Historia

Faraon w częściach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 09:00
Archeolodzy odnaleźli w Egipcie brakujące, oryginalne fragmenty wielkiego posągu sprzed ponad 3350 lat.

O odnalezieniu sześciu brakujących fragmentów podwójnego posągu, przedstawiającego faraona Amenhotepa III - panującego w latach ok. 1388-1351 p.n.e. - oraz jego królewskiej małżonki Teje, poinformował minister kultury Egiptu Faruk Hojni.

Odkrycia dokonał zespół naukowców, który pod kierunkiem dr. Zahi Hawassa prowadzi prace wykopaliskowe na stanowisku w Luksorze, których celem jest doprowadzenie do obniżenia poziomu wód gruntowych na zachodnim brzegu Nilu w Luksorze.

Posąg Amenhotepa III i królowej Teje, którego odkrywcą w 1889 roku był francuski archeolog i egiptolog August Mariette, obecnie znajduje się w holu głównym Muzeum Egipskiego w Kairze, a brakujące fragmenty zostały uzupełnione przez włoskich ekspertów odpowiednio wymodelowanymi kamiennymi elementami.

Odnalezione oryginalne fragmenty mają od 47 do 103 centymetrów i tymczasowo zostały umieszczone na terenie świątyni Amenhotepa III w Luksorze. Stąd wkrótce zostaną przewiezione do Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie będą odnowione i umieszczone we właściwych miejscach posągu.

Jak powiedział archeolog Abdul Ghafar Wagdy, nadzorujący prace związane z osuszaniem stanowiska w Luksorze, podczas przeprowadzonych dotychczas robót ziemnych odnaleziono blisko 1000 fragmentów posągów z różnych epok.

(p.d)

Czytaj także

Pokazali głowę "o pięknej młodzieńczej urodzie"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2010 16:57
Archeolodzy odsłonili olbrzymią głowę faraona Amenhotepa III - jednego z najpotężniejszych władców Egiptu sprzed 3400 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tropiciel faraonów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 17:44
Od kilkunastu sezonów pracuje na jednym z najsłynniejszych cmentarzysk starożytnego Egiptu w Sakkara. W cyklu Spotkania z Mistrzami Karol Myśliwiec - znany archeolog i egiptolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarszy list w świętym mieście

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 12:00
Archeolodzy odkryli w Jerozolimie najstarszy pisany dokument pochodzący z tego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

12 nowych sfinksów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 06:00
W egispskim Karnaku archeolodzy wydobyli z piasku dwanaście sfinksów.
rozwiń zwiń