Redakcja Polska

Polska zaskarżyła mechanizm powiązania wypłaty funduszy UE z praworządnością

11.03.2021 14:41
Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości mechanizm powiązania wypłaty unijnych funduszy z kwestią praworządności. Jest on powiązany z obecnym, wieloletnim budżetem Unii Europejskiej i został zaakceptowany na grudniowym szczycie w Brukseli.
Audio
  • Polska zaskarżyła mechanizm powiązania wypłaty funduszy UE z praworządnością. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Europejski Trybunał Sprawiedliwościpixbay

- Skarga została oparta o wkład Ministerstwa Sprawiedliwości i przyjęta przez cały skład Rady Ministrów. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek sugestie o różnicy zdań - usłyszała w rządzie brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka. Składając skargę rząd w Warszawie argumentował, że takie rozwiązania, jak mechanizm praworządności, nie mają podstawy prawnej w traktatach unijnych i ingerują w kompetencje państw członkowskich.

Kiedy mechanizm warunkowości był przyjmowany w grudniu razem z pakietem budżetowym, Polska go nie zawetowała, bo we wnioskach ze szczytu zapisano, że samo stwierdzenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawa, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu warunkowości. Według polskich dyplomatów, to chroni kraje Unii przed ryzykiem arbitralnych nadużyć mechanizmu i wykorzystywania go do decyzji motywowanych politycznie. Kilka godzin po zakończeniu szczytu Komisja Europejska zobowiązała się w specjalnej deklaracji do zastosowania ustaleń ze szczytu. Mimo to, Polska zapowiadała, że zaskarży mechanizm warunkowości do unijnego Trybunału, by sprawdzić jego zgodność z traktatami. Polscy dyplomaci mówią, że samo rozporządzenie ma wiele dwuznaczności i że tę sprawę powinni rozstrzygnąć sędziowie w Luksemburgu.


IAR/dad

Wielka Brytania: w Izbie Gmin debata o zagrożeniach związanych z Nord Stream 2

11.03.2021 10:26
Wielka Brytania uważa Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i będzie podnosiła zastrzeżenia, jakie ma do tego projektu - zapewniła w środę wiceminister spraw zagranicznych Wendy Morton podczas debaty w Izbie Gmin na temat gazociągu.

"Artist Talk: Andrzej Wajda i jego dziedzictwo dla świata". Panel dyskusyjny w Wiedniu

11.03.2021 12:14
Z okazji 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy, reżysera i zdobywcy Oskara, Instytut Polski w Wiedniu we współpracy ze Szkołą Wajdy (Wajda School and Studio) i prestiżowym wiedeńskim kinem studyjnym Stadtkino zorganizował wyjątkową rozmowę z udziałem reżysera, scenarzysty i współzałożyciela Szkoły Wajdy, Wojciecha Marczewskiego, oraz reżyserki i absolwentki uczelni, Agnieszki Smoczyńskiej. Spotkanie poświęcone było twórczości wybitnego reżysera, jego dziedzictwa dla młodych twórców filmowych oraz jego wpływu na świat kinematografii.  

Rozwój atomistyki w Polsce z udziałem firm z USA. Zbigniew Rau nie ma wątpliwości

11.03.2021 13:00
Rozwój atomistyki w Polsce będzie związany z udziałem amerykańskiego know-how i amerykańskich firm - mówił w środę w TVP Info minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef resortu dyplomacji podkreślał także wspólne podejście Polski i USA do Nord Stream 2.