Redakcja Polska

Dla Rosji odbicie terenów w obwodzie kurskim może nie być najważniejsze

28.08.2024 12:32
Odparcie ukraińskiej ofensywy w obwodzie kurskim jest dla Rosji mniej istotne niż zajmowanie nowych terenów w Donbasie – pisze w środę dziennik "New York Times", powołując się na urzędników i ekspertów.
Rosyjski resort obrony najpierw podał, że zmusił Ukraińców do wycofania się, a później usunął tę część informacji
Rosyjski resort obrony najpierw podał, że zmusił Ukraińców do wycofania się, a później usunął tę część informacjiFoto: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

"Choć Rosję zaskoczyła ofensywa w obwodzie kurskim, to bardziej zależy jej na zajęciu Pokrowska, który jest kluczowym ośrodkiem logistycznym w Donbasie na wschodzie Ukrainy, i jej przywódcy nie chcą przemieszczać żołnierzy z tego frontu" – cytuje gazeta przedstawicieli władz krajów zachodnich oraz ekspertów wojskowych.

Według płk. Markusa Reisnera z głównej austriackiej akademii wojskowej, który śledzi wojnę na Ukrainie, "celem letniej ofensywy rosyjskiej jest co najmniej zajęcie Pokrowska" i nie widać, by spowalniała ona z powodu jakiegokolwiek przemieszczenia sił.

Kto dowodzi rosyjską odpowiedzią?

"NYT" pisze, że początkowo nie było jasne, kto odpowiada za rosyjską reakcję na ukraińską ofensywę. "Obecnie odpowiedzią kieruje Federalna Służba Bezpieczeństwa, a nie sztab generalny armii rosyjskiej, który odpowiada za wschodnią Ukrainę" – czytamy.

"Wobec braku oczywistego dowództwa siły rosyjskie wykazują mniejszą inicjatywę i są raczej w defensywie, co pozwala Ukraińcom posuwać się naprzód"- cytuje "NYT" byłego wysokiego rangą urzędnika CIA Ralpha F. Goffa, który służył w Europie Wschodniej i byłym ZSRR.

"Trochę powolna" reakcja Rosji

Według analityków firmy Janes, specjalizującej się w wywiadzie obronnym, reakcja Rosji na ukraińską ofensywę była dotąd "trochę powolna, ale metodyczna i skrupulatna". Uważają oni, że w przypadku swojej granicy Moskwa stawia na dłuższą konfrontację zbrojną.

Rosja rozmieściła w obwodzie kurskim 30 tys. żołnierzy – pisze "NYT" – i są to głównie rezerwy oraz siły z południowej i północno-wschodniej części Ukrainy, nieuczestniczące w głównej rosyjskiej ofensywie na Pokrowsk. Według amerykańskich urzędników Rosja potrzebuje co najmniej 50 tys. żołnierzy, by wyprzeć wojsko ukraińskie z obwodu kurskiego.

Moskwa kalkuluje

Jak jednak podkreślił Reisner, rosyjskie posiłki i tak "znacząco spowolniły" parcie sił ukraińskich w tym regionie. Jego zdaniem Moskwa kalkuluje, że nie opłaca jej się przemieszczenie liczby żołnierzy wystarczającej do pełnego odparcia ukraińskiej ofensywy z "terenu o małym znaczeniu taktycznym", zwłaszcza że utrzymanie zajętych obszarów zmusza Ukrainę do utrzymywania tam swych własnych sił.

"Gdyby (Rosjanie) rzucili wszystkie swoje siły na obwód kurski, graliby w ukraińską grę" – zaznaczył były rosyjski dyplomata Nikołaj Sokołow, który pracuje w Wiedeńskim Centrum Rozbrojenia i Nieproliferacji.

Rosja wciąż ma zapasy rakiet

Zmasowanymi bombardowaniami Ukrainy w tym tygodniu Rosja pokazała, że ma aż nadto dronów i rakiet, by zniszczyć siły ukraińskie na swoim terytorium, pod warunkiem, że rosyjski wywiad dowie się, gdzie są. Jednak zdaniem Sokołowa Moskwa może nie chcieć stosować w Rosji na własnym terytorium taktyki "spalonej ziemi".

Według "NYT" jest też możliwe, że Ukraina zdecyduje się z zaskoczenia na jeszcze jedną ofensywę.


IAR/PAP/dad

Rosyjski dron w polskiej przestrzeni. Szef MON Łotwy: takie incydenty na porządku dziennym NATO

27.08.2024 13:45
Incydent z rosyjskim dronem w przestrzeni powietrznej Polski jest "na porządku dziennym NATO" - powiedział we wtorkowym wywiadzie telewizyjnym minister obrony Łotwy Andris Spruds, cytowany przez agencję Leta.

Wołodymyr Zełenski: przedstawię Bidenowi, Harris i Trumpowi plan zakończenia wojny

27.08.2024 14:51
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że we wrześniu przekaże plan zakończenia wojny z Rosją prezydentowi USA Joe Bidenowi oraz kandydatom na jego następcę, Kamali Harris i Donaldowi Trumpowi.

Kraje bałtyckie chcą Mołdawii w Unii Europejskiej. Podpisano wspólną deklarację

27.08.2024 19:52
Kraje bałtyckie wyraziły poparcie dla integracji Mołdawii z Unią Europejską. Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii: Gitanas Nauseda, Edgars Rinkeviczs i Alar Karis, podczas wizyty w Kiszyniowie podpisali w tej sprawie wspólną deklarację.

Kopalnie złożą się na ratowanie Odry. Chodzi o miliardy złotych

28.08.2024 10:31
W ciągu pięciu lat powstaną trzy nowe instalacje do odsalania wody wpadającej do Odry - ustaliła "Rzeczpospolita". To właśnie zasolenie rzeki i jej dopływów jest główną przyczyną rozwoju złotej algi, która odpowiada za śnięcie ryb.

Uwolniono polskich studentów, których zatrzymano w Nigerii. MSZ: przebywają w Kano

28.08.2024 11:27
Polscy studenci, którzy byli zatrzymani w trakcie antyrządowych protestów w Nigerii, zostali uwolnieni. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało na portalu X, że przebywają oni w Kano.