Historia

Celnicy wzbogacają muzea

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 06:00
Kilkaset zabytków o wartości trzystu tysięcy złotych trafi do zamku w Łańcucie.

Przeszło czterysta zabytków i przedmiotów muzealnych o wartości ponad trzystu tysięcy złotych przekazała Służba Celna do zbiorów Muzeum - Zamku w Łańcucie w Podkarpackiem.

Są wśród nich m.in. ikony i obrazy o tematyce religijnej, ołtarzyki podróżne i krzyże z XVIII-XX w., wyroby chińskiego rękodzielnictwa, takie jak kamienne figury Buddy, rzeźby z drewna i ceramika oraz patery, wazony, talerzyki i kielichy, wykonane w Europie w XVIII-XX w. Wszystkie zostały w ciągu ostatnich siedmiu lat zarekwirowane na granicy przez celników z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Prawdziwą perełką jest tzw. jajko Faberge, wykonane ze złoconego srebra, zdobionego emalią, filigranem i kamieniami półszlachetnymi. Możliwe, że powstało w moskiewskim oddziale wytwórni Faberge, w pracowni złotnika Fedora Ruckerta. Jednak według innej opinii, to tylko niezłej jakości falsyfikat.

Ostatni raz przekazanie większej ilości zabytków, przejętych na wschodniej granicy Polski, miało miejsce w 2006 r., gdy zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciły się o ok. 700 eksponatów.

Czytaj także

Wawel wciąż zaskakuje

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2008 13:05
Na Wawelu odkryto wcześniej nieznane XVI-wieczne polichromie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabytkowe monety sprzedawane nielegalnie w internecie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 12:21
Dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o sprzedaż zabytków. W jego mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli około 700 monet rzymskich wykonanych z brązu i mosiądzu. 48 latkowi za paserstwo grozi nawet do lat 5 więzienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znów runęły dwa mury w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 12:14
Dwa kolejne mury runęły na terenie wykopalisk archeologicznych w Pompejach.
rozwiń zwiń