Historia

Zbrodnia i kara

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 06:00
W XIX wieku zbrodnia stała się magnesem przyciągającym czytelników gazet.

"Zbrodnia i kara" to tytuł wystawy, jaką można oglądać w paryskim Musée d'Orsay Zgromadzone na niej dzieła sztuki pokazują przestępców, popełniane przez nich zbrodnie, a także czekającą ich karę.

Jednym z wystawionych w muzeum obiektów jest prawdziwa gilotyna. Dzieła sztuki zgromadzone w Musée d'Orsay na potrzeby wystawy „Zbrodnia i kara" zostały stworzone w okresie od końca XVIII wieku do roku 1981, czyli do zniesienia we Francji kary śmierci.

Oglądając te dzieła sztuki, można odnieść wrażenie, że artyści byli zawsze zafascynowani zbrodniami i zbrodniarzami. Obok dzieł takich artystów jak Géricault, Goya, Blake, Degas, Munch i Picasso, na wystawie możemy przyjrzeć się również ilustracjom artykułów prasowych poświęconych sławnym przestępcom, a także dokumentom policyjnym. Zwłaszcza obserwacja artykułów prasowych pozwala nam zrozumieć, jak w XIX wieku zbrodnia stała się magnesem przyciągającym czytelników gazet.

Oprócz zbrodni, wystawa porusza również - jak wskazuje jej tytuł - temat kary. Jej symbolem jest wystawiona w muzeum, niczym prawdziwe dzieło sztuki, gilotyna. Natykamy się na nią już w pierwszej sali wystawy. Jest ona pokryta czarnym suknem, przez co sprawia naprawdę ponure wrażenie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Tomasz Siemieński/dyd

Czytaj także

Kara śmierci probierzem europejskości Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 19:57
Białoruś jest gotowa do dialogu z Europą - uważa szef parlamentarnej komisji do spraw polityki regionalnej Gienadij Nowickij. Nowicki dodał, że dialog powinien odbywać się na „równych i cywilizowanych zasadach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wietnam: kara śmierci za obalanie komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 09:59
Proces czterech działaczy demokratycznych, którym postawiono zarzuty spiskowania w celu obalenia komunistycznego rządu. Trzem z nich grozi kara śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarz skazany na śmierć za wróżby w tv

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 20:05
W Arabii Saudyjskiej skazano na karę śmierci prezentera libańskiej telewizji za uprawianie czarnej magii.
rozwiń zwiń