Jak mówi ambasador Kumoch ten format będzie się rozwijał, dlatego obecność polskiej reprezentacji jest bardzo ważna. - Żeby pokazać naszym tureckim przyjaciołom, że jak słusznie mówił prezydent Duda podczas wizyty, z dużą sympatią patrzymy na wzrost Turcji, jesteśmy sojusznikami, nie tylko w NATO, ale też geostrategicznymi. Zależy nam, by nasz sojusznik był silny, aby był pewnym siebie krajem, Turcja takim państwem się staje - zaznaczył.
Jak dodaje ambasador Kumoch Turcja jest też jednym z liderów obszaru Bliskiego i Środkowego Wschodu, stąd liczny udział przedstawicieli tych krajów podczas Forum Dyplomatycznego w Antalyi.
Ambasador Jakub Kumoch mówi, że Turcja w roku 2020 wykazała jako jedyny z nielicznych krajów wzrost gospodarczy i to mimo załamania się sektora turystycznego.
Polska szuka partnerów
Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zaznacza, że Turcja od wielu lat rozwija innowacyjny przemysł obronny. - Polska poszukuje partnerów, poprzez współpracę z którymi mogłaby szybciej uzyskać pewne zdolności obronne i podwyższyć potencjał wojskowy. Turcja jest oczywistym, naturalnym partnerem, ze względu na niszę, którą rozwinęli - wysokie kompetencje, nowe technologie - które nie zawsze są dostępne z innych kierunków. Sądzę, że współpraca polsko-turecka będzie intensyfikowana - dodał.
Forum Dyplomatyczne w Antalyi otworzy prezydent Recep Tayyip Erdoan. Gospodarzem forum będzie minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşolu.
Podczas forum minister Rau weźmie udział w panelu pt. "Nowa era w relacjach transatlantyckich", w trakcie którego zaprezentuje polskie stanowisko wobec toczącej się debaty o nowej koncepcji strategicznej NATO. Będzie też omawiał perspektywy polsko-amerykańsko-tureckiej współpracy sojuszniczej.
W sobotę minister odbędzie spotkania dwustronne. Planowane są rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Turcji Mevlütem Çavuşolu, Rumunii Bogdanem Aurescu, Ukrainy Dmytro Kulebą oraz Iranu Mohammadem Javadem Zarifem.
IAR/dad