Redakcja Polska

"Jestem przekonany, że stanowisko niemieckiego rządu będzie ewoluować". Minister Rau o reparacjach wojennych

04.10.2022 15:22
We wtorek szef MSZ Zbigniew Rau powiedział, że "mamy wspólną odpowiedzialność wobec przeszłych, teraźniejszych i przyszłych pokoleń". - Jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji będzie ewoluować w wyniku dialogu - ocenił minister spraw zagranicznych. 
Zbigniew Rau: mam nadzieję, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji w wyniku rozmów będzie ewoluować.
Zbigniew Rau: mam nadzieję, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji w wyniku rozmów będzie ewoluować.Foto: PAP/Albert Zawada

We wtorek z wizytą w Warszawie przebywa szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. Po spotkaniu niemiecka polityk oświadczyła, że kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta.

"Stanowisko rządu federalnego jest nam znane"

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec Zbigniew Rau pytany przez dziennikarzy poinformował, że podczas spotkania z Baerbock rozmawiali o kwestii odszkodowań Niemiec za zniszczenia i zbrodnie II wojny światowej. - To stanowisko rządu federalnego jest nam rzeczywiście znane i właśnie dlatego sformułowaliśmy, parafowaną wczoraj przeze mnie, notę - powiedział Rau.

Zgodził się ze swoja niemiecką odpowiedniczką co do wspólnej odpowiedzialności za jedność w przyszłej Europie. - Bez wątpienia ponosimy także wspólną odpowiedzialność wobec pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tym samym jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w tej kwestii będzie, w wyniku dialogu, ewoluować. Chociażby dlatego, że nikt w Niemczech i w Polsce nie może wskazać systemu moralnego czy porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni był władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, ale także zakres i czas swojej odpowiedzialności - dodał Rau.

Posłuchaj
00:36 11974895_1.mp3 Zbigniew Rau: mam nadzieję, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji w wyniku rozmów będzie ewoluować (IAR)

Jego zdaniem to przekonanie łączy dwie strony. - I w tym przekonaniu podjęliśmy w naszych rozmowach tę problematykę - dodał.

Nota dyplomatyczna

W poniedziałek Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. To kolejny krok polskiego rządu w kwestii uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Wcześniej, 1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł.

Polskie żądania ws. reperacji odrzuca kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W jednym z ostatnich wywiadów dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Scholz powiedział: "Mogę zaznaczyć, podobnie jak wszystkie poprzednie rządy federalne, że kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta w prawie międzynarodowym".


PAP/IAR/PR24/dad

"Historyczny obowiązek RFN", "w pełni uzasadnione". Niemieccy i brytyjscy naukowcy o reparacjach dla Polski

03.10.2022 14:21
Wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia to historyczny obowiązek Niemiec - mówił w rozmowie z PAP prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie. Te roszczenia są w pełni uzasadnione - dodawał niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth. Dr Luke Moffett z Queen's University Belfast zwrócił uwagę na to, że polskie starania o uzyskanie reparacji powinny obejmować presję dyplomatyczną i ścieżkę prawną.

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Niemiec. Baerbock: z naszego punktu widzenia reparacje to kwestia zamknięta

04.10.2022 11:56
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock spotkała się w Warszawie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Tematem dyskusji była sprawa reparacji od Niemiec. Politycy rozmawiali także o bezpieczeństwie międzynarodowym, w tym pseudoreferendach przeprowadzonych przez Rosję na okupowanych terenach Ukrainy.