Historia

"Hołd pruski" Jana Matejki wrócił do Sukiennic

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 13:00
Obraz musi "odpocząć", dopiero po 24 godzinach zacznie się jego naciąganie na krosno i montaż ram.
Audio

Jedno z najbardziej znanych dzieł Matejki było pokazywane w Berlinie na wystawie "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Wróciło do Krakowa w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Skrzynia z obrazem została z pomocą podnośnika przetransportowana na wysokość II piętra i przez galeryjkę wniesiona do wnętrza Sukiennic. - To było pierwsze dzieło, które opuściło Sukiennice przed remontem i to ostatni obraz, który wraca do nich po blisko sześcioletnim pobycie poza galerią - mówił PAP główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie Janusz Czop.

-To jedno z ważniejszych dzieł Matejki, a jednocześnie obraz symbolicznie łączący polskie muzea, bo trzeba pamiętać, że należy on do Zamku Królewskiego na Wawelu, a eksponowany był w Muzeum Narodowym
- dodał Czop.

Konserwatorzy zdjęli płótno z wałka, na który było ono nawinięte i rozłożyli je na podłodze. Obraz musi "odpocząć", dopiero po 24 godzinach zacznie się jego naciąganie na krosno i montaż ram. Nie będzie to zadanie łatwe ze względu na wymiary dzieła Matejki - 3,88 na 7,85 m. Powierzchnię płótna, które ma 30,4 mkw. można porównać do niewielkiego mieszkania. "Najtrudniejsze będzie - za 2-3 dni - stawianie tego płótna, wkładanie go do ważącej kilkaset kilogramów ramy i wieszanie na ścianie" - mówił Czop.

Przed remontem Sukiennic obraz wisiał centralnie w sali nazywanej salą "Hołdu Pruskiego". Teraz zmieni się miejsce jego eksponowania - będzie wisiał w tej samej sali, ale naprzeciwko innego dzieła Matejki "Kościuszko pod Racławicami". W centrum pozostaną "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego. "Hołd pruski" jest własnością Zamku Królewskiego na Wawelu, jako depozyt eksponowany jest w Muzeum Narodowym w Krakowie. W Sukiennicach był on pokazywany po raz ostatni w 2006 r. W latach 2006-07 obraz został poddany gruntownej konserwacji przez zespół specjalistów z Zamku Królewskiego na Wawelu oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Po konserwacji był pokazywany na Wawelu, był też eksponowany na zorganizowanej na Zamku wystawie w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Z powodu montażu dzieła Galeria Sztuki Polskiej XIX w. będzie jeszcze do wtorku zamknięta dla zwiedzających, a do 30 stycznia nie będzie można zwiedzać Sali Siemiradzkiego.

"Hołd pruski" został namalowany w latach 1880-82. Obraz przedstawia Albrechta Hohenzollerna, ostatniego wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego i pierwszego świeckiego księcia Prus, przysięgającego wierność polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu 10 kwietnia 1525 r. Sukiennice opuści w poniedziałek inny obraz Matejki "Rejtan", który wróci do Zamku Królewskiego w Warszawie

Czytaj także

Trójwymiarowa "Bitwa pod Grunwaldem"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 13:16
Od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana będzie trójwymiarowa rekonstrukcja obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grunwald jak żywy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 12:00
Do wykonania nietypowej wersji obrazu wykorzystano 150 kilometrów muliny, czyli nici używanej do haftowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz Jana Matejki odnaleziony za oceanem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 10:35
"Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" - wczesny obraz Jana Matejki, odnaleziony przez Salon Connaisseur - powraca do kraju po 118 latach, jakie minęły od ostatniego jego pokazu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy od ponad 100 lat pokaz obrazu Matejki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 20:07
W Zamku Królewskim na Wawelu po raz pierwszy od ponad 100 lat można zobaczyć uchodzący do tej pory za zaginiony obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego".
rozwiń zwiń