Redakcja Polska

Szef MSZ z wizytą w Wilnie. W planach rozmowy o sytuacji na granicy z Białorusią

06.09.2021 09:34
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął oficjalną wizytę w Wilnie. Wyjazd ma wymiar symboliczny - wczoraj minęło 30 lat od wznowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Litwą.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z wizytą na Litwie
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z wizytą na LitwieTwitter/MSZ_RP

Szef polskiego MSZ z politykami litewskimi ma jednak rozmawiać również o tematach bieżących. Ważnym elementem wizyty Zbigniewa Raua w Wilnie będzie spotkanie z szefem litewskiej dyplomacji, Gabrielusem Landsbergisem.

Ministrowie mają rozmawiać o zabezpieczaniu granicy z Białorusią, ale też o polityce wschodniej, współpracy gospodarczej i sytuacji polskiej mniejszości.

Szef polskiego MSZ rozmawiał już z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausedą.

Minister Zbigniew Rau będzie również rozmawiał z przewodniczącą Sejmasu Litwy, Viktoriją Čmilyte-Nielsen oraz z premier Litwy Ingridą Šimonyte.

Polityk odwiedzi także Cmentarz Na Antokolu, Uniwerytet Wileński oraz Centrum Nauk Fizycznych i Technologii.

Minister Spraw Zagranicznych Polski Zbigniew Rau oraz Minister Spraw Zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis otworzą też wystawę „Polska i Litwa – razem w imię wolności”.  Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski oraz Ambasada RP w Wilnie.

Wystawa plenerowa prezentowana na 22 planszach przybliży współpracę ruchów wolnościowych Polski i Litwy, Solidarności i Sąjūdisu, w przełomowych latach 1989–1990. Fotografie i dokumenty przypomną m.in. „żywy łańcuch” – manifestację 2 mln osób w państwach bałtyckich w rocznicę podpisania tajnych protokołów do paktu Ribbentrop–Mołotow, pobyt litewskiej delegacji w Warszawie w grudniu 1989 i jej udział w obradach sejmu RP, a także oświadczenia i deklaracje polskich organów konstytucyjnych o uznaniu niepodległości Litwy i nienaruszalności granic.

Warto przypomnieć, że polska Solidarność i litewski Sąjūdis ‒ to są dwa ruchy wolnościowe, które w przededniu upadku sowieckiego kolosa na trwałe zapisały się w dziejach regionu. Temperaturę ich wzajemnych relacji na przełomie lat 80. i 90. XX w. trudno porównać do stosunków łączących Polaków i Litwinów wówczas z którymkolwiek z sąsiadów. W przełomowym momencie dziejowym ‒ w przededniu rozpadu ZSRR ‒ liderzy Solidarności i Sąjūdisu potrafili stworzyć wspólny front i przeciwstawić się moskiewskim decydentom. W międzywojniu Polaków i Litwinów podzielił spór o tereny wokół Wilna, a relacje stolic „zamrożono” na niemal dwie dekady. Tym niemniej pierwszym kierunkiem, jaki wybrali członkowie litewskiego ruchu na wizytę zagraniczną w 1989 r., stała się Warszawa! Polscy dziennikarze i politycy przebywali w Sejmie litewskim 13 stycznia 1991 roku, kiedy po Wilnie jeździły sowieckie czołgi. Polscy intelektualiści na emigracji zabiegali o sprawę litewską na arenie międzynarodowej. Z kolei o osobistym zaangażowaniu Papieża-Polaka Jana Pawła II w sprawy niepodległości Litwy, świadczą zachowane w litewskich archiwach dokumenty.

„Nad tą wystawą pracowaliśmy jeszcze jesienią 2019 roku. Niestety epidemia koronawirusa nie pozwoliła nam na pokazanie jej w Wilnie ani w 2020 roku, ani w rocznicę dramatycznych wydarzeń obrony wieży telewizyjnej. Ale w tych dniach przypada 30. rocznica uznania niepodległości Litwy przez Polskę i większość innych państw europejskich, a zatem jeden z ostatnich akordów wspaniałej rewolucji, która przyniosła wolność Litwie i innym państwom bałtyckim” – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.


IAR/ho

"Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca jako wierny sojusznik". 20 lat polskiej misji wojskowej

05.09.2021 01:30
- Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik; ewakuacja zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach - podkreślał na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Sytuacja na wschodniej granicy. Stanisław Żaryn: nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i UE

04.09.2021 12:15
- Nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i Unii Europejskiej - powiedział w sobotę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Właśnie taki jest cel Rosji i Białorusi - ocenił, komentując sytuację na wschodniej granicy.

Prezydent: mamy hybrydowy atak na granicy, stanowcza reakcja zniechęci władze Białorusi

04.09.2021 19:43
- Uważam, że jeśli będziemy stanowczo reagować i działać w zdecydowany sposób, to białoruska strona zaniecha działań, które teraz podejmuje - mówił prezydent Andrzej Duda, który był gościem w programie "Tematy Dnia" na antenie TVP3 Kraków. W ten sposób odniósł się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz manewrów ze strony Rosji i Białorusi.

"Wiele wyzwań za nami". Józef Kwiatkowski o polskim szkolnictwie na Litwie

06.09.2021 08:15
- W ostatnich latach udało się rozwiązać jeden ważny problem - do szkół polskich zostały sprowadzone podręczniki do nauczania języka polskiego, od klasy pierwszej do jedenastej - mówił w Polskim Radiu Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna".