Historia

Rusza machina sowieckiego ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 06:00
1 kwietnia 1940 NKWD rozpoczęło formowanie transportów śmierci z polskimi oficerami, jeńcami obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Zbiorowy grób w Katyniu
Zbiorowy grób w KatyniuFoto: Wikipedia/Yann

Decyzję o zamordowaniu oficerów Biuro Polityczne KC KPZR podjęło 5 marca 1940 roku.

Ławrientij Beria, szef NKWD pisał do Stalina.: "W obozach dla jeńców wojennych NKWD ZSRS i w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi w chwili obecnej znajduje się duża liczba byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników policji polskiej i organów wywiadu, członków nacjonalistycznych, kontrrewolucyjnych partii, członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, uciekinierów i in. Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego".

WIĘCEJ NA STRONIE POŚWIĘCONEJ ZBRODNI KATYŃSKIEJ
W dalszej części sporządzonej notatki Beria stwierdzał: "Będący jeńcami wojennymi, oficerowie i policjanci, przebywający w obozach, usiłują kontynuować działalność kontrrewolucyjną, prowadzą agitację antysowiecką. Wszyscy czekają tylko na wyjście na wolność, aby móc aktywnie włączyć się do walki przeciw władzy sowieckiej. Organy NKWD w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi wykryły szereg kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych. We wszystkich tych kontrrewolucyjnych organizacjach przywódczą rolę odgrywali byli oficerowie armii polskiej, byli policjanci i żandarmi".

3 kwietnia 1940 ruszyły pierwsze transporty śmierci z polskimi jeńcami z Kozielska do Katynia. Rozpoczęła się "zbrodnia katyńska", której dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. NKWD wymordowało wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Jeńców zgładzano strzałem w tył głowy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Dopiero w kwietniu 1990 roku rząd Rosji przyznał publicznie, że zbrodnia ujawniona przez Niemców 13 kwietnia 1943 roku, została popełniona przez stalinowskie służby specjalne.

Czytaj także

Sensacyjne dokumenty katyńskie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 14:00
Jadwiga Majchrzycka na łożu śmierci opowiedziała księdzu o tajnych dokumentach katyńskich. Przez kolejne 30 lat duchowny strzegł jej tajemnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanin potwierdza zbrodnię NKWD na Polakach

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 16:20
Wiceprzewodniczący stowarzyszenia "Memoriał" zajmującego się badaniem prawdy o zbrodniach stalinowskich spotkał się w czwartek w Augustowie z rodzinami ofiar tzw. obławy augustowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrok w sprawie skargi katyńskiej w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 06:00
16 kwietnia Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosi publicznie wyrok w sprawie skargi polskich krewnych ofiar NKWD przeciwko Rosji - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń