Redakcja Polska

Wsparcie UE dla Polski i Litwy w reakcji na żądania Białorusi

04.10.2020 14:32
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wydanym w niedzielę oświadczeniu stwierdził, że żądania białoruskiego MSZ dotyczące ograniczenia liczby personelu dyplomatycznego w ambasadach Litwy i Polski w Mińsku są "nieuzasadnione" i "godne ubolewania".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock / Alexandros Michailidis

"Żądanie władz białoruskich, aby Polska i Litwa wycofały ambasadorów i znacznie ograniczyły swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne w Mińsku, są nieuzasadnione i godne ubolewania. Jest to sprzeczne z logiką dialogu i tylko dodatkowo izoluje władze w Mińsku" - napisał Borrell.

"Próby władz białoruskich skierowane przeciwko niektórym państwom członkowskim UE nie spowodują osłabienia jedności UE, co wyraźnie potwierdziła Rada Europejska 1 października, kiedy wszystkie państwa członkowskie UE wezwały białoruskie władze do zaprzestania przemocy i represji, uwolnienia wszystkich zatrzymanych i więźniów politycznych, szanowania wolności mediów i społeczeństwa obywatelskiego oraz rozpoczęcia pluralistycznego dialogu narodowego" - oświadczył szef unijnej dyplomacji.

UE wspiera Białorusinów

Borrell podkreślił, że UE nadal wspiera demokratyczne prawo Białorusinów do wyboru swojego prezydenta "w nowych wolnych i uczciwych wyborach, bez ingerencji z zewnątrz".

W piątek białoruskie MSZ zażądało od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów na Białorusi. "Z uwagi na jednoznacznie destrukcyjną działalność Polski i Litwy zaproponowano, aby do 9 października 2020 roku zrównały one skład swoich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach" - powiedział rzecznik prasowy białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.

Szef MSZ Litwy Linkeviczius oznajmił, że Wilno nie rozważa odwołania ambasadora i innych dyplomatów z Białorusi w odpowiedzi na działania dyplomatyczne Mińska. Poinformował, że Litwa swe działania „koordynuje z Polską”.

"Razem z @LinkeviciusL jesteśmy przekonani, że kanały komunikacji muszą zostać zachowane i na tym etapie nie zamierzamy wzywać naszych Ambasadorów na konsultacje" - napisał na Twitterze szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Jak wyjaśnił Hłaz, w ambasadzie RP powinno zostać 18 dyplomatów zamiast 50, a w ambasadzie Litwy - 14 zamiast 25. Według źródeł dyplomatycznych w polskich placówkach na Białorusi są 53 etaty dyplomatyczne.

Rzecznik białoruskiego MSZ zapowiedział, że ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie zostaną wezwani do Mińska na 5 października na konsultacje. Dodał, że MSZ zaprasza ambasadorów Polski i Litwy w Mińsku, by poszli za ich przykładem. 


IAR/PAP/dad

Wystawa w Wiedniu na stulecie urodzin Jana Pawła II

04.10.2020 11:54
Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II Instytut Polski w Wiedniu zaprezentował wiedeńskiej publiczności wystawę fotograficzną autorstwa Grzegorza Gałązki - „Jan Paweł II – Apostoł pokoju”.

Ekspert OSW: eskalacja w Górskim Karabachu najpoważniejsza od czasu wojny. Gruzja zakładnikiem konfliktu

04.10.2020 11:34
- W ostatnich tygodniach w regionie Górskiego Karabachu dochodziło do 20-30 incydentów dziennie z obu stron i regularnie ginęli ludzie. Obecna eskalacja jest jednak bez precedensu – może oznaczać początek nowej dużej wojny, co grozi destabilizacją regionu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert dodaje, że zakładnikiem tego konfliktu jest m.in. Gruzja, gdzie mieszkają mniejszości azerbejdżańska i ormiańska.

Białoruska milicja: dziennikarze bez akredytacji będą traktowani jak demonstranci

04.10.2020 12:04
- Po anulowaniu akredytacji dziennikarzy zagranicznych pracujących na Białorusi będą oni traktowani podczas demonstracji jako uczestnicy tych zgromadzeń - poinformowała w sobotę milicja. Relacjonować protesty mogą tylko oficjalnie zarejestrowane media.