Redakcja Polska

"Polska jest obrońcą Europy i przykładem do naśladowania". "The Times" znów chwali Polaków

17.02.2023 09:51
Polska jest w udzielanie pomocy dla Ukrainy najbardziej zaangażowana i najsolidniejsza ze wszystkich członków NATO; w obliczu eskalacji wojny jest przykładem, który inni powinni naśladować - pisze w piątek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik "The Times".
Bruksela, Belgia, 15.02.2023. Prezydent RP Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej
Bruksela, Belgia, 15.02.2023. Prezydent RP Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej PAP/Leszek Szymański

"Polska szybko staje się silnym człowiekiem Europy. Jak żaden inny członek NATO stanęła na wysokości zadania w obliczu ataku Rosji na sąsiednią Ukrainę. Polska przyjęła ponad 1,5 miliona uchodźców, znacznie więcej niż jakikolwiek inny kraj europejski. Wsparła swoją gościnność solidnym zaangażowaniem militarnym na rzecz wolności Ukrainy. Zwiększa wydatki na obronę do 4 procent swojego budżetu. Obecnie ma pod bronią 114 tysięcy żołnierzy i planuje zwiększyć ich liczbę do 300 tysięcy. Polska była pierwszym krajem NATO, który nakłaniał swoich partnerów do dostarczania broni na Ukrainę, i nadal jest kluczowym kanałem, przez który dostarczana jest prawie cała broń" - wylicza gazeta, dodając, że to wszystko daje składającemu wizytę w Londynie prezydentowi Andrzejowi Dudzie prawo do bycia wysłuchanym z szacunkiem.

Niepodległość = wolność od Rosji

"The Times" wskazuje, że Polska, być może bardziej niż inni nowi członkowie NATO, postrzega rosyjską inwazję jako egzystencjalne zagrożenie dla wszystkich tych krajów, które niegdyś znajdowały się w niewoli sowieckiej dominacji i przywołuje słowa niedawno wypowiedziane przez ministra spraw zagranicznych: "W naszej części świata pojęcie niepodległości oznacza wolność od Rosji".

Dziennik zauważa, że jest uderzający kontrast pomiędzy Polską a Węgrami, pomimo że oba te kraje są w sporze z Brukselą i prowadzą nacjonalistyczną politykę. Zwraca uwagę, że podczas gdy premier Węgier Viktor Orban ociągał się z sankcjami wobec Moskwy i wyszydzał NATO za dostarczanie coraz większej ilości broni, Polska zdynamizowała poparcie dla Ukrainy.

"Polska nie jest ślepa na ryzyko. Odrzuciła początkowe sugestie, że powinna wysłać swoje myśliwce MiG na pomoc Ukrainie. Nawet teraz jest otwarta na pomysł wysłania na Ukrainę odrzutowców F-16, ale tylko przy szerokim poparciu Zachodu. Polska wie, że kiedy rozpocznie się długo oczekiwana rosyjska ofensywa wiosenna, głównym celem będą linie zaopatrzenia w broń z Polski" - pisze "The Times", przypominając, że już w zeszłym roku pocisk przeciwlotniczy przypadkowo spadł na jej terytorium.

Dalekowzroczność i ścisła współpraca z USA

Jak podkreśla, polskie dowództwo wojskowe jest dalekowzroczne, ściśle współpracuje z Amerykanami i szybko modernizuje swoją broń i samoloty. Dodaje, że po stronie cywilnej Polska jest równie stanowcza, bo uchodźcom z Ukrainy, pomimo ich liczby, pozwolono na osiedlenie się, pracę i integrację, co nie spotkało się z żadnym większym społecznym niezadowoleniem.

"Następne tygodnie będą czasem próby dla Ukrainy i dla NATO. Już teraz konflikt stał się krwawą wojną na wyniszczenie. Ukraina zwycięży tylko przy takim wsparciu, jakim cieszy się obecnie ze strony Polski, co powinno być przykładem dla innych" - konkluduje "The Times".


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Rosja NATO

"The Times": Polska wyrasta na militarnego lidera Europy

16.02.2023 13:45
Podczas gdy francusko-niemiecka oś jest zmęczona, NATO coraz wyraźniej dokonuje zwrotu w stronę swojej wschodniej flanki, gdzie Polska wyrasta na militarnego lidera Europy – ocenia w czwartek brytyjski dziennik "The Times".

USA mają jakoby szykować ataki terrorystyczne w Rosji? Żaryn o najnowszej dezinformacji Kremla

16.02.2023 16:35
- Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego powołując się na "wiarygodne raporty" informuje o zaangażowaniu "wojsk USA w rekrutację bojowników z ISIS i Al-Kaidy" do przeprowadzania przy ich pomocy ataków terrorystycznych w Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Niemcy przepraszają za słowa o "polskim obozie zagłady". Skuteczna interwencja ambasady

16.02.2023 17:21
Organizatorzy obchodów rocznicy "Nocy kryształowej" w miejscowości Cannstatt pod Stuttgartem 9 listopada przepraszają za użycie w zaproszeniu na uroczystości sformułowania "polski obóz zagłady" w odniesieniu do KL Auschwitz-Birkenau. Interwencję w tej sprawie podjęła Ambasada RP w Berlinie.