrewicza oraz spot zwiastujący film w technologii 3D Tomka Bagińskiego. Muzeum Narodowe w Warszawie zaplanowało też promocję książki "Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem: nowe spojrzenia", akcję fotograficzną Pawła Żaka, sprzedaż pamiątek muzealnych.
Na odwiedzających stołeczną Zachętę będzie czekała największa tegoroczna wystawa galerii, "Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w kulturze Europy Wschodniej". To pierwszy reprezentatywny przegląd sztuki wschodnioeuropejskiej poświęconej problematyce ról płciowych.
Oprócz wielu stołecznych muzeów i galerii zwiedzić będzie można m.in. Sejm, Senat i Belweder. IPN po raz pierwszy w historii zaprezentuje zwiedzającym salę reprografii, w której digitalizuje się zasób archiwalny Instytutu. Archiwiści przedstawią proces skanowania zbiorów przy wykorzystaniu specjalistycznych skanerów. Po raz drugi udostępniony zostanie magazyn archiwalny IPN.
Otwarta będzie także Giełda Papierów Wartościowych - w Sali Notowań można będzie uderzyć w dzwon giełdowy.
Łódź
W Łodzi w Noc Muzeów stare talerze, wiatraki pokojowe, anteny telewizyjne pamiętające czasy radzieckiego telewizora Rubin oraz inne niepotrzebne przedmioty, które mają wartość historyczną, będzie można przynieść do Muzeum Fabryki i sprzedać. Waluta, która będzie obowiązywała przy tych transakcjach, to replika historycznych rubli z czasów łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego oraz akcje giełdowe jego fabryki. Zdaniem Piotra Prusinowskiego z Muzeum Fabryki, nawet za puste opakowanie po Lentilkach albo butelkę po occie sprzed 15 lat będzie można dostać "niezłą sumkę, jeśli tylko ktoś umie się targować".
Poznań
Galeria Malarstwa i Rzeźby w Poznaniu (źr. Wikipedia)
Pokaz pracy staroegipskiej przychodni, prezentację wioski indiańskiej oraz kolekcji dzieł sztuki z wizerunkiem kościotrupa zaplanowano w ramach poznańskiej Nocy Muzeów. W wydarzeniu weźmie udział kilkanaście instytucji. -Tegoroczną imprezę organizujemy pod hasłem "Niedostrzegane...", chcemy pokazać to, czego w muzeum na co dzień nie widać, kolekcje, których zazwyczaj się nie wystawia. Pokażemy też sekrety pracy muzealników - podkreśla Marcin Szeląg z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Lublin
W Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie prezentowane będą filmy i materiały archiwalne dotyczące działań opozycji i aparatu władzy PRL na Lubelszczyźnie. Zaprezentowane zostaną m.in. dokumenty operacyjne służby bezpieczeństwa dotyczące studenckiego święta "Kozienalia" w 1973 r. Niektórzy studenci usłyszeli wtedy zarzuty godzenia w sojusz polsko-radziecki za to, że na koszulkach nosili napis "Nie lubię ruskich pierogów" lub na oknie akademika pastą do zębów wymalowali: "Niech żyje Związek Radziecki, ale na własny rachunek".
Wrocław
Twórczości Tadeusza Kantora będzie poświęcona tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę, na której znalazły się rekwizyty i fragmenty dekoracji z przedstawień Kantora oraz fotografie, obrazy i zestawy rysunków będących szkicami do spektakli. Zostaną również wyświetlone filmy poświęcone twórczości Kantora, m.in. "Umarła klasa" zrealizowana przez Andrzeja Wajdę oraz "Kantor tu jest" w reżyserii Dietricha Mahlowa.
Szczecin
Muzeum Narodowe w Szczecinie (źr. Wikipedia)
W Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie po raz pierwszy zostaną pokazane eksponaty, które trafiły do szczecińskiej placówki w ramach ubiegłorocznej wymiany archeologicznej pomiędzy Polską a˙Niemcami. Zwiedzający zobaczą m.in. obiekty ze złota i bursztynu, wśród których znajduje się słynny bursztynowy niedźwiadek zwany "Żelkiem" - talizman sprzed kilku tysięcy lat, o którego posiadanie zabiegają władze Słupska, twierdząc, że przynosił on niegdyś temu miastu szczęście.
Olsztyn
Podczas olsztyńskiej Nocy Muzeów, w Muzeum Warmii i Mazur, będzie można zobaczyć - prawdopodobnie już po raz ostatni - sarkofag ze szczątkami Mikołaja Kopernika, wystawiony w sali biskupa Marcina Kromera. 22 maja szczątki astronoma zostaną złożone w archikatedrze we Fromborku. Olsztyńska noc muzeów w dużej części poświęcona będzie właśnie Kopernikowi. Będzie można po raz pierwszy zobaczyć w Olsztynie I wydanie "De revolutionibus". Zostało ono wypożyczone z Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Radom
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (źr. Wikipedia)
Węgierską Noc Muzealną organizuje w Radomiu Muzeum im. Jacka Malczewskiego wspólnie z zaprzyjaźnioną placówką muzealną w Nyiregyhazie na Węgrzech. Obejrzeć będzie m.in. ekspozycję regionalnych strojów węgierskich. Zorganizowane zostaną warsztaty kaligraficzne oraz języka węgierskiego. Zaplanowano też pokazy czardasza, projekcje filmów węgierskich i liczne konkursy.
Katowice
Plenerowy koncert "Myśmy rebelianci - piosenki żołnierzy wyklętych" zespołu De Press zorganizuje w Noc Muzeów oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Na tamtejszym Placu Sejmu Śląskiego muzycy wykonają kompozycje z płyty, na której nagrali niepublikowane dotąd piosenki poetów z szeregów żołnierzy wyklętych. Było to niepodległościowe podziemie walczące przez prawie 10 lat od zakończenia II wojny światowej z sowieckim wojskiem i polskim Urzędem Bezpieczeństwa.
Opole-Bierkowice
W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach tegoroczna noc muzeów upłynie pod znakiem strachów i upiorów. O utopcach, zmorach i innych śląskich demonach opowiedzą etnograf i poeta. W skansenie będzie można też zobaczyć widowiskowy pokaz kucia żelaza czyli "diabelskie igraszki z ogniem". Przestraszeni i rozgrzani zwiedzający zostaną poczęstowani kromką wiejskiego chleba.
Rzeszów
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie przygotowało dla zwiedzających prezentację produkcji klasycznych filmów rysunkowych. Zwiedzający zobaczą m.in. scenopis z filmu o Bolku i Lolku oraz folie z rysunkami Reksia oraz Bolka i Lolka, przedstawiające kolejne fazy ruchu tych bohaterów. Zapoznają się także z różnorodnymi technikami animacji: lalkową, rysunkową, wycinankową i malarską. Pracownicy muzeum przedstawią cały proces tworzenia tradycyjnego filmu, od pomysłu, poprzez scenopis, szkice, tworzenie folii z wizerunkami postaci i tła, aż do końcowego efektu.
Koszalin
W Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie) atrakcją może być wystawa meteorytów "Diamenty z kosmosu" zebranych przez Tomasza Jakubowskiego - właściciela jednej z największych kolekcji w Europie.
Bydgoszcz
Goście Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy dostaną w sobotę wieczorem do ręki prawdziwą broń, mundury polowe i wsiądą do uruchomionych pojazdów bojowych. Do dyspozycji gości zostaną podstawione: rozpoznawczy samochód Dingo, Scout Car i amerykański półgąsienicowy transporter Half-Track, używane przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz świeżo wyremontowana radziecka katiusza na podwoziu ciężarowego ZiS-a.