Redakcja Polska

"Reset" o rozmowach Tuska z Bushem. Prof. Grochmalski: realizowaliśmy scenariusz rosyjski

27.06.2023 13:08
- Sam fakt, że kluczowa rozmowa dotyczącą bezpieczeństwa rozpoczyna się w Moskwie, a nie w Waszyngtonie, to jest kuriozum, które wejdzie do annałów historii dyplomacji. To wyjaśnia wszystko. W Moskwie ustala się pewne warunki i jedzie do Stanów Zjednoczonych, które są jedynym państwem na świecie, które jest w stanie realnie zagwarantować Polsce bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Audio
  • Prof. Piotr Grochmalski o rozmowach z USA nt. powstania tarczy antyrakietowej w Polsce. Rozmowa PR24 [posłuchaj]
Tarcza antyrakietowa mogła powstać w Polsce w już w 2008 r.
Tarcza antyrakietowa mogła powstać w Polsce w już w 2008 r.Shutterstock.com / Alexyz3d

W sprawie budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce dla ówczesnego rządu PO-PSL kluczowy był głos Moskwy, a nie Waszyngtonu - wynika z trzeciego odcinka programu TVP "Reset". Jego twórcy, Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz, przytoczyli między innymi szczegóły rozmów pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz odtajnione dokumenty z amerykańskich archiwów.

"Skrajne zagrożenia dla państwa polskiego"

Prof. Piotr Grochmalski komentował materiał zaprezentowany w kolejnym odcinku filmu "Reset". - Te wydarzenia są szokujące, ci ludzie mieli pełną świadomość tego, w co ładują Polskę, jakie skrajne zagrożenia dla państwa polskiego budują. Ta odtajniona wypowiedź z rozmowy prezydenta Busha i premiera Tuska jest kluczem do pokazania tego, co naprawdę się działo - stwierdził.

"Za coś takiego Putin ozłociłby każdego przywódcę"

Jak zauważył, ówczesna propozycja budowy w Polsce bazy wojskowej była bardzo korzystna. - Dostajemy supernowoczesny system obsadzony przez amerykańskie formacje, powstaje tak naprawdę amerykańska baza, to, o czym marzyły pokolenia (…) mamy najsilniejsze państwo na świecie, skłonne, by wesprzeć bezpieczeństwo Polski, a tym samym Europy. To wzmacniałoby Pozycję Polski w strukturach europejskich i NATO, mamy na tacy podaną bazę i żołnierzy USA, i w takiej sytuacji rozgrywamy ewidentnie scenariusz rosyjski, nie ma tu żadnych wątpliwości. Za coś takiego Putin ozłociłby każdego przywódcę - stwierdził gość audycji.

Emitowany w TVP cykl dokumentalny "Reset" autorstwa Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza przedstawia nieznane dokumenty i informacje na temat polsko-rosyjskich kontaktów z lat 2007-2015. Prace nad programem trwały ponad rok. Przeanalizowano 10 tys. dokumentów z publicznych archiwów z Polski i z zagranicy oraz nagrania i zdjęcia.

W drugim odcinku cyklu "Reset" autorzy przypominają słowa Donalda Tuska, które wygłosił on po objęciu urzędu premiera w 2007 roku: "Chcemy dialogu z Rosją taką, jaka ona jest". Jak przypominają autorzy serialu, "miesiąc później udał się do Berlina, a zaraz potem pojawił się w Moskwie".

Tvp.info przypomina, że "8 lutego 2008 roku odbyła się pierwsza wizyta i oficjalna rozmowa między ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem, której nieznane dotychczas kulisy odsłania drugi odcinek serialu dokumentalnego. W dokumentach powstających w polskim MSZ jasno wskazywano, że celem polskiej strony jest uzyskanie pozytywnej politycznej oceny wizyty przez Federację Rosyjską i Unię Europejską".

Jak ocenia portal, "prawdziwa afera związana z tą wizytą wybuchła w październiku 2014 roku, gdy ówczesny marszałek Sejmu Radosław Sikorski, wspominając wydarzenia z 2008 roku w Moskwie, stwierdził, że »Władimir Putin chciał wciągnąć Polskę w rozbiór Ukrainy«". - Propozycja taka miała paść podczas spotkania prezydenta Rosji z premierem Donaldem Tuskiem - mówił amerykańskiemu magazynowi.

PR24/ho

Polska dostarczy broń dla ukraińskich służb. "Będziemy pomagali w bardzo konkretny sposób"

26.06.2023 14:06
Niedługo rozpoczynamy dostawy broni dla służb podległych MSW Ukrainy, które walczą na froncie z Rosją - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką. Minister zapowiedział też wsparcie dla rannych i dla szpitali blisko frontu.

Joe Biden pierwszy raz skomentował bunt Grupy Wagnera. "Nie byliśmy w to zaangażowani"

26.06.2023 21:00
Prezydent USA Joe Biden odrzucił wszelkie sugestie jakoby Waszyngton był w jakikolwiek sposób zaangażowany w tzw. bunt Grupy Wagnera, który miał miejsce w minionych dniach w Rosji. -  To część walki wewnątrz rosyjskiego systemu - mówił szef Białego Domu. 

Niemcy przeciw wykorzystaniu rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Obawiają się tematu reparacji

27.06.2023 08:14
Dziennik "Financial Times" podał następującą informację: Niemcy sprzeciwiają się planom KE, aby zamrożone aktywa rosyjskiego banku centralnego przeznaczyć na odbudowę Ukrainy. Tłumaczą to tym, że taki krok może spowodować... "otwarcie puszki Pandory". Chodzi o... odszkodowania wojenne, które należą się Polsce.

ISW: przyszłość Grupy Wagnera niejasna, ale zapewne bez Prigożyna

27.06.2023 10:41
- Przyszłość zbrojnej najemniczej Grupy Wagnera jest niejasna, ale zapewne będzie ona dalej działać bez Jewgienija Prigożyna – oświadczył amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie, oceniając, że Władimir Putin zamierza zatrzymać Siergieja Szojgu na stanowisku ministra obrony.