Redakcja Polska

"Klarowny sygnał, że Niemcy stoją po stronie Ukrainy". Wizyta kanclerza Scholza w USA

10.02.2024 12:30
Prezydent Joe Biden i kanclerz Olaf Scholz wezwali członków amerykańskiego Kongresu do zatwierdzenia pakietu pomocy dla Ukrainy. Przywódcy USA i Niemiec spotkali się w Białym Domu.
Audio
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podziękował kanclerzowi Niemiec za wsparcie dla Ukrainy. Olaf Scholz liczy, że Kongres uchwali kolejną transzę pomocy wartą 60 miliardów dolarów [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFB/GeneralStaff.ua

Niemcy chcą być liderem europejskiego bezpieczeństwa i wsparcia dla Ukrainy, ale kluczowe jest dla nich, by USA pozostały na czele Zachodu – powiedziała analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Lidia Gibadło, komentując wizytę kanclerza Niemiec Olafa Scholza w USA.

"Wizyta Olafa Scholza jest ściśle związana z impasem w sprawie pomocy dla Ukrainy w amerykańskim Kongresie. Scholz prawdopodobnie chce podjąć próbę lobbowania na rzecz szybkiego przekazania pomocy Ukrainie i wysondować jak długo może jeszcze potrwać pat w kwestii wsparcia dla Kijowa" – stwierdziła Lidia Gibadło w rozmowie z PAP.

Przyznając, że szanse na dyplomatyczny sukces Scholza w tym zakresie są znikome, analityczka podkreśla, że niemiecki polityk chce zaznaczyć, "jak ważne jest, by pakiet pomocy został jak najszybciej uchwalony przez Kongres".

"Ma to także być sygnał, że dryfowanie w kierunku izolacjonizmu będzie kosztowało Stany Zjednoczone o wiele więcej niż pomoc, którą dostarczają Ukrainie" – dodała rozmówczyni PAP. 

Jednocześnie Niemcy pokazują, przede wszystkim Republikanom, że "odrobili lekcję", dokonali zwrotu w swojej polityce bezpieczeństwa i nie "jadą już na gapę" w tych obszarze, choć nadal problemem jest modernizacja Bundeswehry. "Jak pamiętamy, był to zarzut kierowany wobec Berlina przez Donalda Trumpa" – zauważyła Gibadło.

"Niemcy chcą być liderem europejskiej polityki bezpieczeństwa i zaznaczają, że są gotowe do pełnienia tej roli. Podkreślają, że są drugim największym USA donatorem pomocy dla Ukrainy. Nie chcą jednak przy tym przejmować na siebie roli lidera całego Zachodu" – zaznaczyła Gibadło.

"W sytuacji, gdy USA blokują tę pomoc, sprawa się komplikuje, a Berlinowi zależy na tym, żeby pozostać krok za Stanami Zjednoczonymi. Jeszcze przed wybuchem wojny Niemcy przyjęły zasadę, że to USA będą w głównej mierze kreowały odpowiedź całego Zachodu wobec Rosji" – wyjaśniła analityczka OSW.

Jak przypomniała, to USA odegrały kluczową rolę w przełamaniu niechęci Berlina do przekazywania Ukrainie ciężkiego uzbrojenia.

"Kampania w USA rządzi się własnymi prawami i sprawa nie rozbija się o wpływ Scholza, ale o wewnętrzną politykę amerykańską. Rząd niemiecki zapewne bierze pod uwagę najgorszy scenariusz i obawia się, iż do czasu zakończenia kampanii prezydenckiej pakiet pomocy dla Kijowa rzeczywiście może być zablokowany" – powiedziała Gibadło.

Jednocześnie, jak dodała, wizyta Scholza wpisuje się w pewien rytm co najmniej corocznych spotkań liderów obu krajów, a także jest przygotowaniem gruntu przed szczytem NATO w Waszyngtonie. 

Gibadło zwróciła uwagę na artykuł Scholza, opublikowany przed wyjazdem do USA w "The Wall Street Journal".

"To ważna prezentacja niemieckiego stanowiska skierowana do odbiorców amerykańskich. W narracji Berlina przerwanie pomocy dla Ukrainy umożliwiłoby zwycięstwo Rosji, a to nie tylko byłoby końcem tego państwa jako niezależnego, demokratycznego podmiotu, ale godziłoby w cały liberalny porządek międzynarodowy i stało się precedensem dla autorytaryzmów, chcących zmieniać granice za pomocą siły. Strona niemiecka podkreśla skalę swojego wkładu w pomoc Ukrainie, a także zwrot, który dokonał się w niemieckiej polityce bezpieczeństwa po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. W tym roku wydatki na obronność mają wynieść 2 proc. PKB. Niemcy zamierzają skierować na Litwę brygadę swoich wojsk, zainicjowały budowę tzw. europejskiej tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Te argumenty mają umacniać pozycję RFN jako czołowego sojusznika USA w Europie" – powiedziała ekspertka. 

IAR/PAP/ks

Szefowie dyplomacji Polski i UE: należy zatrzymać eksport amunicji z Europy do państw trzecich

06.02.2024 16:38
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska musi wstrzymać eksport amunicji do państw trzecich, aby zapewnić większą pomoc Ukrainie w tym zakresie.

Polska i Ukraina razem będą produkować drony bojowe? Ambasador Zwarycz: zależy nam na współpracy

08.02.2024 13:57
Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz powiedział w Studiu PAP, że jego kraj jest bardzo zainteresowany wspólną z Polską produkcją broni i amunicji. Dodał, że chodzi także o drony bojowe i zapowiedział forum polsko-ukraińskiej branży przemysłu zbrojeniowego.

Kanclerz Niemiec przed wizytą w USA wezwał do większego wsparcia Ukrainy

08.02.2024 15:58
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał sojuszników w Europie i USA do udzielenia większego wsparcia Ukrainie. Wszyscy razem musimy zrobić więcej - powiedział w czwartek przed wylotem do Waszyngtonu, gdzie w piątek ma się spotkać z prezydentem Joe Bidenem.

MSZ publikuje oświadczenie prostujące kłamstwa Putina w wywiadzie Carlsona

09.02.2024 20:45
Hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki zawarły pakt przeciwko Polsce i zgodnie współpracowały do 1941 roku; na Ukrainie nie ma baz NATO, a sama Ukraina powstała dzięki woli Ukraińców - przypomina polskie MSZ w oświadczeniu w sprawie kłamstw Władimira Putina w wywiadzie dla Tuckera Carlsona.