Historia

Tajemnice Całunu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 06:00
Niewiele jest przedmiotów na Ziemi, które byłyby tak starannie i zarazem wszechstronnie przebadane.

Całun Turyński od dawna budził emocje. Wiele osób żywiło głębokie przekonanie o jego autentyczności, widząc w nim płótno grobowe Chrystusa, inni wyrażali wobec niego głęboki sprzeciw, niektórzy nawet nienawiść.

Wydawałoby się, że ten stan rzeczy powinien ulec zmianie, kiedy Całun poddano badaniom naukowym. Ale wielość i rozbieżność opinii na temat Całunu jest ogromna, a rozległość literatury traktującej o Całunie przyprawia o zawrót głowy.

Książka „Tajemnice Całunu” prezentuje i konfrontuje różne opinie na temat Całunu Turyńskiego. W przystępny, a zarazem intrygujący i rzetelny sposób profesor Idzi Panic przedstawia owoc swojej pracy, trwającej od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku praktycznie po dzień dzisiejszy: prezentując wyniki badań wielu znakomitych i uznanych specjalistów z różnych dziedzin, poszukuje odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest Całun Turyński: wielkim fałszerstwem, mistyfikacją średniowiecznego oszusta, dziełem artysty czy autentycznym płótnem, na którym odbiły się ślady umęczonego Zbawiciela? Gdzie rozpoczęła się historia Całunu i jaki jest jego związek z Mandylionem z Konstantynopola i Edessy oraz płótnem w Lirey we Francji i kiedy pojawił się w Turynie?

Badania,badania, badania...

''

Całun Turyński. źr.wikipedia

Niewiele jest przedmiotów na Ziemi, które byłyby tak starannie i zarazem wszechstronnie przebadane, jak Całun Turyński. Trudno znaleźć obiekt, w którego rozpoznanie zaangażowałoby się tak wielu znakomitych i zarazem uznanych specjalistów, reprezentujących niezmiernie rozległą paletę specjalności naukowych, od nauk matematyczno-przyrodniczych, przez astronomię, medycynę, nauki historyczne, archeologię, nauki inżynieryjne (na przykład specjalistów badania materiałów), a nawet ostatnio także informatykę. Za tymi badaczami stoją znamienite ośrodki naukowo-badawcze, chlubiące się mianem wiodących na świecie w swoich specjalnościach. Tej klasy specjaliści nie pozwoliliby więc sobie na kierowanie się emocjami w badaniach nad Całunem Turyńskim – a wyniki, które osiągnęli, zasługują na uwagę. Jakie to wyniki i do jakich prowadzą nas wniosków – powie nam książka „Tajemnice Całunu”.

Po co ta książka?

''

Całun Turyński. źr.wikipedia

 „Do napisania tej książki przystąpiłem dopiero po przejrzeniu całej dostępnej literatury i wyników badań – napisał profesor Panic we Wstępie. – Oznacza to, że prezentowane tu wnioski traktuję, po pierwsze, jako raport z aktualnego stanu badań oraz współczesnej wiedzy, jakiej dostarcza nam nauka na temat Całunu. Po drugie, zapoznanie się z wynikami badań specjalistów z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, a także przegląd prac historyków (w niektórych przypadkach również ich konfrontacja z dostępnymi źródłami) pozwala mi z pełnym przekonaniem uznać, że zaprezentowany czytelnikom obraz oddaje faktyczne losy Całunu i istotę tego, czym to Płótno naprawdę jest.”

O autorze

Prof. dr hab. Idzi Panic kieruje Zakładem Historii Średniowiecznej w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Jego zainteresowania naukowe obejmują  wybrane wątki z historii Polski w dobie rozbicia dzielnicowego, dzieje Europy Środkowej w jej naddunajskim kręgu we wczesnym średniowieczu, a także średniowieczny okres dziejów Górnego Śląska. Opublikował kilkanaście tomów źródeł, niektóre z nich tłumacząc z języka łacińskiego na polski. Zainicjował trzy serie wydawnicze: „Wieki Stare i Nowe”, „Średniowiecze Polskie i Powszechne”

Czytaj także

Zrekonstruowali twarz Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 05:43
Amerykańscy specjaliści odtworzyli na podstawie Całunu Turyńskiego twarz Jezusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Akt zgonu” na Całunie Turyńskim

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2009 07:00
Watykańska badaczka odnalazła na Całunie Turyńskim odbicie „aktu zgonu” Jezusa Nazarejczyka.
rozwiń zwiń