Redakcja Polska

Premier: Grupa Wyszehradzka to serce Europy Środkowej. Mamy ambicje i możliwości dalszego rozwoju

17.02.2021 13:50
- 30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z okazji szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z okazji szczytu szefów rządów państw Grupy WyszehradzkiejPAP/CTK/Slavomir Kubes

Na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczął się szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowany z okazji 30-lecia formatu.

Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że "dziś na Wawelu spinamy symbolicznie 30 lat historii Grupy Wyszehradzkiej".

Posłuchaj
00:28 10912738_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o 30 latach Grupy Wyszehradzkiej (IAR)

- Trzy dekady temu na Zamku Wyszehradzkim rozpoczął się nowy rozdział w historii tej części Europy [...]. Jesteśmy już razem od 360 miesięcy mniej więcej i mówi się czasami, że historia zatoczyła koło, ale po tych 360 miesiącach jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż to, z którego rozpoczynaliśmy - podkreślił szef rządu.

Posłuchaj
00:16 10912746_2.mp3 Premier: podczas szczytu V4 zastanawialiśmy się, jak wzmocnić Unię Europejską (IAR)

Jak mówił, Grupa Wyszehradzka "to opowieść o zjednoczeniu, zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach". - Powróciliśmy bowiem do miejsca, które nam się należało, którego zostaliśmy niesłusznie pozbawieni na skutek II wojny światowej - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Mówił, że państwa V4 wstąpiły do NATO i Unii Europejskiej. Ocenił, że ostatnie 5 lat to zdecydowane wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. - Sama Grupa Wyszehradzka w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza niż wcześniej - przekonywał.

"Lokomotywa rozwoju gospodarczego całej Europy"

Szef rządu zwracał uwagę, że w ostatnich latach Polska, Czechy, Słowacja i Węgry bardzo dynamicznie się rozwijały, zaś ekonomiści i komentatorzy życia gospodarczego mówią o naszych krajach, że jesteśmy "lokomotywą rozwoju gospodarczego całej Europy".

- Rzeczywiście tak jest: szybki wzrost PKB, niskie bezrobocie, jedno z najniższych w całej UE, rosnące inwestycje, bardzo dobre otoczenie inwestycyjne tworzą przyjazny klimat do prowadzenia działalności gospodarczej i wzrostu wynagrodzeń naszych pracowników - wyliczał premier, dodając, że te "kolorowe barwy" zmieniły się za sprawą pandemii.

Mateusz Morawiecki przekazał, że podczas szczytu dużo czasu poświęcono tematowi pandemii COVID-19. - Zastanawialiśmy się, jak wzmocnić UE poprzez szybsze szczepienie, poprzez solidarną pracę w kierunku produkcji szczepionek w UE. Tu i teraz jak najszybciej szczepić po to, żeby móc wrócić do normalnego życia gospodarczego - dodał.

- Nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych. Takim jest dzisiaj kwestia epidemii i szczepień - oświadczył premier. - Walka z epidemią musi być sprzęgnięta z obroną wspólnego rynku UE i jednocześnie z myśleniem o przyszłości gospodarczej - dodał

Fundusz Wyszehradzki

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że Grupa Wyszehradzka ma "odwagę, aspiracje, talenty, wizję, która musi być [...] kontynuowana, bo jest wielką szansą szybkiego dogonienia krajów zachodniej Europy".

- Cieszę się też, że dziś uzgodniliśmy zwiększenie naszego Funduszu Wyszehradzkiego. To fundusz dla młodzieży, dla młodzieży państw z Grupy Wyszehradzkiej, zwiększony do 10 mln euro, pierwszy raz od dekad, od 20 lat - powiedział szef rządu. Podkreślił, że podczas szczytu podpisane zostały bardzo ważne deklaracje, "które nigdy nie miały takiego poziomu szczegółowości".

- Przed nami świat pełen wyzwań i Europa pełna wyzwań, ale jestem przekonany, że w duchu solidarności, ale też odwagi, odwagi poszukiwania nowego kontraktu społecznego, nowego kontraktu między państwami członkowskimi UE, będziemy mogli wstąpić w tę nową epokę po COVID-19 z nadzieją na lepszą przyszłość - powiedział szef rządu.

- Jestem przekonany, że mimo iż na integrację europejską dziś działa bardzo wiele sił, czasem sił, które w nas uderzają bardzo mocno i w naszą solidarność próbują również uderzać, to dziś pokazaliśmy tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy. Takie twórcze, czasami trudne dyskusje tu, na forum Grupy Wyszehradzkiej, w Brukseli na forum Rady Europejskiej są potrzebne - ocenił premier.

Jak mówił, w tych dyskusjach ucierają się poglądy, przybliżają się stanowiska i wypracowywany jest kompromis. - Kompromis dla przyszłości, dla nowego, lepszego europejskiego ładu - powiedział premier. Podziękował również krajom z Grupy Wyszehradzkiej za bliską współpracę.

Deklaracja Rocznicowa

"Zgadzamy się kontynuować ścisłą współpracę wyszehradzką w walce z pandemią COVID-19 oraz podejmować działania ułatwiające wyjście z kryzysu wywołanego pandemią" - oświadczyli premierzy V4 w podpisanej w Krakowie deklaracji.

"Przekonani o wartości dodanej inkluzywnej współpracy z innymi europejskimi i pozaeuropejskimi partnerami w ramach formatu V4+, potwierdzamy nasz zamiar, by wspierać dalsze wzmacnianie naszej współpracy międzyrządowej i międzyludzkiej dla dobra naszych obywateli i krajów, jak również Unii Europejskiej i NATO, oraz zapewnić skuteczną komunikację o naszych wspólnych działaniach, w tym poprzez obecność w internecie" - czytamy w deklaracji.

Premierzy wyrazili zgodę, by kontynuować ścisłą współpracę wyszehradzką w walce z pandemią COVID-19 oraz podejmować działania ułatwiające wyjście z kryzysu wywołanego pandemią. Zadeklarowali kontynuację ścisłej współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym poprzez koordynację i wypracowywanie wspólnych stanowisk w ramach UE, aby "razem stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoją nasze społeczeństwa, oraz przyczynić się do określania wspólnych europejskich celów".

***

Grupa Wyszehradzka (opr. Maciej Zieliński/PAP) Grupa Wyszehradzka (opr. Maciej Zieliński/PAP)

IAR/PAP/PR24(dn/pb)/dad

Stypendia NAWA dla studentów i naukowców. Program "Polonista"

17.02.2021 09:15
"Polonista" – program stypendialny dla studentów i naukowców, należy do najnowszych projektów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej  związanych z szeroko pojętą promocją języka i kultury polskiej w świecie.

Pierwsze wspólne zakupy zbrojeniowe Grupy Wyszehradzkiej

17.02.2021 09:46
Kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, wspólnie kupiły 300 tys. sztuk ćwiczebnej amunicji. Jest to pierwsze w historii Grupy wspólne zamówienie uzbrojenia. Polskie ministerstwo obrony zapowiada, że takich projektów będzie więcej.

Zdzisław Krasnodębski: Nord Stream 2 powinien nosić imię Angeli Merkel

17.02.2021 13:46
Nord Stream 2 to świadome, geopolitycznie skierowane przeciw interesom innych państw w Europie Środkowej przedsięwzięcie niemieckie - stwierdził w wywiadzie dla portalu Energetyka24.com europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Krasnodębski.